Nawigacja

Statut Szkoły Program wychowawczo profilaktyczny Kryterium Oceniania dla klas I - VIII w szkole Podstawowej w Czarni Koncepcja pracy Szkoły Podstawowej Procedury bezpieczeństwa w Szkole podstawowej w Czarni - REGULAMINY Wewnątrzszkolny System Oceniania Klauzura RODO Tekstowa podstrona

Dokumenty szkoły

Procedury bezpieczeństwa w Szkole podstawowej w Czarni - REGULAMINY



 

 

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA

W SZKOLE PODSTAWOWEJ

W CZARNI

OBOWIĄZUJE OD 1 WRZEŚNIA 2016r.

 

 

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. nr 6, poz. 69 ze zm.).

 

ZASADY OGÓLNE

Szkoła realizuje zadania opiekuńcze odpowiednio do wieku uczniów i potrzeb środowiskowych z uwzględnieniem obowiązujących w szkołach ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny.

  1. Za bezpieczeństwo uczniów w czasie lekcji i zajęć pozalekcyjnych odpowiada nauczyciel prowadzący zajęcia. Jego obowiązkiem jest zapoznanie uczniów na pierwszych zajęciach w roku szkolnym z zasadami bezpiecznego zachowania się i pracy, wynikającymi ze specyfiki przedmiotu. Fakt ten powinien zostać odnotowany w dzienniku lekcyjnym.
  2. Nauczyciel obowiązany jest odnotować nieobecność ucznia na każdych zajęciach i upewnić się, przed rozpoczęciem procesu lekcyjnego, czy nie zaistniały zagrożenia w miejscu odbywania zajęć.
  3. Nauczyciele zobowiązani są do przestrzegania ustalonych godzin rozpoczynania i kończenia zajęć edukacyjnych oraz do respektowania prawa uczniów do pełnych przerw międzylekcyjnych.
  4. Jeżeli pomieszczenie lub inne miejsce, w którym maja być prowadzone zajęcia, lub stan znajdującego się w nim wyposażenia stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa, niedopuszczalne jest rozpoczęcie zajęć.
  5. Urządzenia techniczne nieprawne, uszkodzone lub pozostające w naprawie oznacza się w sposób wyraźny i zabezpiecza przed ich uruchomieniem,
  6. Jeżeli stan zagrożenia powstanie lub ujawni się w czasie zajęć – niezwłocznie się je przerywa i wyprowadza się z zagrożonych miejsc osoby powierzone opiece.
  7. Nauczyciel prowadzący ostatnią lekcję w klasach I – III sprowadza uczniów do szatni i dopilnowuje ich bezpieczeństwa do chwili wyjścia ze szkoły.
  8. Dzieci z oddziałów przedszkolnych przebywają pod opieką nauczyciela bez przerw, od momentu odebrania ich z szatni do momentu powierzenia opiece rodzica (prawnego opiekuna).
  9. W każdej pracowni o zwiększonym ryzyku wypadku ( informatyka, technika, wychowanie fizyczne) nauczyciel wymaga od uczniów bezwzględnego przestrzegania regulaminu użytkowania pracowni, z którego treścią muszą być uczniowie zapoznani na początku roku szkolnego.
  10. Pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia, wietrzy się w czasie każdej przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  11. Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne, uczniowie przebywają w czasie przerw w zajęciach na świeżym powietrzu.
  12. Nauczyciele zobowiązani są zapewnić opiekę uczniom, których z uzasadnionych przyczyn zatrzymali w szkole po lekcjach.
  13. Za bezpieczeństwo uczniów przed lekcjami (od godz. 7.45) oraz podczas przerw odpowiadają nauczyciele pełniący dyżury w wyznaczonych miejscach.
  14. Uczniowie mogą pozostać w salach lekcyjnych podczas przerw tylko pod opieką nauczyciela. Za bezpieczeństwo dzieci pozostawionych podczas przerwy w Sali rekreacyjno – sportowej odpowiadają nauczyciele wychowania fizycznego.
  15. Uczniowie udający się na basen, klasy opuszczające teren szkoły (np. wycieczka, rajd, imprezy pozaszkolne) pozostają pod opieką nauczycieli.
  16. Rodzice uczniów klas I – III oraz uczniowie klas IV – VI powiadamiani są o bieżących zmianach w tygodniowym planie lekcji, mających wpływ na ich bezpieczeństwo (np. skrócenia zajęć lub zwolnienie z lekcji spowodowane nieobecnością nauczyciela) co najmniej z jednodniowym wyprzedzeniem lub w szczególnych wypadkach w dniu zmiany. Uczniowie, którzy względów muszą pozostać w tym czasie w szkole, zostają objęci  opieką wychowawcy.
  17. W wyjątkowych przypadkach uczeń może zostać wcześniej zwolniony z lekcji na prośbę rodziców. Podstawą zwolnienia jest osobiste przybycie po ucznia lub pisemna, ewentualnie telefoniczna prośba rodziców.
  18. W przypadku złego samopoczucia ucznia obowiązkiem wychowawcy klasy lub nauczyciela, któremu uczeń zgłosił niedyspozycję, jest udzielenie dziecku pomocy, powiadomienie jeśli wymaga tego sytuacja dyrektora szkoły i rodziców dziecka.
  19. Gdy występuje zagrożenie zdrowia lub życia dziecka należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia i powiadomić rodziców. Jeśli rodzic nie może dotrzeć do szkoły, a dziecko musi być przywiezione do szpitala, towarzyszy mu nauczyciel, który pozostaje z dzieckiem do momentu przybycia rodziców lub prawnych opiekunów.
  20. Bezpieczeństwo uczniów podczas różnych form krajoznawstwa i turystyki reguluje regulamin wycieczek. Odpowiedzialność za uczniów ponosi kierownik wycieczki wraz z opiekunami. O liczebności grupy każdorazowo decyduje dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę wiek, stopień rozwoju psychofizycznego, stan zdrowia uczestników, a także warunki, w jakich się będzie odbywać wycieczka.
  21. Pomieszczenia szkoły, w szczególności pokój nauczycielski, sekretariat wyposaża się w apteczki zaopatrzone w środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy i instrukcję o zasadach udzielania tej pomocy,.
  22. Nauczyciele zajęć wychowania fizycznego, podlegają przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
  23. Udział uczniów w pracach na rzecz szkoły lub środowiska może mieć miejsce po zaopatrzeniu ich w odpowiednie urządzenia i sprzęt oraz zapewnieniu właściwej opieki i bezpiecznych warunków pracy.
  24. W celu zapewnienia poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na drogach publicznych szkoła:
  1. prowadzi systematycznie pracę nad zaznajomieniem uczniów z przepisami ruchu drogowego,
  2. umożliwia zdobycie karty rowerowej,
  3. współpracuje z instytucjami i organizacjami zajmującymi się zagadnieniami ruchu drogowego.
  1. Szkoła zapewnia uczniom ochronę przed przemocą, demoralizacją, uzależnieniami oraz przejawami patologii społecznej. Służą temu:
  1. rozmowy z pedagogiem,
  2. udział w spektaklach profilaktycznych i w warsztatach profilaktycznych (w miarę posiadanych środków),
  3. spotkania z przedstawicielami organizacji społecznych działających na rzecz przeciwdziałania np. narkomanii, alkoholizmowi itp.,
  4. spotkania z przedstawicielami policji, straży.
  1. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony przed przemocą i innymi zjawiskami patologii społecznej na terenie obiektu o wpuszczeniu lub opuszczeniu budynku decyduje upoważniony pracownik, mający prawo zatrzymania wszystkich osób.
  2. Wszyscy pracownicy szkoły mają obowiązek reagować na każde, nawet najmniejsze, zagrożenie bezpieczeństwa uczniów.

 

 

REGULAMIN 

ZACHOWANIA UCZNIÓW

§ 1.

PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIÓW

 

Uczeń ma prawo do:

  1. Właściwe zorganizowanego nauczania, zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej.
  2. Ochrony przed wszystkimi formami przemocy fizycznej lub psychicznej, bezpiecznych warunków pobytu w szkole oraz poszanowania jego godności.
  3. Swobody wyrażania myśli i przekonań – jeśli nie naruszą tym dobra innych osób.
  4. Korzystania z opieki wszystkich pracowników szkoły w zakresie pełnionych przez nich funkcji.
  5. Życzliwego traktowania.
  6. Rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów (kółka zainteresowań, wycieczki).
  7. Reprezentowania szkoły podczas konkursów, zawodów sportowych, imprez artystycznych, zgodnie ze swoimi możliwościami i umiejętnościami.
  8. Uzyskania informacji o zasadach oceniania, wymaganiach edukacyjnych z poszczególnych przedmiotów i zasadach oceniania zachowania.
  9. Sprawiedliwej, jawnej i umotywowanej oceny.
  10. Pomocy w przypadku trudności w nauce.
  11. Poprawy ocen negatywnych.
  12. Informacji o terminie sprawdzianu, którego zakres przekracza mate raiła 3 ostatnich lekcji, z tygodniowym wyprzedzeniem.
  13. Dwóch sprawdzianów w tygodniu (nie więcej niż jeden dziennie).
  14. Decydowania o powtórnym terminie sprawdzianu, jeżeli uprzednio zapowiedziany nie odbył się z przyczyn obiektywnych.
  15. Korzystania ze szczęśliwych numerków z wyjątkiem zapowiedzianych sprawdzianów.
  16. Korzystania z dnia bez ocen niedostatecznych bezpośrednio po feriach zimowych i świętach.
  17. Indywidualnego toku nauczania zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  18. Odpoczynku w przerwach międzylekcyjnych, w okresie przerw świątecznych, ferii i wakacji.
  19. Wpływania na życie szkoły poprzez udział w działaniach samorządu uczniowskiego.
  20. Zrzeszania w organizacjach działających w szkole.

 

Uczeń ma obowiązek:

  1. Uczęszczać systematycznie i punktualnie na zajęcia.
  2. Sumiennie wywiązywać się z nałożonych zadań.
  3. Usprawiedliwiać nieobecności w szkole w określonym czasie.
  4. Przestrzegać statutu, regulaminów, kontraktów i innych przepisów, obowiązujących w szkole.
  5. Dbać o honor i dobre imię szkoły, współtworzyć jej autorytet.
  6. Okazywać szacunek dorosłym i kolegom.
  7. Podporządkować się zaleceniom dyrekcji, rady pedagogicznej oraz ustaleniom samorządu klasowego i szkolnego.
  8. Szanować poglądy i przekonania innych osób.
  9. Dbać o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz swoich kolegów.
  10. Dbać o mienie szkoły, a w przypadku zniszczenia zaprawić wyrządzoną szkodę.
  11. Dbać o utrzymanie porządku i czystości na terenie szkoły.
  12. Dbać o swój wygląd zewnętrzny oraz higienę osobistą.
  13. Zmieniać obuwie.
  14. Nie używać wulgaryzmów, dbać o kulturę słowa.
  15. Zastosować się do bezwzględnego zakazu palenia tytoniu, picia alkoholu, używania narkotyków i innych środków odurzających w szkole i poza nią.
  16. Zastosować się do zakazu opuszczania szkoły podczas przerw, zajęć lekcyjnych oraz imprez organizowanych przez szkołę.

  

§ 2.

ZASADY ZACHOWANIA SIĘ NA LEKCJACH,

ZAJĘCIACH POZALEKCYJNYCH I PRZERWACH

 

