Nawigacja

Statut Szkoły Program wychowawczo profilaktyczny Kryterium Oceniania dla klas I - VIII w szkole Podstawowej w Czarni Koncepcja pracy Szkoły Podstawowej Procedury bezpieczeństwa w Szkole podstawowej w Czarni - REGULAMINY Wewnątrzszkolny System Oceniania Klauzura RODO Tekstowa podstrona

Dokumenty szkoły

Wewnątrzszkolny System Oceniania

 

WEWNĄTRZSZKOLNY

SYSTEM

OCENIANIA

 

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej Sportu z dnia 30 kwietnia 2007 roku w sprawie warunków i sposobów oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i sportu z dnia 13 lipca 2007 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobów oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 sierpnia 2009 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 sierpnia 2010 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania i egzaminów w szkołach publicznych.

 

ZAŁOŻENIA OGÓLNE

ISTOTA OCENIANIA

§ 1

  1. Ocenianiu podlegają:
    1. osiągnięcia edukacyjne ucznia;
    2. zachowanie ucznia.
  2. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej i realizowanych w szkole programów nauczania, uwzględniających tę podstawę.
  3. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych.
  4. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia odbywa się w ramach oceniania wewnątrzszkolnego.

 

CEL OCENIANIA

§ 2

  1. Ocenianie wewnątrzszkolne ma na celu:
    1. informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie,
    2. udzielanie uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju,
    3. motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu,
    4. dostarczenie rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach w nauce, zachowaniu oraz specjalnych uzdolnieniach ucznia,
    5. umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno – wychowawczej,
    6. stwarzanie okazji do samooceny i podnoszenia jakości pracy nauczyciela i ucznia – uczeń musi stać się uczestnikiem procesu oceniania.

ZAKRES OCENIANIA

§ 3

  1. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:
    1. formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych,
    2. ustalenie kryteriów oceniania zachowania,
    3. ocenianie bieżące i ustalanie śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz śródrocznej oceny klasyfikacyjnej i zachowania, według skali i w formach przyjętych w danej szkole,
    4. przeprowadzenie egzaminów klasyfikacyjnych,
    5. ustalanie rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania,
    6. ustalanie warunków i trybu uzyskania wyższych niż przewidywane śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz śródrocznej i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania,
    7. ustalanie warunków i sposobu przekazywania rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o postępach trudnościach ucznia w nauce.

W PRZYPADKU NIE PRZESTRZEGANIA PRAW UCZNIA, UCZNIOWI PRZYSŁUGUJE PRAWO DO ODWOŁANIA SIĘ W NASTĘPUJĄCEJ KOLEJNOŚCI DO:

  • Wychowawcy klasy
  • Dyrektora szkoły
  • Kuratora Oświaty

OCENIANIE OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH UCZNIA

ZASADY OCENIANIA

§ 4

Każdy rok szkolny składa się z dwóch semestrów. Semestr pierwszy zostaje zamknięty radą klasyfikacyjną po zrealizowaniu materiału przewidzianego na pierwszy semestr i trwa nie krócej niż 19 tygodni, czyli do końca stycznia każdego roku, a semestr drugi – radą klasyfikacyjną bezpośrednio poprzedzającą zakończenie roku szkolnego.

