Koncepcja
Pracy Szkoły
2018 – 2021
Szkoła Podstawowa w Czarni
,,Szkoła nie jest przystankiem, jest drogą, która się otwiera na coraz
nowsze horyzonty do zdobycia”
Celestin Freinet
Spis treści:
1. Podstawa prawna………………………………………………………………….…………3
2. Charakterystyka Szkoły…………………………………………………………………..…4
3. Misja, wizja………………………………………………………………………….………5
4. Koncepcja Pracy Szkoły w poszczególnych obszarach…………………………..………...9
5. Model ucznia i absolwenta…………………………………………………………………11
6. Ewaluacja Koncepcji Pracy Szkoły………………………………………...……………...13
ROZDZIAŁ I
PODSTAWA PRAWNA
Koncepcja pracy szkoły to ogólny plan działania społeczności szkolnej, określający jej kierunki pracy i rozwoju. Odgrywa rolę drogowskazu, wytyczając wszystkim członkom społeczności szkolnej ten sam kierunek działania. Uświadamia szeroko pojętemu środowisku skupionemu wokół szkoły, że przy zaangażowaniu wszystkich podmiotów możliwe jest tworzenie wspólnej przyszłości, a właściwe planowanie zmian, ich wdrożenie powinno wyzwolić poczucie sukcesu wśród nauczycieli, uczniów, rodziców i wszystkich pracowników. Koncepcja jest nierozerwalna i spójna z treścią dokumentów wewnątrzszkolnych – statutem, programem wychowawczo-profilaktycznym oraz szkolnym zestawem programów nauczania. W tworzeniu dokumentu uwzględniono rolę szkoły w środowisku lokalnym. Nie ulega bowiem wątpliwości, że sprawne działanie szkoły wymaga stałej i partnerskiej współpracy z organem nadzorującym, innymi szkołami i instytucjami mogącymi wspierać jej działania.
Koncepcja pracy szkoły została opracowana w oparciu o:
1. Ustawę z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2016 poz. 1010).
2. Konwencję o prawach dziecka z dnia 20 listopada 1989 r.
3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I. stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. 2017 poz. 356).
4. Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa (priorytety MEN i MKO).
5. Statut Szkoły Podstawowej w Czarni.
6. Program Wychowawczo-Profilaktyczny Szkoły Podstawowej w Czarni.
ROZDZIAŁ II
CHARAKTERYSTYKA SZKOŁY
a) Dane ogólne Szkoły
Szkoła Podstawowa w Czarni prowadzona jest przez Stowarzyszenie Edukacji „Dobro Dziecka" w Czarni. Funkcjonuje od 1 września 2014 roku, a jej motto brzmi: „Razem możemy więcej". Szkoła została utworzona w miejsce zlikwidowanej Szkoły Podstawowej w Czarni prowadzonej przez gminę Kadzidło, wspólnym wysiłkiem nauczycieli i rodziców, którzy są bardzo zintegrowani. Dyrektorem szkoły jest mgr Jan Milewski.
b) Baza Szkoły
Szkoła usytuowana jest w jednopiętrowym budynku, w którym zajmuje parter. Aktualnie w szkole uczy sie 45 uczniów w ośmiu oddziałach i Oddziale Przedszkolnym. Szkoła posiada 7 sal lekcyjnych i zastępczą salę gimnastyczną. W skład wyposażenia szkoły wchodzi sprzęt audiowizualny i kancelaryjny (2 telewizory, 3 kserokopiarki, projektor, tablica multimedialna, 7 magnetofonów) oraz sprzęt sportowy. Teren podwórka szkolnego jest ogrodzony. Na terenie znajduje się bieżnia i tartanowe boisko sportowe.
c) Kadra Szkoły
W roku szkolnym 2018/2019 w Szkole Podstawowej w Czarni pracuje 12 nauczycieli. Nauczyciele posiadają wysokie kwalifikacje, większość do nauczania co najmniej dwóch przedmiotów. Kadra zapewnia wysoki poziom pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz wykonywanych zadań organizacyjnych.