  1. W trosce o swoje bezpieczeństwo uczniowie stosują się do zasad ustalonych przez nauczycieli. Zasady te zostają omówione z uczniami na początku roku szkolnego przez wychowawców, nauczycieli przedmiotu, dyrekcję szkoły – podczas apeli oraz przypominane po każdej dłuższej przerwie w nauce. Uczniowie stosują również do indywidualnych uwag opiekunów i nauczycieli dyżurujących, dotyczących konkretnych, niepokojących zachowań, zagrażających bezpieczeństwu.
  2. Uczniowie przychodzą do szkoły najwcześniej na 15 minut przed rozpoczęciem zajęć.
  3. W czasie zajęć lekcyjnych uczeń samowolnie nie opuszcza terenu szkoły. Czas zajęć lekcyjnych trwa od początku pierwszej lekcji do końca ostatniej (w planie zajęć ucznia).
  4. Wejście do klasy:
    1. po dzwonku na lekcję uczniowie ustawiają się parami przed salą i czekają na przyjście nauczyciela,
    2. razem z nauczycielem wchodzą do klasy, cicho odsuwają krzesła, nie rozmawiają i przygotowują się do lekcji.
  5. Zachowanie w czasie lekcji:
    1. uczeń w czasie lekcji nie je, nie pije, nie żuje gumy, nie trzyma na ławce rzeczy niebędących pomocami do danej lekcji,
    2. nie wstaje z miejsca bez zezwolenia nauczyciela,
    3. zgłasza chęć zabrania głosu przez podniesienie ręki,
    4. wychodzi z lekcji do toalety tylko w uzasadnionych przypadkach,
    5. jeżeli do klasy wchodzi osoba dorosła, uczeń wstaje; siada dopiero na polecenie nauczyciela.
  6. Zakończenie lekcji:
    1. lekcja kończy się na wyraźny sygnał nauczyciela,
    2. uczeń jest zobowiązany zostawić po sobie porządek, odpowiadają za to wszyscy, a kontrolują i porządkują dyżurni.
  7. Przerwy międzylekcyjne:
    1. uczeń zachowuje się odpowiedzialnie, spokojnie (nie biega i nie wszczyna bójek), dba o bezpieczeństwo własne i kolegów, nie organizuje i nie bierze udziału w zabawach zagrażających bezpieczeństwu,
    2. zachowuje higienę osobistą i higienę otoczenia (korytarze, toalety),
    3. teczki i plecaki ustawia porządnie pod ścianą,
    4. w szatni przed lekcjami i po lekcjach zachowuje czystość, porządek (nie śmieci, przestrzega zasad bezpieczeństwa), w czasie przerw nie przebywa w szatni,
    5. czekając na obiad, ustawia się w kolejce, nie zajmuje miejsca innym, zachowuje się kulturalnie.
  8. Zajęcia pozalekcyjne:
    1. uczeń zapisując się na zajęcia pozalekcyjne zobowiązuje się do systematycznego uczęszczania na te zajęcia,
    2. zachowuje się kulturalnie i zgodnie z zasadami, ustalonymi wspólnie z nauczycielem, prowadzącym zajęcia.
  9. Uroczystości szkolne:
    1. na uroczystości szkolne, odbywające się w sali rekreacyjno – sportowej uczniowie udają się pod opieką wychowawcy lub nauczyciela wyznaczonego do opieki,
    2. zajmują wskazane miejsce,
    3. zachowują się w sposób kulturalny, dostosowany do rodzaju imprezy.
  10. Po lekcjach uczeń (o ile nie uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych) niezwłocznie udaje się do domu.
  11. Uczniowie bawią się i odpoczywają w sposób bezpieczny i kulturalny:
    1. nie biegają po szkole,
    2. nie grają w piłkę na korytarzach oraz w salach,
    3. nie zbiegają ze schodów ani się na nich nie bawią,
    4. noszą związane obuwie,
    5. nie siadają na parapetach,
    6. nie wychylają się przez okno,
    7. nie huśtają się na krzesłach,
    8. nie odstawiają krzeseł osobom siadającym,
    9. ostrożnie otwierają drzwi klas,
    10. nie wszczynają awantur, nie biorą udziału w bójkach,
    11. nie popychają kolegów, Noe podstawiaj ą im nóg,
    12. kulturalnie odnoszą się do wszystkich,
    13. konflikty rozwiązują przez rozmowę,
    14. nie biorą udziału w zabawach o gwałtownym charakterze, które mogą zagrozić bezpieczeństwu własnemu lub innych osób (gonitwy, skoki, przepychanki, skakanie na innych itp.)
  12. Przestrzegają zasad kulturalnego zachowania wobec osób dorosłych oraz innych uczniów:
    1. mówią do siebie po imieniu, nie przezywają się i nie obmawiają,
    2. nie wykorzystują w żaden sposób młodszych i słabszych,
    3. szanują cudzą własność, nie przywłaszczają sobie cudzych rzeczy,
    4. szanują poglądy innych osób, ich zainteresowania i gust,
    5. nie używają wulgarnych słów i gestów.
  13. Informacje o każdej niebezpiecznej sytuacji natychmiast przekazują osobie dorosłej.

 

§ 3.

SALA LEKCYJNA

  1. Uczniowie mają prawo do zagospodarowania powierzonej ich opiece Sali lekcyjnej wg projektu uzgodnionego z wychowawcą.
  2. Uczniowie mają obowiązek:
    1. pozostawienia Sali lekcyjnej w nienagannym porządku po zakończeniu zajęć,
    2. dbania o powierzony klasie sprzęt i pomoce naukowe, ’niezwłocznego zgłaszania nauczycielowi wszystkich uszkodzeń sprzętu i pomocy dydaktycznych.
    3. niezwłocznego zgłaszania nauczycielowi wszystkich uszkodzeń sprzętu i pomocy dydaktycznych.
  3. Wyznaczeni przez wychowawcę uczniowie (dyżurni) dbają o porządek w klasie, utrzymują w czystości tablicę, przynoszą kredę.
  4. Każdy nauczyciel dba o powierzoną swej opiece salę oraz o każdą inną salę, w której prowadzi zajęcia. Wszelkie zauważone zniszczenia zgłasza opiekunowi sali.

 

§ 4.

USPRAWIEDLIWIENIA NIEOBECNOŚCI I ZWALNIANIE Z LEKCJI

  1. Usprawiedliwienie nieobecności musi mieć formę pisemną lub ustną, jest dokumentem przechowywanym w dokumentacji klasy.
  2. Usprawiedliwienie nieobecności uczeń przynosi na pierwszą godzinę wychowawczą po powrocie do szkoły.
  3. O każdej dłuższej (lub powtarzającej się) nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia w szkole wychowawca niezwłocznie informuje rodziców.
  4. Zwolnienie ucznia z lekcji następuje na podstawie pisemnego zwolnienia od rodziców, ewentualnie na podstawie decyzji wychowawcy lub dyrektora po konsultacji telefonicznej z rodzicem ucznia.
  5. Zwolnienie ucznia z ostatniej w jego planie godziny w-f musi zawierać wyraźne stwierdzenie o zwolnieniu do domu, w innym przypadku traktuje się je jako zwolnienie z ćwiczeń z obecnością na sali.
  6. Usprawiedliwienie spóźnienia powinno nastąpić po zakończeniu lekcji, na którą uczeń się spóźnił.
  7. W przypadku nagłej choroby wychowawca lub dyrektor zawiadamia rodziców, którzy są zobowiązani osobiście lub przez upoważnioną osobę odebrać dziecko ze szkoły.
  8. Nieobecność na zajęciach lekcyjnych z powodu reprezentowania szkoły (konkursy, konkursy przedmiotowe, zawody, itp.) jest traktowana jako obecność z wpisem w rubryce nieobecności jej powodu.

 

§ 5.

STRÓJ SZKOLNY

  1. Uczenia obowiązują dwa typy stroju szkolnego:
    1. codzienny: spodnie lub spódnica; bluzka; koszula; bluza lub sweter w jednolitym stonowanym kolorze bez ekstrawaganckich napisów (niedozwolone są zbyt krótkie spódnice, krótkie spodenki i bluzki nadmiernie odsłaniające ciało, malowanie włosów),
    2. odświętny (apelowy): biała koszula i ciemne spodnie (chłopcy), biała bluzka i czarna lub granatowa spódnica (dziewczynki),
  2. Dopuszcza się możliwość stroju dowolnego w czasie wycieczek, imprez sportowych lub innych imprez, za zgodą rady pedagogicznej.
  3. Uczeń zmienia w szkole obuwie na lekkie obuwie na jasnej podeszwie (trampki, tenisówki).
  4. Ubranie ucznia powinno być czyste, schludne, wyprasowane. Nie jest dozwolony makijaż, farbowanie włosów, długie lub malowane paznokcie.
  5. Niestosowanie się do ww. przepisów pociąga za sobą następujące kary:
    1. pojedynczy przypadek – upomnienie nauczyciela,
    2. systematyczne niestosowanie się do przepisów – wpisanie uwagi do dzienniczka, rozmowa z rodzicami i (w przypadku braku efektów) obniżenie oceny zachowania.

 

§ 6.

ZASADY KORZYSTANIA Z TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH

I INNYCH URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH

  1. Podczas pobytu w szkole obowiązuje całkowity zakaz używania telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych, aparaty powinny być wyłączone i schowane.
  2. Podczas pobytu w szkole obowiązuję całkowity zakaz nagrywania dźwięku i obrazu za pomocą telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych.
  3. Zasady korzystania z telefonu komórkowego podczas wycieczek ustala kierownik wycieczki.
  4. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie, zgubienie czy kradzież ww. urządzeń.
  5. Naruszenie powyższych zasad skutkuje odebraniem przez nauczyciela telefonu komórkowego i zdeponowaniem go w sekretariacie szkoły oraz odnotowaniem tego faktu w dzienniczku uwag.
  6. Przed odebraniem telefonu uczeń zobowiązany jest go wyłączyć. W przypadku odmowy wyłączenia telefonu, wyłącza go w obecności ucznia nauczyciel.
  7. Zdeponowany w sekretariacie szkoły telefon komórkowy może odebrać rodzic lub prawny opiekun ucznia, który zostaje poinformowany o nierespektowaniu przez ucznia ustalonych zasad korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych.

 

§ 7.

NAGRODY I KARY

  1. Uczeń jest nagradzany za szczególne osiągnięcia w nauce, za uzyskiwanie wysokich wyników w sporcie szkolnym, za godne reprezentowanie szkoły, za aktywne uczestnictwo w życiu szkoły, za pracę na rzecz klasy i szkoły, za dzielność i odwagę oraz czyny uznane za niezwykłe.
  2. Uczeń ma prawo do następujących nagród i wyróżnień:
    1. pochwała wychowawcy klasy (ustna lub pisemna),
    2. pisemna pochwała dyrektora szkoły,
    3. świadectwo z czerwonym paskiem lub odznaka,
    4. list pochwalny dyrektora szkoły dla wyróżniających się absolwentów,
    5. dyplom uznania,
    6. nagroda książkowa, lub rzeczowa.
  3. Uczeń podlega karze w przypadku nieprzestrzegania obowiązującego na terenie szkoły prawa, łamania norm prawnych, naruszanie zasad podporządkowania się zaleceniom i zarządzeniom dyrektora szkoły i przełożonych, niewywiązywania się z obowiązków ucznia zapisanych w niniejszym dokumencie.
  4. Stosowane kary to:
    1. Nagana wychowawcy klasy,
    2. Nagana dyrektora szkoły (ustna lub pisemna),
    3. Zawieszenie na czas określony prawa do udziału w imprezach szkolnych typu bal, dyskoteka, wycieczka itd.,
    4. Zawieszenie na czas określony prawa do reprezentowania szkoły w imprezach odbywających się poza szkołą,
    5. Obniżenie oceny zachowania,
    6. Przeniesienie do innej szkoły (w uzasadnionych wypadkach, potwierdzonych zgodą kuratora oświaty),
    7. Zapłata za wyrządzone szkody,
    8. Naprawa wyrządzonej szkody.
  5. Od nałożonej kary (z wyjątkiem punktu g) uczeń może się odwołać do dyrektora szkoły, który w przeciągu 3 dni pracy szkolnej ma obowiązek ponownie rozpatrzyć sprawę. W wyniku tego decyzja o karze zostaje utrzymana bądź anulowana.

 

§ 8.

POSTANOWIENIE KOŃCOWE

  1. Notoryczne naruszenia przez ucznia regulaminu zachowania rozstrzyga wychowawca w porozumieniu z jego rodzicami.
  2. Rażące naruszenia przez ucznia regulaminu zachowania rozstrzyga dyrektor w obecności wychowawcy i powiadomienia o sposobie rozstrzygnięcia rodziców.
  3. Wykroczenia przeciwko regulaminowi zachowania ucznia SA rozpatrywane przez radę pedagogiczną.
  4. Konflikty między uczniami rozstrzygają ich wychowawcy.
  5. Konflikty między uczniami i nauczycielami rozstrzyga wychowawca, dyrektor w porozumieniu z rada pedagogiczną, informując zainteresowanych rodziców.
  6. Tryb składania skarg w przypadku naruszenia praw ucznia:
    1. Zwrócenie się do wychowawcy klasy,
    2. Ustnie lub pisemnie powiadomienie dyrektora szkoły,’
    3. Za pośrednictwem dyrektora zwrócenie się do Mazowieckiego Kuratora Oświaty,
    4. Porozumienie się z Rzecznikiem Praw Dziecka.

 

 

REGULAMIN ORGANIZOWANIA IMPREZ SZKOLNYCH

I KLASOWYCH

  1. Uczniowie mają prawo do prawidłowego organizowania swojego czasu wolnego przez uczestnictwo w życiu kulturalnym, artystycznym i rekreacyjnym.
  2. Organizacja imprez klasowych i szkolnych odbywa się według ustalonego harmonogramu na dany rok szkolny.

APELE I UROCZYSTOŚCI SZKOLNE

  1. Nadzór nad organizacją każdej uroczystości sprawują organizatorzy lub wyznaczeni nauczyciele.
  2. Sprzęt nagłaśniający obsługuje osoba wyznaczona przez dyrektora lub nauczyciela organizującego uroczystość szkolną.
  3. Odpowiedzialność za właściwe użytkowanie sprzętu ponosi organizator imprezy.
  4. Przed każdym apelem bądź uroczystością szkolną wszyscy uczniowie spotykają się w salach lekcyjnych z nauczycielem, z którym mają zajęcia.
  5. W trakcie spotkania nauczyciel ma obowiązek:
    • sprawdzić obecność uczniów w klasie,
    • przeprowadzić krótką pogadankę na temat kulturalnego zachowania się w trakcie uroczystości szkolnej oraz (w przypadku świąt państwowych) szacunku dla symboli narodowych.
  6. Po spotkaniu w klasie, nauczyciel doprowadza uczniów na miejsce uroczystości, a uczniowie zajmują miejsca według ustalonej kolejności: z przodu siadają uczniowie klas I, później II, III, IV, V, na końcu klasy VI.
  7. Nauczyciel zajmuje miejsce obok klasy, nad którą sprawuje opiekę.
  8. Po zakończeniu uroczystości uczniowie wraz z nauczycielami wracają do klas, według ustalonej kolejności: najpierw wychodzi dyrektor szkoły wraz z gośćmi, później nauczyciele niesprawujący opieki nad żadną klasą, na końcu uczniowie z nauczycielami wg ustalonej kolejności – jako pierwsze wychodzą klasy znajdujące się najbliżej drzwi: VI, V, IV, III, II, I.
  9. Nauczyciel organizujący uroczystość szkolną ma prawo w porozumieniu z nauczycielami, zaangażować uczniów szkoły do organizacji imprezy. Próby odbywają się po zajęciach lekcyjnych.
  10. Po zakończeniu uroczystości organizator (osoba odpowiedzialna) podejmuje niezbędne działania w celu przygotowania użytkowanego pomieszczenia do pełnienia zadań zgodnych z przeznaczeniem.
  11. Informacja na temat stroju odświętnego podawana jest na tablicy ogłoszeń przez organizatora na co najmniej 2 dni przed uroczystością.