  1. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o:
    1. wymaganiach edukacyjnych niezbędnych dom uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania;
    2. sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów;
    3. warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.
  2. Informacje powyższe udostępnia się także w bibliotece szkolnej.
  3. Oceny są jawne dla ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów).
  4. Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) nauczyciel uzasadnia ustaloną ocenę.
  5. Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów), sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia jest udostępniana uczniowi lub jego rodzicom (prawnym opiekunom).
  6. Nauczyciel jest obowiązany, na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.
  7. Dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom, następuje także na podstawie opinii niepublicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, o której mowa w art. 71b ust. 3b ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty, zwanej dalej „ustawa”, z zastrzeżeniem ust. 3.
  8. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.
  9. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, plastyki i muzyki należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć.
  10. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, oraz na czas określony w tej opinii.
  11. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania (dziennik lekcyjny, arkusz ocen) zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
  12. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć w II semestrze jako ocenę końcową wpisuje mu się ocenę klasyfikacyjną za I semestr.
  13. 1. Dyrektor szkoły, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) oraz na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, albo niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, spełniającej warunki, o których mowa w art. 71b ust. 3b ustawy, zwalnia ucznia z wadą słuchu lub z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełno sprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera z  nauki drugiego języka obcego, z zastrzeżeniem ust. 2, Zwolnienie może dotyczyć części lub całego okresu kształcenia w danym typie szkoły.
  1. 2. W przypadku ucznia, o którym mowa w ust.1, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania, zwolnienie z nauki drugiego języka obcego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.
  1. 3. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony”, albo „zwolniona”.
  2. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania zwolnienie z nauki drugiego języka obcego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.
  3. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony.
  4. Ocenianie (ocena ustna i wystawianie stopni przez nauczyciela) ma charakter ciągły, powinno być równomiernie rozłożone w czasie.
  5. Nauczyciel zobowiązany jest do stosowania różnorodnych form oceniania, stosownie do możliwości i potrzeb uczniów.
  6. Ustala się następujące rodzaje oceniania:
    1. ocenianie bieżące (oceny cząstkowe), podczas każdego zajęcia, określające poziom bieżących wiadomości i umiejętności ucznia,
    2. ocenianie śródroczne (roczne), na półrocze i koniec roku określające ogólny poziom wiadomości i umiejętności ucznia.
  7. Zdiagnozowanie ucznia ze specyficznymi trudnościami w nauce pisania i czytania nakłada od nauczycieli obowiązek przestrzegania następujących zasad:
    1. indywidualizacja pracy w klasie szkolnej
  • zapewnienie dziecku indywidualnego programu dydaktycznego stosownego do jego sprawności sposobu realizacji tego programu, np. dodatkowych ćwiczeń realizowanych podczas lekcji i w domu (we współpracy z rodzicami), częstszego ustnego odpytywania, wydłużenia czasu na prace pisemne, zezwolenia na przygotowanie części prac z pomocą komputera.
  1. sposób oceniania
  • klasyfikowanie ucznia głównie na podstawie wypowiedzi ustnych,
  • w pracach pisemnych ocenianie przede wszystkim treści (strony merytorycznej),
  • docenianie włożonego wysiłku, a nie tylko uzyskanego efektu.
  1. warunki oceniania
  • nauczyciel dąży do stworzenia atmosfery spokoju i wzajemnego zaufania,
  • rzeczowo wskazuje możliwości poprawiania błędów,
  • nie przeciąża czytaniem i przepisywaniem,
  • dostosowuje ćwiczenia do możliwości ucznia,
  • nie wyręcza ucznia w pracach, lecz zachęca do samodzielnego ich wykonania nagradza nawet za niewielkie efekty.
  1. Wyników nauczania (sprawdzianów, egzaminów) ocenianych przez firmy niezwiązane ze szkołą nie wpisuje się do dzienników lekcyjnych i nie bierze się pod uwagę w klasyfikacji.
  2. Za przeprowadzenie ww. sprawdzianów nie pobiera się od uczniów jakichkolwiek opłat.

 

FORMY I SKALA OCENIANIA

§ 5.

 

  1. Poziom osiągnięć edukacyjnych i postępów uczniów ocenia się w stopniach szkolnych z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.
  2. Oceny wyrażone w stopniach dzielą się na:
    1. bieżące – określające poziom bieżących wiadomości lub umiejętności ucznia,
    2. śródroczne (roczne) klasyfikacyjne – określające ogólny poziom wiadomości i umiejętności ucznia.
  3. W klasach I – VIII przyjmuje się następującą skalę ocen

 

nazwa oceny                                       zapis cyfrowy

celujący                                                 6

bardzo dobry                                            5

dobry                                                    4

dostateczny                                              3

dopuszczający                                            2

niedostateczny                                           1 

 

  1. 1. W klasach I-III śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych są ocenami opisowymi.
  1. 2. Roczna opisowa ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych uwzględnia poziom opanowania przez ucznia wiadomości i umiejętności z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla I etapu edukacyjnego oraz wskazuje potrzeby rozwojowe i edukacyjne ucznia związane z przezwyciężaniem trudności w nauce lub rozwijaniem uzdolnień.
  2. Oceny bieżące oraz śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.
  3. Ustala się wystawianie ocen cząstkowych w formie zapisu cyfrowego.
  4. Dopuszcza się stawianie znaków „+” i „-„ przy ocenach cząstkowych.
  5. Ustala się następujące kryteria wystawiania ocen.:

 

nazwa oceny                                   procenty – udział punktów

 

celujący                                               99% - 100% punktów

bardzo dobry                                       88% - 98% punktów

dobry                                                    70% - 87% punktów

dostateczny                                           50% - 69% punktów

dopuszczający                                      31% - 49% punktów

niedostateczny                                        0% - 30% punktów

 

  1. Odznakę „wzorowego ucznia” otrzymuje:
    1. uczeń kl. I - III, który na podstawie śródrocznej lub rocznej oceny opisowej i ocen z przedmiotów uzyskał stopnie bardzo dobre,
    2. uczeń kl. IV – VIII, który w wyniku klasyfikacji śródrocznej lub rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen 4,75 lub wyższą oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania.
  2. Do średniej ocen wlicza się oceny z religii i zajęć nadobowiązkowych.
  3. Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczna ocenę klasyfikacyjną, a w przypadku zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasie programowo niższej celującą końcowo roczną ocenę klasyfikacyjną z tych zajęć.
  4. Szczegółowe kryteria oceniania z poszczególnych przedmiotów określają przedmiotowe systemy oceniania stanowiące załącznik do wewnątrzszkolnego systemu oceniania.

 

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY

§ 6.