 

DYSKOTEKI, ZABAWY SZKOLNE

  1. W szkole, w czasie zajęć lekcyjnych, odbywają się bale karnawałowe.
  2. Uczniowie zakładają stroje karnawałowe w swojej Sali. Do Sali gimnastycznej schodzą z wychowawcą lub nauczycielem wyznaczonym do opieki, który pozostaje z nimi w Sali przez cały czas trwania zabawy (klasy I – III) lub pełni dyżur w godzinach wyznaczonych przez wicedyrektora (klasy IV – VI).
  3. Uczniowie w czasie balu przebywają w Sali gimnastycznej. Konieczność pójścia do toalety zgłaszają nauczycielowi. Korzystają z toalety przy Sali gimnastycznej.
  4. Na poczęstunek uczniowie udają się do wyznaczonych sal pod opieką nauczyciela.
  5. W szkole, w czasie wolnym od nauki, mogą odbywać się dyskoteki lub zabawy szkolne jako forma zagospodarowania czasu wolnego uczniów szkoły. Dyskoteki i zabawy odbywają się najpóźniej do godziny 19.30.
  6. Na dyskoteki szkolne nie mogą być wpuszczane osoby obce (poza osobami, na których obecność wyraził zgodę dyrektor szkoły).
  7. Udział uczniów w dyskotece, zabawie wymaga pisemnej zgody rodziców. Uczniowie klas I – III SA odbierani przez rodziców lub osoby pisemnie upoważnione przez rodziców. Uczniowie klas IV – VI są odbierani przez rodziców lub wracają samodzielnie do domu za pisemną zgodą rodziców.
  8. Aby zapewnić bezpieczeństwo bawiących się podczas dyskoteki, zabawy uczniów opiekę nad nimi sprawuje co najmniej 6 opiekunów (w tym co najmniej 3 nauczycieli).
  9. Za przygotowanie dyskoteki, zabawy odpowiada organizator.
  10. O zamiarze zorganizowania dyskoteki, zabawy szkolnej organizator z trzydniowym wyprzedzeniem zawiadamia dyrektora szkoły.
  11. W czasie zabawy uczniowie nie opuszczają budynku szkoły.
  12. W przypadku nieprzestrzegania zasad właściwego zachowania przez ucznia organizator ma obowiązek wezwać jego rodziców w celu zabrania przez nich dziecka do domu.

 

IMPREZY SZKOLNE

  1. Uczniowie mogą organizować imprezy i zabawy z własnej inicjatywy za pośrednictwem wychowawcy klasy, opiekuna samorządu uczniowskiego lub innego nauczyciela.
  2. W związku z organizowaną imprezą uczniowie maja obowiązek:
    • przedłożyć do dyrekcji szkoły na tydzień przed planowanym terminem imprezy pisemną prośbę o organizację imprezy z pisemną akceptacją wychowawcy klasy – prośba powinna zawierać termin, czas trwania i miejsce planowanej imprezy oraz własnoręczne podpisy minimum 2 dorosłych opiekunów wyrażających zgodę na pomoc w organizacji imprezy,
    • uporządkować miejsce imprezy po jej zakończeniu,
    • naprawić wszelkie wynikłe w trakcie trwania imprezy szkody, przy czym ewentualne koszty pokrywają organizatorzy z własnych funduszy w terminie do 3 dni po jej zakończeniu.
  3. Wszystkie imprezy klasowe odbywają się po zakończeniu zajęć lekcyjnych. Dopuszcza się w szczególnych wypadkach (każdorazowo za zgodą dyrektora szkoły) zorganizowanie imprezy klasowej w czasie lekcji, pod warunkiem że czas jej trwania nie przekroczy 2 godzin lekcyjnych.

 

 

REGULAMIN UCZESTNICTWA W IMPREZACH

ZEWNĘTRZNYCH

RAJDY ROWEROWE

  1. Za bezpieczeństwo uczniów w czasie rajdu rowerowego odpowiada nauczyciel, pełniący funkcję opiekuna grupy. Za bezpieczeństwo ucznia w czasie przejazdu z domu na miejsce zbiórki oraz z miejsca rozwiązania rajdu do domu odpowiadają rodzice.
  2. Na udział ucznia w rajdzie zgodę muszą wyrazić na piśmie jego rodzice.
  3. Liczba uczestników rajdu nie powinna przekraczać 10 osób na jednego opiekuna.
  4. Opiekun, który pełni funkcję kierownika, omawia ze wszystkimi uczniami trasę rajdu, ustala godzinę i miejsce zbiórki, przewidywaną godzinę i miejsce rozwiązania rajdu oraz zasady bezpiecznego zachowania na trasie.
  5. Na co najmniej dwa dni przed rajdem kierownik składa w sekretariacie szkoły uproszczoną kartę wycieczki.
  6. W czasie trwania rajdu uczestnik wykonuje polecenia nauczyciela – opiekuna, uważa na umowne sygnały (ruchowe, dźwiękowe) przekazywane przez niego i bezwzględnie się do nich stosuje.
  7. W czasie jazdy rowerem w kolumnie utrzymuje 2 – 3 metry odległości między rowerami, jedzie jeden za drugim, dostosowuje tempo jazdy do grupy, nie wyprzedza innych uczestników rajdu.
  8. Jadąc trzyma obie ręce na kierownicy, wyjątkiem jest moment, gdy wskazuje zamiar skrętu w prawo lub w lewo.
  9. Informuje jadących przed sobą uczestników o nadjeżdżającym z tyłu pojeździe.
  10. W czasie poruszania się po drodze dla rowerów wydzielonej z chodnika jedzie prawą stroną tej trasy.
  11. Przy pokonywaniu przejść dla pieszych przechodzi przez nie – przeprowadzając rower, a nie przejeżdżając przez przejście.
  12. W sytuacji, gdy jeden z uczestników musi się zatrzymać (np. uszkodzenie roweru), informuje o tym głośno, po czym zatrzymuje się. Pozostali uczestnicy również zatrzymują się, pozostając w szyku kolumny.
  13. W czasie postoju nie oddala się od grupy.
  14. Rowery na postoju powinny być ustawione jeden obok drugiego i zabezpieczone przed kradzieżą.
  15. Uczestnik rajdu zobowiązany jest posiadać:
    • sprawny rower, wyposażony w hamulec, dzwonek, światełko odblaskowe z tyłu, sprawnie działające oświetlenie, linkę do przypięcia roweru,
    • kartę rowerową,
    • odpowiedni do warunków pogodowy ubiór,
    • plecak z artykułami, które mogą się przydać w czasie wycieczki (lekka kurtka przeciwdeszczowa, napój).
  16. W sytuacji uszkodzenia roweru w stopniu uniemożliwiającym jazdę, rower zostaje zabezpieczony w najbliższym gospodarstwie, skąd powinni go odebrać rodzice uczestnika rajdu.

 

ZAWODY SPORTOWE

Postanowienia ogólne

  1. Udział w zawodach sportowych jest przywilejem uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Grodzisku Maz.
  2. Uczestnicy zawodów godnie reprezentują szkołę, dążą do uzyskania jak najlepszych wyników sportowych, walczą zgodnie z zasadami fair play.
  3. W zawodach mogą uczestniczyć uczniowie, posiadający aktualne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w ramach ubezpieczenia zbiorowego lub indywidualnego oraz pisemną zgodę rodzica (prawnego opiekuna dziecka).
  4. Zawodnicy nie ponoszą kosztów finansowych udziału w zawodach.
  5. Wszyscy zawodnicy zobowiązani są do przestrzegania regulaminów zawodów i obiektów sportowych, na których się znajdują.
  6. Kierownikiem drużyny sportowej zwanej dalej kierownikiem jest nauczyciel wychowania fizycznego lub inna osoba wyznaczona przez dyrektora szkoły.
  7. Kierownik odpowiada za bezpieczeństwo całej drużyny.
  8. Wszelkie uwagi i zastrzeżenia zgłaszane są do kierownika.
  9. Rozmowy i negocjacje z organizatorami zawodów prowadzi tylko i wyłącznie kierownik, jest on przedstawicielem dyrektora szkoły na imprezach sportowych.
  10. Uczniowie w stosunku do których istnieją przeciwwskazania lekarskie nie mogą brać udziału w zawodach.

 

Podstawowe zasady bezpieczeństwa i opieki nad uczniami podczas zawodów sportowych

  1. Opiekę nad uczniami biorącymi udział w wycieczce sprawuje kierownik i opiekunowie grup. Opieka ta ma charakter ciągły.
  2. Na zawodach sportowych organizowanych poza terenem szkoły w obrębie tej samej miejscowości, bez korzystania ze środków lokomocji opiekę sprawuje co najmniej jedna osoba nad grupą 30 uczniów.
  3. Na zawodach sportowych organizowanych poza terenem szkoły przy korzystaniu ze środków lokomocji opiekę sprawuje jedna osoba nad grupą do 15 uczniów.
  4. Przed wyruszaniem z każdego miejsca pobytu, przejazdów oraz przybycia do punktu docelowego, opiekunowie bezwzględnie sprawdzają stan liczbowy uczniów.
  5. Przed wyruszeniem na zawody sportowe uczestnicy są świadomi przestrzegania zasad bezpieczeństwa i sposobów zachowania się w razie nieszczęśliwego wypadku.
  6. Do przewozu młodzieży są wykorzystywane tylko sprawne i dopuszczone do przewozu osób pojazdy.
  7. W przypadku, gdy podczas trwania dojazdu lub powrotu z zawodów sportowych, miał miejsce wypadek, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące postępowania w razie wypadków w szkołach i placówkach publicznych.

 

Podstawowe zasady zachowania uczestników zawodów

  1. Uczniowie dostarczają kierownikowi wycieczki pisemną zgodę od rodziców na udział w zawodach sportowych.
  2. Uczestników wyjazdu na zawody sportowe obowiązuje odpowiedni strój.
  3. W czasie trwania zawodów sportowych, podczas dojazdu jak i powrotu, obowiązują uczniów postanowienia statutu szkoły i przepisy bezpieczeństwa.
  4. Obowiązuje zakaz palenia papierosów, picia alkoholu, zażywania alkoholu.
  5. Niedopuszczalne jest samowolne oddalanie się od grupy.
  6. Uczestników zawodów sportowych obowiązuje punktualność.
  7. W trykacie trwania zawodów sportowych nie przewiduje się „czasu wolnego”, a uczniowie przebywają przez cały czas pod nadzorem opiekunów.
  8. W czasie postoju autokaru na parkingu należy ściśle przestrzegać zaleceń kierownika.
  9. W przypadku wyjazdów na zawody sportowe uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania regulaminów obiektów, w których przebywają.
  10. W przypadku złego samopoczucia uczeń zgłasza się do kierownika lub opiekuna.
  11. W przypadku nie przestrzegania regulaminu będą wyciągane konsekwencje zgodnie ze statutem szkoły.
  12. Uczniowie po powrocie z zawodów sportowych biorą udział w zajęciach szkolnych zgodnie z planem lekcji.

 

UDZIAŁ POCZTU SZTANDAROWEGO I DELEGACJI SZKOŁY

W UROCZYSTOŚCIACH POZASZKOLNYCH

  1. Za bezpieczeństwo uczniów reprezentujących szkołę w poczcie sztandarowym i delegacji szkoły odpowiada wyznaczony nauczyciel – opiekun pocztu sztandarowego.
  2. Nauczyciel odpowiedzialny jest za zorganizowanie wyjścia, a w szczególności:
    1. Ustalenie składu pocztu i delegacji,
    2. Uzyskanie zgody rodziców uczniów, wyznaczonych do reprezentowania szkoły,
    3. Ustalenie z rodzicami sposobu dotarcia uczniów na miejsce uroczystości i powrotu do domu po jej zakończeniu,
    4. Przewiezienie ze szkoły na miejsce uroczystości (a po jej zakończeniu odwiezienie z powrotem) sztandaru i insygniów pocztu sztandarowego w warunkach uniemożliwiających ich zabrudzenie i zniszczenie,
    5. Opiekę nad uczniami w czasie uroczystości.
  3. Poczet sztandarowy oraz delegacja szkoły, uczestnicząc w uroczystościach pozaszkolnych, powinni być ubrani odświętnie: chłopcy – biała koszula i ciemne spodnie, dziewczynki – białe bluzki i czarne lub granatowe spódnice. W chłodne dni uczniowie powinni założyć ciepłe kurtki, stonowane kolorystycznie, bez jaskrawych ozdób i napisów.
  4. Uczniowie reprezentujący szkołę powinni zachowywać się spokojnie i godnie.
  5. W przypadku złego samopoczucia powinni natychmiast zgłosić się do opiekuna.

 

 

INSTRUKCJA POSTĘPOWANIA

NA WYPADEK POŻARU

 

ZAWIADOMIENIE O POŻARZE – SYGNAŁ ALARMOWY

  1. Każdy, kto zauważył pożar lub uzyskał informację o pożarze czy zagrożeniu, obowiązany jest zachować spokój i nie dopuszczając do paniki natychmiast zaalarmować:
    • wszystkie osoby znajdujące się w sąsiedztwie pożaru narażone na jego skutki,
    • Straż Pożarną – tel. 998
    • dyrektora szkoły.

 

  1. Po uzyskaniu połączenia ze strażą pożarną należy wyraźnie podać:
    • gdzie się pali – nazwa obiektu, dokładny adres,
    • co się pali – np. odzież w szatni,
    • czy istnieje zagrożenie życia ludzi, czy w rejonie pożaru lub bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się materiały łatwopalne, itp.,
    • numer telefonu, z którego podaje się informacje oraz swoje imię i nazwisko.

 

Uwaga: należy poczekać na potwierdzenie przyjęcia Zgłoszenia, po potwierdzeniu przyjęcia meldunku przez dyżurnego telefonistę, odłożyć słuchawkę i odczekać przy telefonie na ewentualne sprawdzenie.

 

  1. W razie potrzeby (wypadek lub awaria) zaalarmować:
    • Pogotowie Ratunkowe – tel. 999
    • Policję – tel. 997
    • Pogotowie Energetyczne – tel. 991

 

  1. Sygnał alarmowy, po którym należy natychmiast opuścić szkołę – przerywany dzwonek, trwający tak długo, aż wszyscy opuszczą budynek. W razie braku prądu sygnałem alarmowym jest ciągły dźwięk dzwonka ręcznego i powiadomienie ustne „PALI SIĘ”. Sygnał alarmowy może uruchomić każdy, kto zauważy ogień. W innym przypadku decyzje podejmuje dyrektor szkoły.

 

PO USŁYSZENIU SYGNAŁU

  1. Równolegle do zaalarmowania straży pożarnej należy przystąpić do akcji ratowniczo – gaśniczej przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego oraz hydrantów wewnętrznych, znajdujących się w budynku.

 

  1. Do czasu przybycia straży pożarnej akcją kieruje dyrektor lub osoba zastępująca go, a w razie ich nieobecności jeden z nauczycieli. Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest podporządkować się poleceniom kierującego akcją.

 

  1. Każda osoba przystępująca do akcji ratowniczo – gaśniczej powinna:
    • w pierwszej kolejności przystąpić do ratowania ludzi, przeprowadzając ewakuację z zagrożonego rejonu,
    • wyłączyć dopływ prądu elektrycznego (nie wolno gasić wodą instalacji i urządzeń elektrycznych będących pod napięciem),
    • usunąć z miejsca pożaru bezpośredniego sąsiedztwa wszelkie znajdujące się tam materiały palne, wybuchowe, toksyczne a także cenny sprzęt i urządzenia oraz ważne dokumenty, nośniki informacji itp.

 

  1. Sprzątaczki i inni pracownicy szkoły, niemający lekcji natychmiast otwierają szeroko i zabezpieczają przed zamknięciem drzwi prowadzące na zewnątrz budynku oraz pomagają wyprowadzić dzieci na zewnątrz budynku oraz pomagają wyprowadzić dzieci na zewnątrz, kierując je do miejsca ewakuacji – na boisko szkolne: szkoła podstawowa – boisko wielofunkcyjne.

 

  1. Osoby, pod których opieka przebywa w czasie zdarzenia młodzież, mają za zadanie zająć się jedynie tą grupą, jej ewakuacją i bezpieczeństwem.

 

  1. Jeżeli zdarzenie ma miejsce w czasie lekcji, nauczyciel nakazuje uczniom powstać i niezwłocznie opuścić budynek, informując, którą klatką schodową odbywa się ewakuacja. Młodzież musi być poinformowana, gdzie znajduje się miejsce I etapu ewakuacji. Dzieci opuszczają pomieszczenia w szyku uporządkowanym – parami. Na czoło grupy należy wyznaczyć nieformalnego przywódcę grupy klasowej. Nauczyciel wychodzi ostatni. Uczniowie zostawiają w salach wszystkie przedmioty (torby, teczki, plecaki, kurtki, itp.). Czas opuszczenia zagrożonego budynku jest w tym przypadku najważniejszy.

 

  1. W pierwszej kolejności należy ewakuować osoby z tych pomieszczeń, w których powstał pożar lub które znajdują się na drodze rozprzestrzeniania się ognia oraz pomieszczeń, z których wyjście lub dotarcie do bezpiecznych dróg ewakuacji może zostać odcięte przez pożar lub zadymienie. Następnie należy ewakuować osoby poczynając od najwyższych kondygnacji.

 

  1. Należy przeciwdziałać każdemu odruchowi paniki wśród dzieci.

 

  1. W wypadku ogłoszenia alarmu pożarowego dla szkoły w czasie przerwy, ewakuację klas prowadzą nauczyciele, którzy mieli prowadzić zajęcia z dana klasą.

 

  1. W przypadku zadymienia drogi ewakuacyjnej należy natychmiast otworzyć lub wybić okna znajdujące się w pobliżu, aby wypuścić dym i zapewnić dostęp świeżego powietrza. Drzwi do pomieszczeń z których przenika dym należy szczelnie zamknąć. Jeżeli wewnętrzne schody są objęte ogniem lub bardzo zadymione, ewakuację dzieci przez okna prowadzi za pomocą drabin i innego sprzętu Straż Pożarna. We wszystkich przypadkach ratowania dzieci przez okno, należy szczelnie zamykać wszystkie drzwi i pozostałe okna w pomieszczeniu w celu zapobiegania przeciągom wzniecającym ogień i kierującym dym na to pomieszczenie.

 

  1. Przy silnym zadymieniu dróg ewakuacyjnych należy poruszać się w pozycji pochylonej, starając się trzymać głowę jak najniżej, ze względu na mniejsze zadymienie panujące w dolnych partiach pomieszczeń i korytarzy. Usta i drogi oddechowe należy w miarę możliwości zasłonić chustką zmoczoną w wodzie – sposób ten ułatwia oddychanie. Podczas ruchu przez mocno zadymione odcinki dróg ewakuacyjnych należy poruszać się wzdłuż ścian, by nie stracić orientacji co do kierunku ruchu.

 

  1. Ewakuacja mienia nie może odbywać się kosztem sił i środków niezbędnych do ewakuacji i ratowania ludzi. Ewakuację mienia należy rozpocząć od najcenniejszych urządzeń, dokumentacji i przedmiotów. Należy wykorzystać wszystkie sprawne fizycznie osoby, nadające się do demontażu i ewakuacji mienia.

 

  1. W czasie ćwiczeń korzystamy tylko z normalnie używanych klatek schodowych i drzwi wyjściowych. Nie wolno skakać z okna i korzystać z improwizowanych wyjść ewakuacyjnych.

 

NA MIEJSCU EWAKUACJI

  1. Na miejscu zbiórki nauczyciele sprawdzają obowiązkowo listę swojej klasy. Wm razie stwierdzenia nieobecności ucznia, należy ten fakt zgłosić natychmiast strażakom, niekoniecznie dowódcy, pytając strażaka o nazwisko.

 

  1. Po sprawdzeniu listy uczniów (podopiecznych) nauczyciel zobowiązany jest sprawdzić ich stan zdrowia, zwracając szczególną uwagę na zawroty głowy, wymioty, kaszel, ból głowy, chwilowe omdlenia, złamania, potłuczenia, itp. Wszystkich poszkodowanych należy traktować jako ofiary zdarzenia i udzielić im pomocy.

 

  1. Niedopuszczalne jest zezwolenie na rozejście się uczniów (podopiecznych) do domów bez wcześniejszego powiadomienia o zdarzeniu rodziców.

 

DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE

  1. Dyrektor szkoły ustala częstotliwość i zaleca przeprowadzenie praktycznego sprawdzenia możliwości ewakuacji uczniów i pracowników w celu określenia czasu niezbędnego do opuszczenia budynku szkoły.

 

  1. Zaleca się raz w roku przeprowadzenie próbnej ewakuacji szkoły na podstawie instrukcji postępowania na wypadek pożaru.

 

  1. Pracownicy szkoły zobowiązani są do dokładnego zapoznania się z niniejszą instrukcją i planem działań na wypadek pożaru.

 

PLAN DZIAŁANIA NA WYPADEK POŻARU W SZKOLE PODSTAWOWEJ W CZARNI

 

Środki, które należy zastosować

Zasady wykonania

Odpowiedzialni za wykonanie

Wezwanie Straży Pożarnej

Alarmowanie Straży Pożarnej przeprowadzić zgodnie z pkt. 1-3 instrukcji postępowania na wypadek pożaru

Osoba która pierwsza zauważy pożar.

Zaalarmowanie personelu szkoły

Alarmowanie personelu szkoły przeprowadzić zgodnie z pkt.4  instrukcji alarmowania

Dyrektor szkoły lub osoba z upoważnienia dyrektora

Wyłączenie dopływu prądu elektrycznego

Wyłączyć główny wyłącznik prądu elektrycznego, znajdujący się przy wejściu głównym szkoły

Sprzątaczka

Gaszenie pożaru do czasu przybycia straży pożarnej

Gaszenie pożaru organizować od chwili jego zauważenia. Do gaszenia używać dostępnego sprzętu pożarniczego (gaśnice, hydranty itp.)

Osoby wyznaczone przez dyrektora szkoły bądź w zastępstwie przez kierownika gospodarczego

Kierowanie akcją ratowniczo - gaśniczą

Do czasu przybycia Straży Pożarnej akcją gaśniczą kieruje dyrektor, a w przypadku jego nieobecności osoby wyznaczone, bądź ten kto samorzutnie obejmuje kierownictwo

Dyrektor lub osoba z upoważnienia dyrektora

Spotkanie ze Strażą Pożarną

Miejsce spotkania – boisko przed szkołą. Straż doprowadza się najkrótszą drogą do miejsca pożaru. Kierującego akcją gaśniczą należy poinformować:

- czy pożar zagraża ludziom,

- czy przeprowadzono całkowitą ewakuacją młodzieży,

- o miejscach przechowywania materiałów łatwopalnych i cennego mienia,

- gdzie znajdują się najbliższe punkty czerpania wody.

Osoba wyznaczona przez kierującego akcją gaśniczą

Przygotowanie do ewakuacji

Po usłyszeniu sygnału alarmowego (przerywany dzwonek, trwający tak długo, aż wszyscy opuszczą budynek) natychmiast przerwać zajęcia lekcyjne i inne prace

Nauczyciele aktualnie prowadzący zajęcia

Ewakuacja młodzieży

Ewakuacja odbywa się pod kierownictwem dyrektora szkoły lub osób upoważnionych. W przypadku bezpośredniego zagrożenia dążyć do jak najszybszego opuszczenia budynku. Porządek wyprowadzenia uczniów ustala się w zależności od miejsca powstania pożaru. Najpierw należy ewakuować uczniów z tych pomieszczeń, które są bezpośrednio zagrożone.

Nauczyciele aktualnie prowadzący zajęcia

Ewakuacja parteru budynku dydaktycznego (klasy I – VI i klasy 0), stołówka

Uczniowie przebywający w salach na parterze budynku dydaktycznego wychodzą głównym wyjściem. Następnie udają się na boisko szkolne.

Nauczyciele aktualnie prowadzący zajęcia.

Ewakuacja biblioteki, sekretariatu, sali rekreacyjno - sportowej

Uczniowie przybywający w bibliotece, sali rekreacyjno – sportowej wychodzą tylnim wyjściem. Następnie udają się na boisko szkolne.

Nauczyciele aktualnie prowadzący zajęcia.

Ewakuacja mienia

Po przeprowadzeniu ewakuacji uczniów w wypadku sprzyjających warunków należy przeprowadzić ewakuację mienia wg kolejności:

- cenne dokumenty,

- cenniejsze urządzenia i pomoce naukowe.

Mienie należy przenieść w miejsce, wskazane przez prowadzącego ewakuację.

Personel administracyjny odpowiedzialny za poszczególne pomieszczenia. Prowadzący akcję: dyrektor, nauczyciele

Pracownicy: sprzątaczka, sekretarka

Miejsce docelowe:

- boisko szkolne

Po wyprowadzeniu młodzieży z budynku należy na apelu sprawdzić obecność tj. stan liczebny uczniów w poszczególnych klasach wg obowiązującej dokumentacji

Nauczyciele odpowiedzialni za ewakuację

 

 

PROCEDURY POSTĘPOWANIA

W SYTUACJACH ZAGRAŻAJĄCYCH

BEZPIECZEŃSTWU DZIECI

 

Problem

Odpowiedzialny

Postępowanie

Agresja fizyczna i psychiczna, dokuczanie innym uczniom, cyberprzemoc

wychowawca

nauczyciel informatyki

  • niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły,
  • ustala okoliczności czynu i ewentualnych świadków zdarzenia, zabezpiecza ewentualne dowody przestępstwa

Postępowanie wobec sprawcy:

  • przekazuje sprawcę (o ile jest znany i przebywa na terenie szkoły) pod opiekę dyrektorowi,
  • powiadamia rodziców ucznia,
  • zawiadamia administratora sieci w celu przerwania aktu ceber przemocy,
  • niezwłocznie powiadamia policję w przypadku, gdy sprawa jest poważna (rozbój, uszkodzenie ciała, obraźliwe lub krzywdzące materiały w sieci) lub wtedy gdy sprawca nie jest uczniem szkoły i jego tożsamość nie jest nikomu znana
  • rozmawia z uczniem i jego rodzicem w celu wyjaśnienia przyczyn,
  • przypomina normy zachowania i sankcje za łamanie zasad,
  • stosuje sankcje zgodne ze statutem szkoły,
  • sprawca obowiązkowo uczestniczy w mediacji z poszkodowanym

Postępowanie wobec poszkodowanego:

  • udziela lub zapewnia udzielenie pierwszej pomocy przez nauczyciela,
  • w razie potrzeby wzywa pogotowie,
  • w razie potrzeby otacza poszkodowanego opieką psychologiczno – pedagogiczną – udziela wsparcia i porady,
  • powiadamia rodziców ucznia,
  • monitoruje sprawę po zakończeniu interwencji.