  1. Wymagania edukacyjne dla poszczególnych poziomów klas opracowują nauczyciele na bazie obowiązującej podstawy programowej i realizowanych programów nauczania dla poszczególnych zajęć edukacyjnych.
  2. Wymagania edukacyjne formułowane są na pięciu poziomach z uwzględnieniem następujących kryteriów ogólnych na poszczególne stopnie szkolne przy ocenie bieżącej oraz klasyfikacyjnej śródrocznej i rocznej (szczegółowe kryteria zawarte są w przedmiotowych systemach oceniania):
    1. wymagania konieczne (na ocenę dopuszczającą) obejmuje treści:
  • łatwe nawet dla ucznia mało zdolnego,
  • elementarne (proste, uniwersalne) umiejętności, w mniejszym zakresie wiadomości, których brak uniemożliwia dalszą naukę.

 

  1. wymagania podstawowe (na ocenę dostateczną) obejmują treści:
  • stosunkowo łatwe do opanowania,
  • całkowicie niezbędne w dalszej nauce,
  • często powtarzające się w procesie nauczania,
  • bezpośrednio użyteczne w życiu pozaszkolnym.

 

  1. wymagania rozszerzające (na ocenę dobrą) obejmują treści:
  • umiarkowane trudne do opanowania,
  • przydatne, ale nie niezbędne w dalszej nauce,
  • bezpośrednio użyteczne w życiu pozaszkolnym.

 

  1. wymagania dopełniające (na ocenę bardzo dobrą) obejmują treści:
  • trudne do opanowania,
  • złożone i nietypowe,
  • wymagające korzystania z różnych źródeł,
  • pośrednio użyteczne w życiu pozaszkolnym.

 

  1. wymagania wykraczające (na ocenę celującą) obejmują treści:
  • szczególnie złożone i oryginalne, twórcze, wymagające korzystania z różnych źródeł,
  • z dala od bezpośredniej użyteczności w życiu pozaszkolnym.

 

 

SPOSOBY I TECHNIKI GROMADZENIA INFORMACJI O UCZNIU

§ 7.

  1. Nauczyciele mają obowiązek systematycznie gromadzić informacji o uczniach. Informacje te zamieszczane są w:
    1. dziennikach lekcyjnych,
    2. arkuszach ocen,
    3. w teczkach osiągnięć uczniów (teczki, segregatory prac indywidualnych),
    4. zeszytach uwag (gdy zaistnieje taka potrzeba).

 

FORMY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH

§ 8.

  1. Sprawdzaniu, a następnie ocenianiu podlegają:
    1. odpowiedzi ustne: odpowiadanie, opisy, wygłaszanie tekstów z pamięci, udział w dyskusji, dialog, argumentowanie, wnioskowanie itp.
    2. prace pisemne w klasie:
  • kartkówka – obejmuje treści z 3 ostatnich tematów (lub mniej); jest równorzędna odpowiedziom ustnym; czas trwania: 5 – 15 min.
  • dyktanda – pisanie ze słuchu, z pamięci, uzupełnianie luk w tekście itp.; muszą być poprzedzone ćwiczeniami mającymi na celu powtórzenie zasad pisowni; czas trwania: do 45 min.
  • sprawdzian (test) – obejmuje treści maksymalnie z 5 ostatnich lekcji, z jednego działu; zapowiedziany i potwierdzony wpisem do dziennika na tydzień przed; czas trwania: do 45 min.
  • praca klasowa – obejmuje treści min. z 2 działów; musi być poprzedzona lekcją utrwalającą materiał; zapowiedziana i potwierdzona wpisem do dziennika na 1 tydzień przed; czas trwania: 1 – 2 godz. lekcyjne.
  1. prace domowe: notatki, własna twórczość – wypracowania literackie, prace plastyczne i inne, dłuższa forma wypowiedzi pisemnej (referat), pamięciowe opanowanie tekstu (recytacja).
  2. aktywność na lekcji:
  • notatki
  • praca w grupie (organizacja pracy w grupie, komunikacja w grupie, zaangażowanie, sposób prezentacji, efekty pracy itp.)
  • inne formy – zaproponowane przez nauczyciela lub uczniów.
  1. Oceny za sprawdziany, prace klasowe, testy notuje się w dzienniku lekcyjnym kolorem czerwonym.

 

ZASADY KONTROLI POSTĘPÓW W NAUCE

§ 9

  1. W ciągu tygodnia mogą być najwyżej 3 prace klasowe (sprawdziany, testy).
  2. W ciągu jednego dnia można przeprowadzić tylko 1 sprawdzian i 2 kartkówki (bez zapowiedzi).
  3. Nauczyciel jest zobowiązany do wpisania terminu pracy do dziennika lekcyjnego z tygodniowym wyprzedzeniem (brak wpisu uniemożliwia jej przeprowadzenie).
  4. Bieżące odpytywanie dotyczy materiału z 3 ostatnich lekcji.
  5. W ciągu 2 ostatnich tygodni przed klasyfikacją śródroczną i roczną nie przeprowadza się sprawdzianów pisemnych.
  6. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów ustalają z uczniami zakres materiału podlegający sprawdzeniu.
  7. Na lekcji bezpośrednio poprzedzającej sprawdzian należy powtórzyć wymagane wiadomości.
  8. Po dłuższej nieobecności ucznia spowodowanej chorobą można go zwolnić z prac kontrolnych i odpowiedzi ustnych, wyznaczając mu jednocześnie późniejszy termin.
  9. Zwolnienia ucznia z prac kontrolnych i odpowiedzi ustnych dokonuje nauczyciel uczący danego przedmiotu na podstawie ustnej prośby ucznia lub rodzica (prawnego opiekuna).
  10. Szczegółowe zasady zwolnienia ucznia z prac kontrolnych i odpowiedzi ustnych oraz częstotliwość ich występowania określają przedmiotowe systemy oceniania stanowiące załącznik do wewnątrzszkolnego systemu oceniania.