Zagrożenie życia w przypadku podejrzenia, że na terenie szkoły znajduje się uczeń pod wpływem alkoholu, środków odurzających narkotyków

wychowawca

 dyrektor

  • odizolowuje ucznia od reszty klasy,
  • zawiadamia dyrektora,
  • ze względów bezpieczeństwa pozostawia go pod opieką osoby dorosłej (dyrektora, innego nauczyciela bądź pracownika szkoły),
  • w razie potrzeby wzywa pogotowie,
  • wzywa rodziców lub prawnych opiekunów i zobowiązuje ich do niezwłocznego odebrania ucznia ze szkoły. Gdy rodzice odmówią odebrania dziecka lub w przypadku niemożności skontaktowania się z nimi o pozostaniu ucznia w szkole, czy przewiezieniu do placówki służby zdrowia decyduje lekarz po ustaleniu aktualnego stanu zdrowia i w porozumieniu z dyrektorem szkoły,
  • dyrektor zawiadamia najbliższą jednostkę Policji, gdy rodzice ucznia będącego pod wpływem alkoholu lub narkotyków – odmawiają przyjścia do szkoły, a jest on agresywny, bądź swoim zachowaniem daje powód do zgorszenia albo zagraża życiu lub zdrowiu innych osób.
  • stosuje sankcje przewidziane w statucie szkoły,
  • w porozumieniu z rodzicami organizuje pomoc psychologiczną i ustala dalsze działanie wobec dziecka i prowadzi zajęcia profilaktyczne dla klasy, do której uczęszcza uczeń,
  • podpisuje z uczniem i rodzicem kontrakt, w którym uczeń zobowiązuje się do zaprzestania używania substancji psychoaktywnych i przestrzegania zapisanych w kontrakcie reguł zachowania,
  • nadzór nad wypełnieniem kontraktu sprawują rodzice,
  • zobowiązuje do zgłoszenia się na terapię psychologiczną i kieruje do odpowiedniej placówki specjalistycznej,
  • brak współpracy ze strony rodziców oraz dalsze używanie substancji psychoaktywnych przez ucznia skutkują stosowaniem sankcji przewidzianymi w statucie szkoły i zgłoszeniem sprawy przez dyrektora do Sądu Rodzinnego.

Złe samopoczucie ucznia w szkole

wychowawca

  • konsultuje się z rodzicem i razem podejmują decyzję o dalszym postępowaniu,
  • informuje rodzica i w poważnych przypadkach prosi o odebranie dziecka ze szkoły,
  • w nagłych przypadkach wzywa pogotowie

Pracownicy szkoły, którzy pełnią funkcje wychowawcze i opiekuńcze w stosunku do uczniów powinni unikać doraźnego podawania leków.

Konieczność podawania dziecku w czasie pobytu w szkole – leku, przyjmowanego w sposób przewlekły

wychowawca

  • rodzice dziecka zwracają się z prośbą do dyrektora szkoły, dołączając zlecenie lekarskie lekarza prowadzącego,
  • rodzice osobiście dostarczają potrzebny lek

Palenie papierosów

wychowawca

  • przeprowadza rozmowę, w której informuje o skutkach palenia,
  • informuje rodziców,
  • prosi ucznia o przygotowanie informacji dla całej klasy o wpływie palenia papierosów na organizm człowieka,
  • podpisuje z uczniem kontrakt, w którym uczeń zobowiązuje się nie palić,
  • nadzór nad wypełnieniem kontraktu sprawują rodzice i wychowawca,
  • organizuje pomoc specjalistyczną,
  • stosuje sankcje przewidziane w regulaminie

Kradzież i inne wykroczenia

wychowawca

dyrektor

  • przyjmuje informację od poszkodowanego i wyjaśnia okoliczności zajścia,
  • przeprowadza postępowania zmierzające do wyjaśnienia sprawy i wykrycia sprawcy,
  • informuje dyrektora szkoły o zajściu,
  • w razie potrzeby wzywa Policję

Znalezienie na terenie szkoły nielegalnych substancji psychoaktywnych przypominających narkotyk

wychowawca

dyrektor

  • nauczyciel w obecności innej osoby ma prawo żądać, aby uczeń przekazał mu tę substancję, pokazał zawartość torby oraz kieszeni. Nauczyciel nie ma prawa samodzielnie wykonać przeszukania – jest to czynność zastrzeżona wyłącznie dla Policji.
  • w przypadku, gdy uczeń, mimo wezwania, odmawia przekazania nauczycielowi substancji i pokazania zawartości teczki, kieszeni – dyrektor szkoły wzywa Policję która przeszukuje odzież i zabiera substancję do ekspertyzy
  • jeśli uczeń wyda substancję dobrowolnie, nauczyciel, po odpowiednim zabezpieczeniu, zobowiązany jest bezzwłocznie przekazać ją Policji. Całe zdarzenie dokumentuje dyrektor szkoły

Wagary

wychowawca

dyrektor

  • w przypadku tygodniowej ciągłej nieobecności ucznia w szkole lub niesystematycznego uczęszczania na lekcje wychowawca klasy zobowiązany jest do skontaktowania się z rodzicami (prawnymi opiekunami) ucznia w celu wyjaśnienia nieobecności
  • w przypadku stwierdzenia wagarów przeprowadza z uczniem rozmowę ostrzegawczą
  • jeśli sytuacja się powtarza, wychowawca wzywa rodzica do szkoły
  • w przypadku stwierdzenia wagarów wychowawca z rodzicem ustalają sposób postępowania z uczniem (kontrakt, zeszyt obecności na zajęciach)
  • w przypadku braku współpracy z rodzicem wychowawca wysyła upomnienie
  • jeśli nie ma poprawy, dyrektor wszczyna postępowanie w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji
  • jeśli uczeń nadal nie realizuje obowiązku szkolnego dyrektor występuje do Sądu Rodzinnego o wgląd w sytuacje dziecka i wydanie odpowiednich zarządzeń opiekuńczych

Problemy w nauce

wychowawca

nauczyciele przedmiotów

  • informuje rodziców systematycznie o postępach dziecka
  • proponuje udział w zajęciach wyrównawczych, o ile są prowadzone
  • organizuje pomoc koleżeńską lub udziela pomocy w formie konsultacji
  • proponuje rodzicowi konsultację z pedagogiem szkolnym i wspólnie szukają sposobów pomocy
  • proponuje przebadanie dziecka w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w celu określenia przyczyn niepowodzeń szkolnych
  • przeprowadza lekcje w ramach godzin z wychowawcą, poświęcone planowaniu czasu i nauce różnych technik uczenia się
  • sugeruje inne formy pomocy

Kłamstwa, oszustwa

wychowawca

  • rozmawia z uczniem i rodzicem
  • wyjaśnia przyczyny
  • stosuje sankcje przewidziane w prawie szkolnym

Niszczenie mienia szkolnego

wychowawca

dyrektor

  • wspólnie z uczniem i rodzicem wyjaśnia sprawę
  • rodzice ucznia naprawiają szkody lub pokrywają koszty naprawy (w naprawianiu szkody uczestniczy uczeń, o ile to jest możliwe)

Nadużywanie mediów elektronicznych takich jak: Internet, portale społecznościowe, komunikatory

wychowawca

  • wychowawca rozmawia z uczniem, zbiera informacje na temat podejrzenia o nadużywanie Internetu, ustala sposób i częstotliwość,
  • nawiązuje współpracę z rodzicami ucznia w celu poinformowania ich o swoich spostrzeżeniach i ustalenia zasad postępowania (podpisanie kontraktu),
  • udzielenie wsparcia rodzicom w formie porad i konsultacji,
  • zapewnienie uczniowi pomocy psychologiczno – pedagogicznej na terenie szkoły,
  • zmotywowanie ucznia i jego rodziców do skontaktowana się ze specjalistyczną placówką, w której przeprowadzona zostanie diagnoza problemów dziecka i rodziny, a w przypadku potwierdzenia uzależnienia od internetu zaproponowana odpowiednia terapia,
  • jeśli rodzice dziecka odmawiają współpracy i nie kontaktują się ze szkołą, a uczeń nie zaprzestaje działań, które są dla niego krzywdzące i skutkują niewywiązywaniem się z obowiązku szkolnego dyrektor występuje do Sądu Rodzinnego o wgląd w sytuacje dziecka i wydatnie odpowiednich zarządzeń opiekuńczych

 

 

REGULAMIN POSTĘPOWANIA

W RAZIE ZAISTNIAŁEGO WYPADKU

 

  1. Pracownik szkoły, który powziął wiadomość o wypadku, niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę, w szczególności sprowadzając fachową pomoc medyczną, a w miarę możliwości udzielając poszkodowanemu pierwszej pomocy.

 

  1. Każdy pracownik w razie zaistnienia wypadku, urazu powinien przestrzegać podstawowych zasad, które gwarantują skuteczność niesionej pomocy, zmniejszają do minimum groźbę kalectwa, zwiększają szanse uratowania życia.

 

  1. Każdy pracownik, który otrzymał informację o zaistniałym wypadku, powinien:
  • zachować spokój,
  • wezwać fachową pomoc medyczną (pogotowie ratunkowe),
  • zabezpieczyć miejsce wypadku oraz poszkodowanego przed dalszymi urazami,
  • przystąpić do udzielenia pierwszej pomocy,
  • powiadomić dyrektora szkoły.

 

  1. O każdym wypadku zawiadamia się niezwłocznie:
  • rodziców (opiekunów) poszkodowanego,
  • organ prowadzący szkołę,
  • radę rodziców.

 

  1. O wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym dyrektor lub upoważniony pracownik powiadamia prokuratora i kuratorium oświaty.

 

  1. O wypadkach, do których doszło w wyniku zatrucia powiadamia się Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną.

 

  1. Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik zabezpiecza miejsce wypadku w sposób wykluczający dopuszczenie osób niepowołanych.

 

  1. Dyrektor powołuje zespół powypadkowy w składzie dyrektor lub 2 członków Rady Pedagogicznej.

 

  1. Zespół przeprowadza postępowanie powypadkowe, ustala okoliczności i przyczyny wypadku i sporządza protokół powypadkowy.

 

  1. Z treścią protokołu powypadkowego i innymi materiałami postępowania powypadkowego zaznajamia się:
  • rodziców, opiekunów poszkodowanego małoletniego, pouczając o przysługujących im prawach w toku postępowania powypadkowego.

 

  1. Protokół powypadkowy sporządza się w dwóch egzemplarzach:
  • jeden egzemplarz pozostaje w szkole,
  • drugi egzemplarz przekazuje się jego rodzicom, opiekunom (wymagany podpis i data otrzymania).

 

  1. Protokół podpisują członkowie zespołu powypadkowego oraz dyrektor.

 

  1. Od protokołu powypadkowego, w ciągu 7 dni od daty otrzymania, osoba poszkodowana może złożyć przewodniczącemu zespołu powypadkowego ustnie, bądź pisemnie zastrzeżenia.

 

  1. Zastrzeżenia przekazuje się organowi prowadzącemu Stowarzyszeniu, który rozpatruje je w ciągu 14 dni i powiadamia o sposobie rozpatrzenia poszkodowanego i dyrektora szkoły.

 

  1. Dyrektor szkoły jest obowiązany na najbliższym posiedzeniu Rady Pedagogicznej przedstawić okoliczności i przyczyny wypadku oraz poinformować nauczycieli o zastosowanych środkach profilaktycznych.

 

  1. Dyrektor prowadzi rejestr wypadków.

 

  1. Jeśli świadkiem wypadku zaistniałego na terenie placówki jest uczeń, ma on obowiązek zgłoszenia zaistniałego faktu najbliżej znajdującemu się pracownikowi szkoły.

 

 

POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA INTERNETOWEGO

  1. Jesteśmy szkołą podstawową, która przygotowuje uczniów do życia w społeczeństwie informacji i komunikacji poprzez zapewnienie im możliwości korzystania z TI w uczeniu się i rozwiązywaniu problemów.

 

  1. W naszej placówce komputer jest obecny od wielu lat dając możliwość uczniom pełnego rozwoju. Uczy, pomaga w korzystaniu z ogromu zasobów edukacyjnych, daje możliwość pełnego rozwoju poprzez bezpośredni kontakt ze źródłem informacji.

 

  1. Od lat podejmujemy podczas lekcji informatyki takie działania, aby młodzi ludzie czuli się bezpiecznie w sieci. Młodzi internauci podczas lekcji poznają zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, jak również uczą się efektywnego wykorzystania jego zasobów.