 

TERMINY ZWROTU SPRAWDZONYCH PRAC PISEMNYCH

§ 10.

  1. Zobowiązuje się nauczycieli do oddania uczniom:
    • kartkówek w terminie do 1 tygodnia od daty kartkówki,
    • sprawdzianów, testów w terminie do 2 tygodni od daty sprawdzianu
    • prac klasowych w terminie do 3 tygodni od daty pracy.

          W sytuacji szczególnie uzasadnionej może nastąpić niewielkie odstępstwo od ustalonych terminów.

 

OCENIANIE ZACHOWANIA UCZNIA

SKALA OCEN ZACHOWANIA

§ 11.

  1. W klasach IV – VIII obowiązuje sześciostopniowa skala oceny zachowania ucznia (śródrocznej i rocznej)
         Zachowanie:
        wzorowe
        bardzo dobre
            dobre
        poprawne
        nieodpowiednie
        naganne
  1. W klasach I – III szkoły podstawowej śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania SA ocenami opisowymi.
  2. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.
  3. Przy ustaleniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzania lub odchylenia rozwojowe, należy uwzględnić wpływ stwierdzonych zaburzeń lub odchyleń na jego zachowanie na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania lub opinii publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.

 

ZASADY OCENIANIA ZACHOWANIA UCZNIA

§ 12.

  1. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych.
  2. Wychowawca klasy na poczatku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania oraz o warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej i śródrocznej oceny klasyfiakcyjnej zachowania, oraz o skutkach ustalenia uczniowi nagannej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
  3. Semestralnej i rocznej oceny zachowania ucznia dodkonuje wychowawca klasy - w klasach I - III w formie opisowej, w klasach IV - VI zgodnie z sześciostopniową skalą.
  4. Wychowawca klasy zobowiazany jest poinformować o przewidywanej ocenie zachowania ucznia, jego rodziców lub prawnych opiekunów na 2 tygodnie przed śródrocznym i rocznym klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej.
  5. Na miesiąc przed klasyfiakcyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej wychowawca klasy zobowiazany jest w formie pisemnej poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanej dla ucznia nagannej ocenie zachowania.
  6. Uczniowi przysługuje prawo złożenie odwołania za pośrednictwem rodziców (prawnych opiekunów) od przewidywanej rocznej oceny zachowania ustalonej przez wychowawcę.
  7. Odwołanie składa się do dyrektora szkoły w formie pisemnej w terminie 7 dni od daty poinformowania o ocenie. Odwołanie rozpatruje rada pedagogiczna na posiedzeniu klasyfiakcyjnym.
  8. Ostateczną ocenę zachowania po wysłuchaniu opinii rady pedagogicznej ustala wychowawca klasy.
  9. Uczeń, którego ocena nie została zmieniona w wyniku odwołania, ma prawo poznać warunki, jakie musi spełnić, aby otrzymać wyższą niż śródroczna lub roczna ocena zachowania. W tym celu wychowawca zawiera z uczniem w obecności rodziców kontrakt obejmujący wymagania i zobowiazania ucznia (dotyczące postaw, a nie wykonania jakiegoś zadania).
  10. Wychowawca klasy jest zobowiązny do dokonania podsumowania starań ucznia o wyższą klasyfikacyjną ocenę z zachowania i poinformowania ucznia oraz jego rodziców (prawnych opiekunów) w terminach określonych w ust. 4 i 5.

KRYTERIA ZACHOWANIA

§ 13

  1. Ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który:
    1. dba o honor szkoły, godnie ja reprezentuje, szanuje i wzbogaca jej tradycje,
    2. troszczy się o mienie szkoły i reaguje na wszelkie objawy wandalizmu,
    3. jest pilny, systematyczny, sumienny w nauce i wykonywaniu wszystkich obowiązków,
    4. przejawia własną inicjatywę w zdobywaniu wiedzy i umiejętności,
    5. nie ma godzin nieusprawiedliwionych,
    6. jest uczciwy: nie oszukuje, nie kłamie, nie kradnie,
    7. okazuje szacunek rodzicom, ludziom starszym, wszystkim pracownikom szkoły oraz udziela pomocy innym w pokonywaniu trudności, jest koleżeński,
    8. respektuje prawa innych,
    9. właściwie reaguje na zło: zwraca uwagę innym na niewłaściwe zachowanie,
    10. jest przykładem dla innych w szkole i po za nią,
    11. dba o ład i estetykę w swoim otoczeniu,
    12. bierze aktywny udział w życiu klasy, szkoły oraz pracach na rzecz środowiska, wzbogaca je własnymi inicjatywami,
    13. potrafi samodzielnie podejmować decyzje,
    14. dba o piękno mowy ojczystej,
    15. nie spóźnia się na lekcje i na czas wykonuje przydzielone zadania,
    16. starannie wykonuje powierzone czynności,
    17. dba o swoje zdrowie i higienę (nie ulega nałogom),
    18. przestrzega zasad bezpieczeństwa,
    19. przestrzega karty praw i obowiązków ucznia zasad w niej zawartych.