 

  1. Wprowadzamy uczniów w rzeczywistość, w której docieranie do informacji staje się kluczowym elementem życia codziennego, nauki i pracy.

 

  1. W swoich działaniach nie zapominamy o zagrożeniach, jakie może nieść ze sobą korzystanie z Internetu w tym cyberprzemocy. Wychodzimy z założenia, że bardzo ważna jest profilaktyka, gdyż lepiej uniknąć sytuacji, w której dziecko zostaje narażone na niebezpieczeństwo, niż zmagać się ze skutkami.

 

  1. Widzimy również konieczność z zabezpieczeń w szkole. Angażujemy się w rozwój i wdrażanie zasad bezpieczeństwa oraz zapoznajemy z nimi społeczność szkolną.

 

  1. Pamiętamy, że stosowanie zasad bezpieczeństwa w Internecie może zapewnić tylko odpowiedni nadzór nad uczniami i skuteczne zarządzanie klasą.

 

  1. Dążymy do tego, aby uświadomić uczniom, jak również ich rodzicom i nauczycielom, jakie zagrożenia wynikają z surfowania w Internecie oraz wskazać sposoby radzenia sobie z nimi.

 

ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA

Z INTERNETU

PORADNIK DLA UCZNIÓW

  1. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli internetowym pseudonimem.
  2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
  3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
  4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
  5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
  6. Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
  7. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
  8. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.
  9. Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.
  10. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami. Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.
  11. Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obca osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
  12. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło, jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj, żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.
  13. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
  14. Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach, itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.
  15. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.
  16. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jak proste jest surfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji.
  17. Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców.

 

PORADNIK DLA RODZICÓW

  1. Odkrywaj Internet razem z dzieckiem. Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z Internetem. Odkrywajcie wspólnie jego zasoby. Spróbujcie znaleźć strony, które mogą zainteresować Wasze pociechy, a następnie zróbcie listę przyjaznych im stron. Jeśli Wasze dziecko sprawniej niż Wy porusza się po Sieci, nie zrażajcie się – poproście, by było Waszym przewodnikiem po wirtualnym świecie.
  2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie. Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w Sieci, ani też wierzyć we wszystko co o sobie mówią. Ostrzeż dziecko przed ludźmi, którzy mogą chcieć zrobić im krzywdę. Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach czyhających w Internecie i sposobach ich unikania.
  3. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci. Dorośli powinni zrozumieć, że dzięki Internetowi dzieci mogą nawiązywać przyjaźnie. Jednakże spotykanie się z nieznajomymi poznanymi w sieci może okazać się bardzo niebezpieczne. Dzieci muszą mieć świadomość, że mogą spotykać się z nieznajomymi wyłącznie w towarzystwie przyjaciół, dorosłych i zawsze po uzyskanej zgodzie rodziców.
  4. Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych. Dostęp do wielu stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga podania prywatnych danych. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając takie informacje, zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców. Ustal z nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego adresu i numeru telefonu.
  5. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci. Wiele dzieci używa Internetu w celu rozwinięcia swoich zainteresowań i rozszerzenia wiedzy potrzebnej w szkole. Mali internauci powinni być jednak świadomi, że nie wszystkie znalezione w Sieci informacje są wiarygodne. Naucz dziecko, że trzeba weryfikować znalezione w Internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki).
  6. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka. Często zdarza się, że dzieci przypadkowo znajdują się na stronach adresowanych do dorosłych. Bywa, że w obawie przed karą, boja się do tego przyznać. Ważne jest, żeby dziecko Ci ufało i mówiło o tego typu sytuacjach; by wiedziało, że zawsze kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zwstydzi lub przestraszy, może się do Ciebie zwrócić.
  7. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści. Wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za niewłaściwe czy nielegalne treści w Internecie. Nasze działania w tym względzie pomogą likwidować np. zjawisko pornografii dziecięcej szerzące się przy użyciu stron internetowych, chatów, e-maila itp. Nielegalne treści można zgłaszać na policję lub do współpracującego z nią punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie – Hotline’u (www.dyzurnet.pl).
  8. Zapoznaj dziecko z NIETYKIETĄ – Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie. Przypominaj dzieciom o zasadach dobrego wychowania. W każdej dziedzinie naszego życia, podobnie więc w Internecie obowiązują takie reguły: powinno się być miłym, używać odpowiedniego słownictwa itp. Twoje dzieci powinny je poznać (nie wolno czytać cudzych e-maili, kopiować zastrzeżonych materiałów, itp.)
  9. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Zaobserwuj, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. Ustalcie zasady korzystania z Sieci (wzory Umów Rodzic-Dziecko znajdziesz na stronie (www.sieciaki.pl) oraz sposoby postępowania w razie nietypowych sytuacji.
  10. Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami. Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki. Pozwól swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z oferowanego przez sieć bogactwa.

 

REGULAMIN DYŻURÓW NAUCZYCIELI

  1. Postanowienia ogólne

 

  1. Nauczyciele w ramach obowiązków służbowych zobowiązani są do pełnienia dyżurów w czasie przerw lekcyjnych wg ustalonego harmonogramu.
  2. Harmonogram dyżurów opracowuje wyznaczony nauczyciel w porozumieniu z dyrektorem szkoły w oparciu o stały plan lekcji i po każdej jego zmianie, przestrzegając zasad równomiernego obciążenia nauczycieli obowiązkami.
  3. Harmonogram dyżurów znajduje się w pokoju nauczycielskim.
  4. Dyżur jest integralną częścią procesu dydaktyczno – wychowawczego szkoły i wchodzi w zakres podstawowych obowiązków nauczyciela.
  5. Dyżur obowiązuje wszystkich nauczycieli z wyjątkiem: kobiet w ciąży po przedłożeniu stosownego zaświadczenia.
  6. Miejscem dyżuru są: korytarze, sanitariaty, szatnie, klatki schodowe oraz w miesiącach letnich i wiosennych (w pogodne dni) plac przed szkołą i boisko szkolne.
  7. W pełnieniu dyżurów nauczycieli wspierają pracownicy obsługowi (sprzątaczka).
  8. Dyżur rozpoczyna się przed pierwszą godzina lekcyjną o godz. 7.45 i trwa do zakończenia zajęć.
  9. Nauczyciel po ostatniej lekcji w klasie I – III maja obowiązek sprowadzić uczniów do szatni.
  10. Nauczyciel przyjmujący zastępstwo za nieobecnego nauczyciela przyjmuje również jego dyżury po odbytej lekcji. Jeżeli nauczyciel w tym czasie pełni własny dyżur, to dyrektor szkoły wyznacza innego nauczyciela do pełnienia dyżuru.

 

  1. Obowiązki nauczyciela dyżurującego

 

  1. Punktualnie (niezwłocznie po dzwonku na przerwę) rozpoczyna dyżur na wyznaczonym miejscu, zgodnie z planem dyżurów nauczycielskich.
  2. Nauczyciel pełni dyżur czynnie, nie zajmuje się sprawami postronnymi, jak: przeprowadzanie rozmów z rodzicami, nauczycielami, innymi osobami czy też czynnościami, które przeszkadzają w rzetelnym pełnieniu dyżurów (np. czytanie gazetek, sprawdzanie klasówek, odpytywanie uczniów itp.)
  3. Eliminuje wszystkie sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu uczniów, wydaje zakazy i egzekwuje ich wykonanie przez uczniów, a w szczególności:
    1. zakazuje biegania w budynku szkoły, spędzania przerw na schodach, w sanitariatach oraz w zakamarkach,
    2. nie dopuszcza do samowolnego opuszczania budynku szkolnego (ulica, dom),
    3. eliminuje gry i zabawy zagrażające zdrowiu i życiu uczniów,
    4. eliminuje niepożądane z punktu wychowawczego zachowania uczniów,
    5. zabrania przebywania dzieci w klasie bez wyraźnej potrzeby i opieki innego nauczyciela.
  4. Zawiadamia dyrektora szkoły o zauważonym podczas dyżuru zniszczeniach mienia szkolnego lub innych usterkach (uszkodzone punkty świetlne, urządzenia c. o. itp.) zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu uczniów oraz pracowników szkoły.
  5. W przypadku gdy dziecko ulegnie wypadkowi, nauczyciel dyżurny zobowiązany jest do:
    1. udzielenia pierwszej pomocy, o ile istnieje taka konieczność,
    2. wezwania odpowiednich służb medycznych,
    3. powiadomienie dyrektora szkoły o zaistniałym wypadku,
    4. zabezpieczenia miejsca wypadku,
    5. odnotowania zaistniałego wypadku w książce ewidencji wypadków.
  6. Informuje wychowawcę o niewłaściwym zachowaniu się uczniów w czasie przerw.
  7. Zgłasza dyrektorowi szkoły pobyt na terenie budynku osób niepowołanych.
  8. Nauczyciel nie opuszcza miejsca dyżuru bez ustalenia zastępstwa i poinformowaniu o tym fakcie dyrektora.

 

  1. Obowiązki innych nauczycieli

 

  1. Za bezpieczeństwo uczniów po dzwonku na lekcję odpowiadają nauczyciele prowadzący zajęcia w danej klasie, zgodnie z tygodniowym planem lekcji oraz planem zastępstw za nieobecnych nauczycieli. W celu zapewnienia należytych warunków bezpieczeństwa uczniów zobowiązuje się wszystkich nauczycieli do punktualnego rozpoczynania i kończenia zajęć lekcyjnych. Nauczyciele opuszczają pokój nauczycielski niezwłocznie po dzwonku na lekcje i wpuszczają do sal lekcyjnych uczniów powracających z przerwy.
  2. Dyżur nauczycieli podczas szkolnych dyskotek ustala oddzielny harmonogram. Dyżur ten obejmuje również kontrolę nad uczniami przygotowującymi dyskotekę.

 

  1. Postanowienia końcowe

 

  1. Nauczyciel pełniący dyżur ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci w rejonie dyżurowania.
  2. Niewywiązywanie się przez nauczyciela z wyżej wymienionych obowiązków pociąga za sobą konsekwencje służbowe.
  3. Nauczyciel ma prawo zgłaszania do dyrektora szkoły lub rady pedagogicznej wszelkich propozycji związanych z usprawnieniem dyżurów lub innych działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniom szkoły.

 

REGULAMIN SZATNI SZKOLNEJ

  1. Z szatni szkolnej korzystają uczniowie podczas trwania zajęć oraz osoby z zewnątrz w czasie organizowanych w szkole uroczystości i imprez.

 

  1. Uczniowie pozostawiają okrycia w wyznaczonych miejscach przed rozpoczęciem zajęć i odbierają po ich zakończeniu.

 

  1. Uczniowie mają obowiązek przyszyć wieszak przy okryciu pozostawionym w szatni, a obuwie przechowywać w workach lub torbach.

 

  1. W czasie zajęć szkolnych uczniowie nie powinni przebywać w szatni.

 

  1. W czasie wyjść zorganizowanych odebranie ubrania z szatni jest możliwe tylko z nauczycielem prowadzącym.

 

  1. Uczniowie, korzystający z szatni, zobowiązani są do wykonywania poleceń dyżurujących nauczycieli i pracowników obsługi.

 

  1. W celu należytego zabezpieczenia odzieży uczniów szatnia jest zamykana na klucz oraz otwierana w wyznaczonych godzinach.

 

  1. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione w szatni dokumenty, pieniądze, klucze, telefony komórkowe i przedmioty inne niż okrycia i obuwie.

 

  1. Po powrocie z imprez masowych (wyjście wielu klas jednocześnie) uczniowie korzystają z szatni w określonej kolejności, pod opieką nauczyciela (w przypadku dużego zatłoczenia kolejna klasa oczekuje na wejście do szatni przed szkołą).

 

  1. Wszelkiego rodzaju uwagi i spostrzeżenia, dotyczące nieprawidłowości zaistniałych w szatni, należy niezwłocznie zgłaszać wychowawcy lub pracownikowi obsługi.

 

REGULAMIN SALI REKREACYJNO – SPORTOWEJ

  1. Z Sali mogą korzystać uczniowie szkoły w ramach zajęć wychowania fizycznego, SKS i innych zajęć sportowych.
  2. Sala jest miejscem przeznaczonym do prowadzenia zajęć rekreacyjno – sportowych, uroczystości szkolnych w godzinach ustalonych w harmonogramie na dany rok szkolny .
  3. W sali mogą się odbywać imprezy szkolne.
  4. Zajęcia sportowe wymienione w p. 2 odbywają się tylko pod opieką nauczycieli, i instruktorów. Wszystkie zajęcia w sali odbywają się w sposób zorganizowany.
  5. Za bezpieczeństwo ćwiczących podczas zajęć odpowiada prowadzący zajęcia.
  6. W czasie przerwy uczniowie nie powinni przebywać w sali rekreacyjno – sportowej i w szatni przy sali.
  7. Za porządek, stan Sali, bezpieczeństwo i stan sprzętu używanego do ćwiczeń odpowiada nauczyciel – osoba prowadząca zajęcia oraz osoby korzystające z sali.
  8. Wszystkich ćwiczących obowiązuje strój gimnastyczny i obuwie sportowe na jasnej podeszwie. Nauczyciele, sędziowie i personel techniczny zawodów wchodzą do sali w obuwiu gimnastycznym.
  9. Do sali rekreacyjno – sportowej ćwiczący wchodzą bez biżuterii. Wszelkiego rodzaju niebezpieczne przedmioty takie jak: kolczyki, łańcuszki, zegarki pozostawia się w depozycie u nauczyciela.
  10. Do sali nie wolno wnosić jedzenia i picia (z wyjątkiem wody mineralnej).
  11. Sprzęt do ćwiczeń należy rozstawiać tylko w obecności nauczyciela. Wszelkie uszkodzenia sprzętu należy natychmiast zgłosić prowadzącemu zajęcia. Prowadzący zajęcia o uszkodzeniach sprzętu informuje dyrektora szkoły.
  12. Wszystkie urządzenia sali oraz sprzęt do ćwiczeń mogą być wykorzystywane tylko zgodnie z ich przeznaczeniem.
  13. Uczniowie ćwiczący w sali zobowiązani są wykonywać polecenia nauczyciela dotyczące ładu, porządku, dyscypliny w czasie zajęć oraz po ich zakończeniu.
  14. Na sygnał kończący zajęcia ćwiczący winni natychmiast opuścić salę.
  15. Każdy wypadek uczniowie zgłaszają nauczycielowi, a nauczyciel o wypadku informuje dyrektora.
  16. Za zniszczenie sprzętu i wypadki mające miejsce podczas korzystania z sali odpowiada nauczyciel prowadzący zajęcia.
  17. Nieprzestrzeganie regulaminów obowiązujących na poszczególnych obiektach sportowych wpływa na ostateczna ocenę z wychowania fizycznego.
  18. Ćwiczenia w ubraniach i przebieranie się w Sali rekreacyjno – sportowej jest wzbronione.

 

REGULAMIN BIBLIOTEKI

  1. Biblioteka służy wszystkim uczniom, nauczycielom i innym pracownikom szkoły.
  2. W bibliotece obowiązuje cisza.
  3. Ze zgromadzonych w bibliotece książek i czasopism korzystać można:
    • Wypożyczając je do domu (lektury szkolne, literatura piękna, książki popularno – naukowe, czasopisma);
    • Czytając na miejscu (księgozbiór podręczny);
    • Wypożyczając do pracowni przedmiotowych (komplety do dyspozycji nauczycieli).
  4. Jednorazowo wypożyczyć można 2 książki na okres 2 tygodni. W sytuacjach wyjątkowych: konkursy, lektury, czas ferii – liczbę i termin zwrotu książek można ustalić indywidualnie z bibliotekarzem.
  5. Przeczytane książki należy natychmiast zwrócić do biblioteki, gdyż czekają na nie inni czytelnicy.
  6. Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem.
  7. Uczeń, który zgubi lub zniszczy książkę, ma obowiązek odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza.
  8. Wszystkie wypożyczone książki muszą być zwrócone do biblioteki na 2 tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego.

 

REGULAMIN PRACOWNI KOMPUTEROWEJ

  1. W pracowni komputerowej należy przebywać tylko pod opieką nauczyciela.
  2. Należy pracować na przydzielonych przez nauczyciela stanowiskach. Każdą zmianę miejsca należy skonsultować z nauczycielem.
  3. Przed rozpoczęciem pracy na komputerze należy sprawdzić ogólny stan stanowiska i zauważone wady (np. uszkodzenie klawiatury, zabrudzony monitor, brak myszy) zgłosić nauczycielowi.
  4. Uruchomienie komputera oraz logowanie w sieci odbywa się zgodnie ze wskazaniami nauczyciela.
  5. Nie wolno wprowadzać jakichkolwiek zmian w ustawieniach zestawów komputerowych oraz w zainstalowanym na komputerach oprogramowaniu.
  6. Pracując przy komputerze nie wolno zmieniać plików innych użytkowników.
  7. Własne nośniki informacji (dyskietki, płyty CD) mogą być używane jedynie za zgodą nauczyciela, po sprawdzeniu programem antywirusowym dostępnym w szkolnej pracowni.
  8. W pracowni nie spożywamy żadnych napojów oraz posiłków.
  9. Po zakończeniu zajęć należy uporządkować swoje stanowisko pracy.
  10. Za wszelkie uszkodzenia spowodowane nieprzestrzeganiem regulaminu pracowni komputerowej odpowiadają uczniowie zajmujący miejsce przy danym stanowisku.
  11. Celowe uszkodzenie sprzętu spowoduje obciążenie rodziców (opiekunów) kosztami naprawy lub zakupu nowego.

 

PROCEDURA UZYSKANIA KARTY ROWEROWEJ

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie podstawy programowej kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół oraz z prawem o ruchu drogowym:

  1. Kartę rowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10 lat.
  2. Sprawdzenia kwalifikacji osoby ubiegającej się o kartę rowerową dokonują: nauczyciel wychowania komunikacyjnego uprawniony przez dyrektora szkoły, policjant posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego lub egzaminator.
  3. Wychowanie komunikacyjne realizowane jest w postaci zajęć teoretycznych oraz zajęć praktycznych.
  4. Sprawdzenie kwalifikacji uczniów odbywa się w szkole podczas zajęć z wychowania komunikacyjnego, na lekcjach przedmiotu technika, w ciągu roku szkolnego.
  5. Praktyczna nauka oraz ćwiczenia jazdy rowerem prowadzone są indywidualnie przez uczniów i ich rodziców po zajęciach lekcyjnych.
  6. Uczeń, aby uzyskać kartę rowerową musi:
    • Uzyskać pozytywną opinię wychowawcy na podstawie obserwacji zachowań.
    • Uzyskać zgodę rodzica na wydanie karty rowerowej.
    • Zaliczyć test sprawdzający wiadomości teoretyczne z przepisów ruchu drogowego na 80%.
    • Znać zasady obsługi technicznej roweru.
    • Wykazać się umiejętnościami praktycznymi z zakresu jazdy na rowerze z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego.
    • Przejść szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.
  7. Udokumentowania spełnienia wyżej wymienionych wymagań uzyskania karty rowerowej dokonuje się w arkuszu zaliczeń.
  8. W celu uzyskania karty rowerowej uczeń składa wypełniony arkusz wraz ze zdjęciem u nauczyciela techniki. Nauczyciel przekazuje arkusze, zdjęcia oraz listę uczniów, którzy spełnili wymagania uzyskania karty rowerowej do sekretariatu szkoły.
  9. Dyrektor szkoły, na podstawie wypełnionego arkusza zaliczeń, wydaje nieodpłatnie uczniom karty rowerowe.
  10. Szkoła prowadzi rejestr wydanych kart.
  11. W przypadku zgubienia karty uczeń składa w sekretariacie szkoły podanie z prośbą o wydanie duplikatu i wnosi opłatę.

 

ZAKRES UMIEJĘTNOŚCI I WIADOMOŚCI NIEZBĘDNYCH DO UZYSKANIA KARTY ROWEROWEJ

Umiejętności.

Uczeń:

  • prawidłowo określa znaki drogowe pionowe i poziome dotyczące pieszych i rowerzystów,
  • umie scharakteryzować poszczególne elementy obowiązkowego wyposażenia roweru,
  • wykonuje proste czynności związane z codzienną obsługą roweru,
  • prawidłowo wykonuje czynności poprzedzające jazdę rowerem,
  • opanował właściwą technikę jazdy,
  • stosuje hierarchię ważności znaków, sygnałów oraz poleceń w ruchu drogowym,
  • opisuje cechy charakterystyczne drogi,
  • prawidłowo wykonuje manewry: skrętu w lewo, skrętu w prawo, wyprzedzania, omijania, wymijania, włączania się do ruchu,
  • sprawnie korzysta z wyposażenia apteczki,
  • na skrzyżowaniu zachowuje się zgodnie z przepisami ruchu drogowego,
  • ocenia sytuację na drodze zachowując szczególną ostrożność i stosując zasadę ograniczonego zaufania,
  • potrafi właściwie zachować się w sytuacjach nietypowych na drodze oraz określić skutki błędnego wykonania manewrów,
  • umie odróżnić zachowania uczestników ruchu zagrażające bezpieczeństwu,
  • potrafi scharakteryzować bezpieczną drogę,
  • umie zastosować przepisy obowiązujące kierujących rowerem podczas poruszania się w kolumnie rowerowej,
  • potrafi przewidzieć skutki lekceważenia przepisów drogowych w miejscach szczególnie niebezpiecznych,
  • wykrywa związki zachodzące między zachowaniem się uczestników ruchu, a czynnikami pośrednimi (droga, warunki atmosferyczne, natężenie ruchu) wpływającymi na bezpieczeństwo na drogach.

 

Wiadomości.

Uczeń:

  • poprawnie wymienia informacje zawarte na znakach dotyczących pieszych i rowerzystów,
  • nazywa elementy drogi,
  • podaje hierarchię ważności znaków, sygnałów oraz poleceń w ruchu drogowym,
  • podaje sposób używania obowiązkowego wyposażenia roweru,
  • definiuje pojęcia dotyczące manewrów wykonywanych przez kierującego rowerem,
  • zna zasady pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach,
  • wyjaśnia wpływ prawidłowej obsługi i techniki jazdy na bezpieczeństwo,
  • wskazuje przyczyny powstawania wypadków,
  • objaśnia okoliczności wykonywania poszczególnych manewrów,
  • zna zastosowanie środków stanowiących wyposażenie apteczki,
  • potrafi interpretować zasady zachowania szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania,
  • doskonale zna zasady prawidłowej techniki jazdy rowerem,
  • zna przepisy pieszych idących indywidualnie i w kolumnie oraz rowerzystów,
  • potrafi objaśnić wpływ warunków drogowych na bezpieczeństwo,
  • potrafi wymienić prawidłowe i kulturalne zachowanie się użytkowników dróg,
  • potrafi wymienić sposoby poprawy widoczności ludzi na drodze,
  • definiuje obowiązki uczestników ruchu wobec pojazdów uprzywilejowanych,
  • objaśnia skutki nieprawidłowych zachowań podczas wypadku,
  • wymienia sposoby oznakowania miejsc niebezpiecznych.

 

PROCEDURY POSTĘPOWANIA W SYTUACJACH NIEUSPRAWIEDLIWIONEJ ABSENCJI UCZNIA

  1. Wychowawca klasy zobowiązany jest zapoznać rodziców (na zebraniach klasowych) i uczniów (na godzinach wychowawczych) z procedurami postępowania w sytuacjach nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia.

 

  1. Wychowawca i nauczyciele maja obowiązek stałej kontroli i analizy frekwencji uczniów oraz systematycznego sprawdzania obecności uczniów na każdych zajęciach lekcyjnych.

 

  1. Po stwierdzeniu tygodniowej ciągłej nieobecności ucznia w szkole lub niesystematycznego uczęszczania na lekcje wychowawca klasy zobowiązany jest do skontaktowania się z rodzicami (prawnymi opiekunami) ucznia w celu wyjaśnienia nieobecności. Powyższy fakt wychowawca odnotowuje w dzienniku lekcyjnym.

 

  1. W przypadku stwierdzenia wagarów wychowawca przeprowadza z uczniem rozmowę ostrzegawczą.

 

  1. W przypadku powtórzenia się sytuacji opuszczania lekcji bez usprawiedliwienia wychowawca wzywa rodziców (prawnych opiekunów) do szkoły.

 

  1. Jeśli rodzic (prawny opiekun) zgłosi się do szkoły i stwierdzone zostaną wagary, wychowawca klasy dokonuje diagnozy problemu i ustala działania:
    1. spisanie kontraktu,
    2. założenie zeszytu obecności na zajęciach lekcyjnych.

 

  1. W razie braku informacji zwrotnej ze strony rodziców (opiekunów prawnych) w przeciągu 7 dni, wychowawca wysyła (za pośrednictwem sekretariatu szkoły) upomnienie.

 

  1. W przypadku dalszego braku realizacji obowiązku szkolnego dyrektor szkoły wszczyna postępowanie egzekucyjnym w administracji).

 

  1. Jeśli po wyczerpaniu wszystkich możliwych środków zaradczych uczeń nadal nie będzie realizował obowiązku szkolnego bądź realizował go niesystematycznie, dyrektor szkoły występuje do Sądu Rodzinnego w Ostrołęce z wnioskiem o wydanie odpowiednich zarządzeń opiekuńczych.

 

PROCEDURA ZWALNIANIA

Z ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

  1. W uzasadnionych przypadkach uczeń może być zwolniony na czas określony z zajęć wychowania fizycznego.

 

  1. Z zajęć wychowania fizycznego zwalnia dyrektor szkoły na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza oraz na czas określony w tej opinii.

 

  1. Uczeń, który przedstawi zaświadczenie lekarskie wystawione na okres nie dłuższy niż jeden miesiąc, zostaje zwolniony z zajęć wychowania fizycznego przez nauczyciela wychowania fizycznego na podstawie upoważnienia dyrektora szkoły.

 

  1. Zaświadczenie lekarskie, wskazujące na konieczność zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego na podstawie upoważnienia dyrektora szkoły.

 

  1. Uczeń, który przedstawił zaświadczenie lekarskie wystawione na okres dłuższy niż jeden miesiąc, zostaje zwolniony z zajęć wychowania fizycznego decyzją dyrektora szkoły.

 

  1. O zwolnieniu ucznia, o którym mowa w punkcie 5, z zajęć wychowania fizycznego występują rodzice (opiekunowie prawni). Składają w sekretariacie szkoły wniosek, do którego załączają zaświadczenie lekarskie.