 

  1. Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
    1. dba o honor szkoły, godnie ją reprezentuje, nosi tarczę szkolną,
    2. troszczy się o mienie szkoły,
    3. jest pilny, systematyczny, sumienny w nauce i wykonywaniu obowiązków,
    4. nie ma godzin nieusprawiedliwionych,
    5. okazuje szacunek rodzicom, ludziom, ludziom starszym, wszystkim pracownikom szkoły, jest koleżeński,
    6. dba o ład i estetykę w swoim najbliższym otoczeniu,
    7. właściwie reaguje na zło: zwraca uwagę innym na niewłaściwe zachowanie,
    8. dba o piękno mowy ojczystej,
    9. jest przykładem dla innych w szkole i po za nią,
    10. przestrzega zasad bezpieczeństwa,
    11. nie opuszcza podczas zajęć lekcyjnych terenu szkoły bez pozwolenia,
    12. przestrzega karty praw i obowiązków ucznia i zasad w niej zawartych,
    13. starannie wykonuje powierzone czynności,
    14. nie spóźnia się na lekcje,
    15. stara się rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia,
    16. często bierze aktywny udział w życiu klasy, szkoły oraz pracach na rzecz środowiska,
    17. nie zakłóca przebiegu zajęć przez niewłaściwe zachowanie,
    18. dba o schludny wygląd.

 

  1. Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
    1. dba o honor szkoły, szanuje i stara się wzbogacać jej tradycje,
    2. troszczy się o mienie szkoły,
    3. jest pilny, systematyczny, sumienny w nauce i wykonywaniu obowiązków,
    4. nie ma godzin nieusprawiedliwionych,
    5. jest uczciwy: nie oszukuje, nie kłamie, nie kradnie,
    6. okazuje szacunek rodzicom, osobom starszym, wszystkim pracownikom szkoły, jest koleżeński,
    7. respektuje prawa innych,
    8. chętnie pomaga kolegom, stara się reagować na zło,
    9. dba o ład i estetykę w swoim najbliższym otoczeniu,
    10. bierze udział w życiu klasy i szkoły,
    11. dba o piękno mowy ojczystej,
    12. stara się być punktualny,
    13. dba o swoje zdrowie i higienę
    14. przestrzega zasad bezpieczeństwa,
    15. nie opuszcza podczas zajęć lekcyjnych terenu szkoły bez pozwolenia,
    16. przestrzega karty praw i obowiązków ucznia i zasad w niej zawartych,
    17. nie zakłóca przebiegu zajęć przez niewłaściwe zachowanie,
    18. dba o schludny wygląd.

 

  1. Ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który:
    1. ma odpowiedni stosunek do obowiązków szkolnych, stara się je wypełniać,
    2. współpracuje z wychowawcą,
    3. zdarza mu się sporadycznie spóźniać na lekcje,
    4. respektuje polecenia,
    5. nie niszczy mienia szkoły,
    6. stara się być koleżeński, przyjazny,
    7. przestrzega zasad bezpieczeństwa, nie stwarza zagrożenia dla innych,
    8. nie zawsze reaguje na zaobserwowane zło,
    9. nie przeszkadza innym pracować,
    10. nie zawsze angażuje się w życie klasy oraz prace na terenie szkoły,
    11. odpowiednio zachowuje się na imprezach szkolnych,
    12. nie opuszcza podczas zajęć lekcyjnych terenu szkoły bez pozwolenia,
    13. reaguje na uwagi, stara się przestrzegać regulamin porządkowy szkoły,
    14. nieregularnie usprawiedliwia nieobecności,
    15. zdarza mu się w trakcie zajęć używać urządzenia telekomunikacyjne,
    16. zdarza mu się zakłócać przebieg zajęć przez niewłaściwe zachowanie,
    17. zdarza mu się nie przestrzegać karty praw i obowiązków ucznia i zasad w niej zawartych.