 

  1. Wniosek należy przedłożyć niezwłocznie po uzyskaniu zaświadczenia od lekarza.

 

  1. Zaświadczenie lekarskie zwalniające ucznia z ćwiczeń z wsteczną datą (np. zaświadczenie wystawione w dniu 15 października, a lekarz zwalnia ucznia z zajęć wychowania fizycznego od 1 września) będzie respektowane od daty wystawienia zaświadczenia.

 

  1. Zwolnienie niedostarczone w terminie będzie ważne od daty jego złożenia w sekretariacie.

 

  1. W przypadku decyzji odmownej rodzice (opiekunowie prawni) mogą się odwołać za pośrednictwem dyrektora do Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

 

  1. O zwolnieniu ucznia z zajęć poinformowany zostaje nauczyciel prowadzący zajęcia oraz wychowawca ucznia. Fakt przyjęcia informacji do wiadomości potwierdzają podpisem złożonym na decyzji.

 

  1. Jeżeli uczeń uzyskuje zwolnienie w trakcie roku szkolnego, a jego nieobecności na lekcjach nie przekroczyły połowy wymaganego czasu i są podstawy do wystawienia oceny, to wówczas podlega klasyfikacji z danego przedmiotu.

 

  1. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego przez cały semestr w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony”.

 

  1. Zawarte w zaświadczeniu lekarskim ewentualne ograniczenia, skutkujące zwolnieniem z wykonywania wybranej grupy ćwiczeń (np. pływania), nie są podstawą do zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego. Takie zaświadczenie rodzic składa nauczycielowi wychowania fizycznego, który zobowiązany jest uwzględnić zalecenia lekarza w pracy z uczniem. Zaświadczenie przechowywane jest do końca danego roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia.

 

  1. Uczeń zwolniony z zajęć wychowania fizycznego ma obowiązek być obecny na tych zajęciach. W szczególnych przypadkach, gdy lekcje te są pierwszymi lub ostatnimi zajęciami w danym dniu, uczeń może być zwolniony z tego obowiązku na podstawie pisemnego oświadczenia rodziców (opiekunów prawnych), złożonego w sekretariacie szkoły i po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły. O tym fakcie informowani są nauczyciel wychowania fizycznego oraz wychowawca klasy.

 

  1. Uczeń zwalniany z zajęć do domu ma odznaczane w dzienniku nieobecności usprawiedliwione.

 

  1. Z niniejszą procedurą zapoznaje uczniów nauczyciel wychowania fizycznego na pierwszych zajęciach w danym roku szkolnym, natomiast wychowawca klasy rodziców (opiekunów) na pierwszym zebraniu z rodzicami.

 

 

REGULAMIN WYCIECZEK I INNYCH IMPREZ KRAJOZNAWCZO – TURYSTYCZNYCH

Szkoły Podstawowej w Czarni

 

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu dnia 8 listopada 2001 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U z 2001r Nr 153, poz. 1516 ze zm.) ustala się poniższe zasady organizowania wycieczek i imprez krajoznawczo – turystycznych dla uczniów Szkoły Podstawowej w Czarni.

Rozdział I.

Postanowienia wstępne

  1. Organizowane przez szkołę wycieczki i imprezy krajoznawczo – turystyczne powinny mieć na celu w szczególności:
    1. poznawaniu kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii,
    2. poszerzaniu wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturowego,
    3. wspomaganiu rodziny i szkoły w procesie wychowania,
    4. upowszechnianiu wśród dzieci i młodzieży zasad ochrony środowiska naturalnego oraz umiejętności korzystania z zasobów przyrody,
    5. upowszechnianiu form aktywnego
    6. przeciwdziałaniu patologii społecznej.
  2. Wycieczki i imprezy mogą być organizowane w ramach zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych lub pozaszkolnych.
  3. Wycieczki i imprezy mogą przyjąć następujące formy:
    1. wycieczki przedmiotowe – inicjowane i organizowane przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów, zgodnie z programem nauczania, w ramach zajęć lekcyjnych lub pozalekcyjnych,
    2. wycieczki turystyczno – krajoznawcze – odbywające się w terenie powszechnie uczęszczanym, nie wymagające od uczestników szczególnego przygotowania kondycyjnego i specjalistycznego,
  4. Organizacja wycieczek szkolnych i imprez wynika z rocznego planu pracy szkoły oraz, w przypadku wycieczek przedmiotowych, z nauczycielskich planów dydaktycznych.
  5. Wycieczki i imprezy turystyczno – krajoznawcze powinny być organizowane w miarę możliwości w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.
  6. Ilekroć w dalszej części Regulaminu jest mowa o wycieczce należy przez to rozumieć także pozostałe formy turystyki i krajoznawstwa określone w punkcie 3.

 

Rozdział II.

Organizacja wycieczek

  1. Dyrektor szkoły wyznacza spośród osób organizujących wycieczkę kierownika wycieczki.
  2. Osobą odpowiedzialną za organizację oraz za prawidłowy i bezpieczny przebieg wycieczki jest kierownik wycieczki.
  3. Kierownik wycieczki najpóźniej na tydzień przed planowaną wycieczką informuje dyrektora lub upoważnionego wicedyrektora o jej założeniach organizacyjnych.
  4. Kierownik wycieczki najpóźniej na 3 dni przed jej rozpoczęciem przedstawia dyrektorowi kompletną dokumentację wycieczki do zatwierdzenia.
  5. Dokumentacja wycieczki zawiera:
    1. kartę wycieczki z jej harmonogramem,
    2. listę uczestników (w dwóch egzemplarzach),
    3. pisemne zgody rodziców,
    4. regulamin zachowania się uczniów podczas wycieczki.
  6. Zgodę na zorganizowanie wycieczki lub imprezy wyraża dyrektor szkoły poprzez podpisanie karty wycieczki i listy uczestników. Podpisane dokumenty są przekazywane kierownikowi wycieczki.
  7. Przeprowadzenie wycieczki bez zatwierdzenia stanowi naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.
  8. Organizacja i program wycieczek powinny być dostosowane do wieku, zainteresowań, potrzeb uczniów i ich możliwości.
  9. Uczniowie w stosunku do których istnieją przeciwwskazania lekarskie nie mogą brać udziału w wycieczkach.
  10. Udział ucznia w wycieczce (z wyjątkiem przedmiotowych odbywających się w ramach zajęć lekcyjnych) wymaga pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego.
  11. Zgodę na wycieczki i imprezy zagraniczne wydaje dyrektor szkoły po zawiadomieniu organu prowadzącego i organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą.

 

ROZDZIAŁ III.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa i opieki nad uczniami podczas wycieczek

  1. Opiekę nad uczniami biorącymi udział w wycieczce sprawuje kierownik i opiekunowie grup. Opieka ta ma charakter ciągły.
  2. Opiekunami powinni być nauczyciele i rodzice uczniów. Dyrektor szkoły może wyrazić zgodę na wykonywanie obowiązków opiekuna przez inne osoby.
  3. Na wycieczce organizowanej poza teren szkoły w obrębie tej samej miejscowości, bez korzystania ze środków lokomocji opiekę powinna sprawować co najmniej jedna osoba nad grupą 30 uczniów.
  4. Na wycieczce udającej się poza teren szkoły przy korzystaniu środków lokomocji opiekę powinna sprawować jedna osoba nad grupą do 15 uczniów.
  5. Wycieczki piesze na terenach górskich leżących na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody, oraz leżących powyżej 1000m.n.p.m. mogą prowadzić wyłącznie przewodnicy turystyczni.
  6. Zabrania się prowadzenia wycieczek z młodzieżą podczas burzy, śnieżycy i gołoledzi. W razie gwałtownego załamania się warunków pogodowych (szczególnie przy planowaniu wycieczek pieszych górskich), należy wycieczkę odwołać.
  7. Przed wyruszaniem z każdego miejsca pobytu, w czasie zwiedzania, przejazdów oraz przybycia do punktu docelowego, opiekunowie powinni bezwzględnie sprawdzać stan liczbowych uczniów.
  8. Przed wyruszeniem na wycieczkę należy pouczyć jej uczestników o zasadach bezpieczeństwa i sposobie zachowania się w razie nieszczęśliwego wypadku.
  9. Podczas wycieczek należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.
  10. Do przewozu młodzieży należy wykorzystywać tylko sprawne i dopuszczone do przewozu osób pojazdy.
  11. Uczestnicy wycieczek powinni być objęci ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.
  12. W przypadku, gdy podczas trwania wycieczki miał miejsce wśród jego uczestników wypadek, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące postępowania w razie wypadków w szkołach i placówkach publicznych.
  13. Wycieczki powinny rozpoczynać i kończyć się w wyznaczonym w harmonogramie wycieczki miejscu.

 

Rozdział IV.

Obowiązki kierownika wycieczki

  1. Opracowanie programu i harmonogramu wycieczki.
  2. Terminowe przygotowanie i przedstawienie do zatwierdzenia dokumentacji wycieczki.
  3. Zapewnienie warunków do realizacji programu wycieczki oraz sprawowania nadzoru w tym zakresie.
  4. Określenie zadań dla opiekunów w zakresie realizacji programu oraz zapewnienie opieki i bezpieczeństwa uczestnikom wycieczki.
  5. Nadzorowanie zaopatrzenie uczestników w sprawny sprzęt i ekwipunek oraz apteczkę pierwszej pomocy.
  6. Organizowanie transportu, wyżywienia i noclegów dla uczestników wycieczki.
  7. Dokonywanie podziału zadań wśród uczestników.
  8. Dysponowanie środkami finansowymi przeznaczonymi na organizację wycieczki.
  9. Dowody finansowe będące podstawą rozliczenia wycieczki (rachunki, paragony, oświadczenia itp.) są przechowywane przez kierownika wycieczki do końca roku szkolnego.

 

Rozdział V.

Obowiązki opiekuna

  1. Sprawowanie opieki nad powierzonymi uczniami.
  2. Współdziałanie z kierownikiem w zakresie realizacji programu i harmonogramu wycieczki.
  3. Sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem regulaminu przez uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa.
  4. Nadzorowanie wykonywania zadań przydzielonych uczniom.
  5. Wykonywanie innych zadań zleconych przez kierownika.

 

Rozdział VI.

Ramowy regulamin wycieczki i obowiązki jej uczestników

  1. Uczniowie dostarczają kierownikowi wycieczki pisemną zgodę od rodziców na udział w wycieczce.
  2. Uczestników wycieczki obowiązuje odpowiedni strój uzależniony od charakteru wycieczki.
  3. W czasie wycieczki obowiązują uczniów postanowienia statutu szkoły i przepisy bezpieczeństwa.
  4. Niedopuszczalne jest samowolne oddalanie się od grupy.
  5. Uczestników wycieczki obowiązuje punktualność.
  6. W trakcie trwania wycieczki nie przewiduje się „czasu wolnego”, a uczniowie przebywają przez cały czas pod nadzorem opiekunów.
  7. W czasie postoju autokaru na parkingu należy ściśle przestrzegać zaleceń kierownika wycieczki.
  8. W przypadku wyjazdów na basen oraz podczas zwiedzania muzeów, parków krajobrazowych itp. Uczestnicy wycieczki zobowiązani SA do przestrzegania regulaminów tych obiektów.
  9. W miejscu zakwaterowania należy przestrzegać regulaminu placówki.
  10. W przypadku złego samopoczucia uczeń zgłasza się do kierownika wycieczki lub opiekuna.
  11. W przypadku nieprzestrzegania regulaminu, będą wyciągane konsekwencje zgodnie ze statutem szkoły.

 

Rozdział VII.

Postanowienia końcowe

  1. Uczniowie, którzy nie uczestniczą w wycieczce klasowej organizowanej w dniach zajęć szkolnych mają obowiązek brać udział w zajęciach z klasą wskazana przez dyrektora. Listę tych uczniów kierownik wycieczki dołącza do odpowiedniego dziennika klasowego.
  2. Wszyscy opiekunowie oraz uczestnicy wycieczki zobowiązani są zapoznać się z regulaminem i harmonogramem wycieczki.
  3. Ramowy regulamin wycieczki określony rozdziałem VI lub jego rozszerzenie podpisują wszyscy uczestnicy wycieczki.
  4. Klasowe lub grupowe wyjście uczniów poza teren szkoły, organizowane w ramach lekcji w celu realizacji programu nauczania nie stanowi wycieczki w rozumieniu niniejszego regulaminu. Nauczyciel organizujący takie wyjście, musi uzyskać na nie zgodę dyżurującego wicedyrektora. Wyjście należy odnotować w karcie wyjść znajdującej się w pokoju nauczycielskim oraz w dzienniku lekcyjnym.
  5. Ustalenie punktu 4 nie dotyczą lekcji wychowania fizycznego.
  6. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie zastosowanie maja inne przepisy stanowiące prawo.

 

Załączniki:

Załącznik a – karta wycieczki z harmonogramem

Załącznik b – wzór listy uczestników wycieczki,

Załącznik c – wzór zgody rodziców lub opiekunów prawnych na udział dziecka w wycieczce.

 

Regulamin wycieczek i innych imprez

krajoznawczo – turystycznych Szkoły

Podstawowej w Czarni zatwierdzony na

zebraniu Rady Pedagogicznej w dniu

16.09.2013r. i przyjęty do realizacji na rok

szkolny 2013/2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Czarni
    07-420 Kadzidło
    Czarnia 67
  • (+48) 536-516-716

Galeria zdjęć