 

  1. Ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który:
    1. w kontaktach z nauczycielami i rówieśnikami przekracza ogólne normy współżycia międzyludzkiego,
    2. stara się współpracować, nie zawsze z pozytywnym efektem,
    3. ulega złym wpływom i nałogom,
    4. wywiera zły wpływ na koleżanki i kolegów,
    5. znęca się nad słabszymi,
    6. nie przygotowuje się do zajęć, cechuje go brak poczucia obowiązku,
    7. nie respektuje poleceń nauczycieli i pracowników szkoły, zachowuje się arogancko,
    8. niszczy mienie i przyrodę,
    9. nie dba o higienę,
    10. nie przestrzega zasad bezpieczeństwa,
    11. nie bierze udziału w pracy na rzecz klasy i szkoły,
    12. wszedł w kolizję z prawem,
    13. usprawiedliwiając swoje postępowanie, posługuje się kłamstwem, nie przestrzega regulaminu szkoły,
    14. często spóźnia się, zwłaszcza na kolejne godziny lekcyjne w ciągu dnia,
    15. opuszcza lekcje bez usprawiedliwienia,
    16. nie przestrzega karty praw i obowiązków ucznia i zasad w niej zawartych.

 

  1. Ocenę naganną otrzymuje uczeń, który:
    1. przejawia lekceważący stosunek do obowiązków szkolnych,
    2. ze względu na swoje zachowanie stanowi zagrożenie dla siebie i innych,
    3. bierze udział w bójkach, kradzieżach,
    4. znęca się psychicznie i fizycznie nad słabszymi, stosuje szantaż, wyłudzanie, zastraszanie,
    5. rozmyślnie zdewastował mienie szkolne lub prywatne,
    6. wielokrotnie spóźnia się na zajęcia, często opuszcza lekcje bez usprawiedliwienia,
    7. działa w nieformalnych grupach,
    8. pozostaje pod nadzorem kuratora lub policji,
    9. nie wykazuje poprawy mimo podejmowanych przez szkołę środków zaradczych,
    10. zakłóca przebieg zajęć przez niewłaściwe zachowanie,
    11. nie przestrzega karty praw i obowiązków ucznia i zasad w niej zawartych.

 

SPOSOBY INFORMOWANIA RODZICÓW O OSIĄGNIĘCIACH UCZNIÓW

§ 14

  1. Wychowawcy klas zobowiązani są do powiadamiania rodziców o osiągnięciach uczniów w następujących formach:
    1. zebrania z rodzicami,
    2. konsultacje indywidualne z nauczycielami (inicjowane zarówno przez rodzica, jak i nauczyciela) w czasie przerw międzylekcyjnych, w czasie ogólnych zebrań szkolnych,
    3. pisemnie informowanie rodziców (lub prawnych opiekunów) o przewidywanych śródrocznych i rocznych ocenach klasyfikacyjnych – z miesięcznym wyprzedzeniem w przypadku ocen niedostatecznych i nagannej oceny z zachowania – z dwutygodniowym w przypadku pozostałych ocen z zajęć edukacyjnych.
  2. Sposoby powiadamiania rodziców o osiągnięciach ich dzieci powinny być odnotowane przez wychowawców w dziennikach lekcyjnych.
  3. Rodzic potwierdza podpisem w dzienniku lekcyjnym fakt poinformowania go o przewidywanych śródrocznych i rocznych ocenach niedostatecznych i pozostałych ocenach dziecka.
  4. W przypadku braku możliwości poinformowania rodzica (prawnego opiekuna) z powodu nieobecności na zebraniach rodziców, nie stawianiu się na pisemne wezwania do szkoły o przewidywanych śródrocznych i rocznych ocenach niedostatecznych i pozostałych ocenach wychowawca klasy ww. informację wysyła listem poleconym za potwierdzeniem odbioru przez rodzica (prawnego opiekuna).

 

WARUNKI WGLĄDU DO SPRAWDZONYCH PRAC PISEMNYCH

§ 15

  1. Wszystkie sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne uczeń i jego rodzice (prawni opiekunowie) otrzymują do wglądu na zasadach określonych przez nauczyciela.
  2. Rodzicom (prawnym opiekunom) prace uczniów przedstawia wychowawca klasy na zebraniach rodziców. Nauczyciele przedmiotów obowiązani są dostarczyć wychowawcy klasy ww. prace przed zebraniem rodziców. Po zebraniu prace oddawane są nauczycielom przedmiotu.

 

WARUNKI POPRAWIANIA OCEN BIEŻĄCYCH

NIESATYSFAKJONUJĄCYCH UCZNIA

§ 16

  1. Wszelkie zastrzeżenia i wątpliwości dotyczące ocen uczeń zgłasza nauczycielowi – autorowi ocen.
  2. Uczeń może poprawiać każdą ocenę bieżącą, ale tylko jeden raz, w terminie ustalonym przez nauczyciela przedmiotu.
  3. Ocena niedostateczna pozostaje w dzienniku obok poprawionej, przy czym obydwie są brane pod uwagę przy ustalaniu oceny semestralnej. Przyjmuje się zapis:, np. 1/3.

 

ODWOŁANIE OD OCENY

§ 17

  1. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny.
  2. Zastrzeżenia powinny być zgłoszone na piśmie do dyrektora szkoły w terminie 7 dni od zakończenia zajęć dydaktyczno – wychowawczych.
  3. Pisemne zastrzeżenie złożone przez rodziców powinno być właściwe umotywowane z podaniem zakresu niezgodności przeprowadzonej procedury z Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania.
  4. Dyrektor szkoły sprawdza zasadność odwołania i prawidłowość trybu ustalania tej oceny.
  5. W przypadku stwierdzenia, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która:
- w przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych – przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej oraz ustala roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych;
- w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania – ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów, w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
  1. W skład komisji wchodzą:
  1. w przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:
    1. dyrektor szkoły jako przewodniczący komisji;
    2. nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne;
    3. dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu prowadzących takie same zajęcia edukacyjne.
  2. W przypadku rocznej oceny  klasyfikacyjnej zachowania:
    1. dyrektor szkoły jako przewodniczący komisji;
    2. wychowawca klasy;
    3. wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie;
    4. przedstawiciel samorządu uczniowskiego;
    5. przedstawiciel rady rodziców.
  1. Nauczyciel, o którym mowa w ust.1 pkt. b, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem szkoły.
  2. Ustalona przez komisję roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa os ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego, z zastrzeżeniem § 14 ust. 1.
  3. Z prac komisji sporządza się protokół zawierający w szczególności:
    1. w przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:
      1. skład komisji;
      2. termin sprawdzian, o którym mowa w ust. 5 pkt.1;
      3. zadania (pytania) sprawdzające;
      4. wynik sprawdzianu oraz ustaloną ocenę.
    2. w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:
      1. skład komisji;
      2. termin posiedzenia komisji;
      3. wynik głosowania;
      4. ustalona ocena zachowania wraz z uzasadnieniem.
  4. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
  5. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia.
  6. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu, o którym mowa w ust. 5 pkt. 1, w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
  7. Termin przeprowadzenia egzaminu sprawdzającego ustala wychowawca z uczniem i rodzicami, nie później jednak niż do końca sierpnia.

 

EGZAMIN POPRAWKOWY

§ 18

  1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej (semestralnej) uzyskał ocenę niedostateczną z jednych albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy z tych zajęć.
  2. Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz z części ustnej, z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, techniki, informatyki, technologii informacyjnej oraz wychowania fizycznego, z których egzamin powinien mieć formę zajęć praktycznych.
  3. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych. Egzamin przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich.
  4. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły.
W skład komisji wchodzą:
  1. dyrektor szkoły, jako przewodniczący komisji;
  2. nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne – jako egzaminujący;
  3. nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne – jako członek komisji.
  1. Nauczyciel, o którym mowa w ust.4 pkt.2, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje jako osobę egzaminującą innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
  2. Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający w szczególności:
    1. skład komisji;
    2. termin egzaminu poprawkowego;
    3. pytania egzaminacyjne;
    4. wynik egzaminu oraz uzyskaną ocenę.
Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
  1. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września.
  2. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę z zastrzeżeniem § 16 pkt.8.
  3. Przepisy § 13 ust. 1-12 stosuje się odpowiednio w przypadku rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych uzyskanej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym że termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. W tym przypadku ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.

 

EGZAMIN KLASYFIKACYJNY

§ 19

  1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego lub kilku zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej i rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczających połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
  2. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych. Termin egzaminu klasyfikacyjnego wyznacza dyrektor szkoły po uzgodnieniu z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).
  3. Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub na wniosek jego rodziców (prawnych opiekunów) rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny z jednego, kilku lub wszystkich przedmiotów.
  4. Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń:
    1. realizujący, na podstawie odrębnych przepisów, indywidualny tok nauki;
    2. spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą.
  5. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadzany dla ucznia, o którym mowa w ust.4 pkt.2, nie obejmuje obowiązkowych zajęć edukacyjnych: technika, plastyka, muzyka i wychowanie fizyczne oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych.
  6. Uczniowi, o którym mowa w ust. 4 pkt. 2, zdającemu egzamin klasyfikacyjny nie ustala się oceny zachowania.
  7. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej.
  8. Egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, techniki, informatyki, technologii informacyjnej i wychowania fizycznego ma formę zadań praktycznych.
  9. Termin egzaminu klasyfikacyjnego wyznacza dyrektor szkoły po uzgodnieniu z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).
  10. Egzamin klasyfikacyjny, dla ucznia, o którym mowa w ust. 2, 3 i 4 pkt.1, przeprowadza nauczyciel danych zajęć edukacyjnych w obecności, wskazanego przez dyrektora szkoły, nauczyciela takich samych lub pokrewnych zajęć edukacyjnych.
  11. Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, o którym mowa w ust. 4 pkt. 2 przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły, który zezwolił na spełnianie przez ucznia odpowiednio obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą.
W skład komisji wchodzą:
  1. Dyrektor szkoły – jako przewodniczący komisji;
  2. Nauczyciel zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania dla odpowiedniej klasy.
  1. Przewodniczący komisji uzgadnia z uczniem, o którym mowa w ust. 4 pkt. 2 oraz jego rodzicami (prawnymi opiekunami) liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może zdawać egzaminy w ciągu jednego dnia.
  2. W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni – charakterze obserwatorów – rodzice (prawni opiekunowie) ucznia.
  3. Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający w szczególności:
    1. Imiona i nazwiska nauczycieli, o których mowa w ust. 10, a w przypadku egzaminu klasyfikacyjnego przeprowadzanego dla ucznia, o którym mowa w ust. 4 pkt. 2 – skład komisji;
    2. Termin egzaminu klasyfikacyjnego;
    3. Zadania (ćwiczenia) egzaminacyjne;
    4. Wynik egzaminu klasyfikacyjnego oraz uzyskane oceny.
Do protokołu załącza się pisemne prace ucznia oraz zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
  1. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany”.
  2. Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych jest ostateczna, z zastrzeżeniem § 13.
  3. Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego niedostateczna roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego, z zastrzeżeniem § 13 i § 14 ust.1.
  4. Ustalona przez wychowawcę klasy roczna ocena klasyfikacyjna zachowania jest ostateczna, z zastrzeżeniem § 13.

 

PROMOCJA

§ 20

  1. Uczeń klasy I – III otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli jego osiągnięcia edukacyjne w danym roku szkolnym oceniono pozytywnie.
    • Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) i po uzyskaniu zgody wychowawcy lub na wniosek wychowawcy i po uzyskaniu zgody rodziców (prawnych opiekunów) rada pedagogiczna może postanowić o programowaniu ucznia klasy I i II szkoły podstawowej do klasy programowo wyższej w ciągu roku szkolnego.
  2. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy oraz po zasięgnięciu opinii rodziców (prawnych opiekunów).
  3. Uczeń kończy szkołę podstawowa jeżeli:
    • W wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w klasie programowo najwyższej (semestrze programowo najwyższym) i roczne (semestralne) oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych (semestrach programowo niższych) z uwzględnieniem § 12 ust.6, uzyskał oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych wyższe od oceny niedostatecznej, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.
    • Przystąpił do sprawdzianu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej.
  4. Rada Pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu do klasy programowo wyższej lub nieukończeniu szkoły przez ucznia, któremu w danej szkole po raz drugi z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
  5. Uczeń otrzymuje promocję z wyróżnieniem, jeżeli uzyska w wyniku rocznej klasyfikacji ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania. Uczeń wyróżniony otrzymuje świadectwo z biało-czerwonym paskiem pionowym i nadrukiem: „z wyróżnieniem”.
  6. Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne lub religię albo etykę, do średniej ocen wlicza się także roczne oceny uzyskane z tych zajęć.
  7. Uczeń otrzymuje promocję z nagrodą książkową lub rzeczową za:
    • naukę (średnia ocen 4,5 i co najmniej wzorowe zachowanie);
    • pracę społeczną;
    • wybitne osiągnięcia sportowe;
    • zwycięstwa w konkursach;
    • czytelnictwo.
  8. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych zajęć edukacyjnych.
  9. Uczeń promowany warunkowo ma obowiązek uzupełniania w czasie ferii letnich braków w podstawowych wiadomościach i umiejętnościach wskazanych przez nauczyciela oraz przedstawić w pierwszym miesiącu nowego roku szkolnego wyniki swojej pracy do oceny. Jeżeli braki nie zostaną uzupełnione, uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną, która może stanowić podstawę do ustalenia niedostatecznego stopnia klasyfikacyjnego.
  10. Warunkową promocję ucznia odnotowuje się w jego arkuszu ocen i na świadectwie szkolnym zamieszcza się: „uchwałą rady pedagogicznej z dnia ………….. promowany warunkowo do klasy ………….”.

 

EWALUACJA WEWNĄTRZSZKOLNEGO

SYSTEMU OCENIANIA

ZASADY EWALUACJI

§ 21

  1. Ewaluacji Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania dokonuje się w przypadku zmiany przepisów prawa lub na uzasadniony wniosek nauczycieli, rodziców, uczniów lub dyrekcji szkoły.
  2. W procesie ewaluacji Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania udział biorą:
    1. uczniowie (podczas dyskusji na naradach klasowych, na zebraniach Samorządu Uczniowskiego, podczas swobodnych rozmów z nauczycielami),
    2. rodzice (w czasie zebrań rodzicielskich, poprzez dyskusje z nauczycielami przedmiotów),
    3. nauczyciele (podczas rad pedagogicznych, dyskusji, zebrań zespołów).
  3. Rada pedagogiczna zobowiązana jest do przeanalizowania wniosków i zatwierdzenia bądź odrzucenia proponowanych zmian.

 

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. Ustalenia szczegółowe dotyczące oceniania z poszczególnych przedmiotów nauczania zostały opracowane przez nauczycieli w Przedmiotowych Systemach Oceniania.
  2. Przedmiotowe Systemy Oceniania muszą być zgodne z ogólnymi założeniami zawartymi w Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania.
  3. W przypadkach nieobjętych Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania decyzje podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z rada pedagogiczną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Czarni
    07-420 Kadzidło
    Czarnia 67
  • (+48) 536-516-716

Galeria zdjęć