Profesjonalizm nauczycieli, zaangażowanie i sprzyjająca atmosfera przyczyniają się do wielu sukcesów uczniów. W szkole prowadzone są działania wspierające, takie jak: dożywianie i zajęcia pozalekcyjne. Szkoła włącza sie we współpracę z innymi szkołami i gminą, jest organizatorem Gminnego Turnieju Tenisa Stołowego.
ROZDZIAŁ III
MISJA
,,Szkoła nie jest przystankiem, jest drogą, która się otwiera na coraz nowsze
horyzonty do zdobycia”
(Celestin Freinet)
Nasza szkoła stwarza warunki do wszechstronnego rozwoju ucznia. Wyposaża w odpowiednią wiedzę, kształtuje umiejętności i twórcze postawy, rozwija zainteresowania, motywuje do rzetelnej i systematycznej pracy. W swych działaniach szkoła kieruje się dobrem ucznia, jego możliwościami i predyspozycjami.
System wychowawczy szkoły opiera się na ogólnie uznanych normach moralnych wywodzących się z prawa naturalnego. Szkoła ukazuje właściwe wzorce zachowań międzyludzkich, uczy koleżeństwa, przyjaźni i szacunku dla drugiego człowieka. Kształci postawy patriotyczne przejawiające się w poczuciu silnej więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem, jego historią i tradycją. Szkoła pomaga rodzicom w procesie wychowania. Wspiera dziecko w trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej. Troszczy się o jego bezpieczeństwo i zdrowie. Szkoła uwrażliwia na piękno świata, budzi szacunek dla środowiska naturalnego. Podążając za wymogami współczesnej cywilizacji, uczy jak mądrze i odpowiedzialnie czerpać z jej dorobku.
Pragniemy przygotować ucznia do podejmowania trudnych decyzji, samodzielnego myślenia oraz aktywnego udziału w życiu społecznym. Dbamy o wysoką jakość usług edukacyjnych, profesjonalizm pracy pedagogicznej, tworzymy mechanizmy stałej kontroli jakości prowadzonych zajęć i oceny pracy nauczycieli. Pragniemy, aby nasi uczniowie czerpali radość z pobytu w Szkole, a rodzice satysfakcję z rezultatów naszej współpracy.
Chcemy, aby proponowane przez nas działania zaowocowały nie tylko sukcesem na egzaminie ósmoklasisty, ale aby zainspirowały naszych wychowanków w dalszym ich życiu. W uczniach chcemy zaszczepić postawy współpracy, innowacyjności i przedsiębiorczości, a także otwartości, wrażliwości na potrzeby innych oraz tolerancji. Kierując się zasadami dobra, prawdy i piękna, proponujemy zajęcia prowadzące do rozwoju intelektualnego i duchowego. Zależy nam na tym, aby nasza Szkoła cieszyła się uznaniem środowiska i była oazą dobrego i mądrego świata.
WIZJA
Szkoła musi być otwarta, dynamicznie rozwijająca się i ukierunkowana na oczekiwania uczniów, rodziców, jak i nauczycieli. Wszechstronny, harmonijny rozwój intelektualny, emocjonalny i fizyczny ucznia jest głównym celem pracy Szkoły i wszystkie działania podejmowane w tej placówce muszą służyć jego realizacji.
Aby cel ten osiągnąć, konieczna jest zgodna i efektywna współpraca wszystkich nauczycieli, wychowawców oraz ludzi i instytucji wspomagających szkołę. Będziemy dążyć do stworzenia szkoły, która wspierając rodziców w wychowaniu, przygotuje uczniów w atmosferze wzajemnego zaufania do dalszej nauki i życia. Pomoże im rozpoznawać swoje potrzeby, dokonywać wyborów oraz nauczy szacunku do historii, tradycji i kultury.
Chcemy, aby szkoła także przygotowała uczniów do życia w społeczeństwie obywatelskim, w którym będą potrafili odpowiednio wartościować zjawiska społeczne, wyrażać własne poglądy i opinie, szukać rozwiązań oraz być aktywni.
Szkoła to organizacja rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, którzy współpracują ze sobą w sposób uporządkowany oraz skoordynowany, aby osiągnąć pewien zestaw celów.
Do funkcjonowania placówki niezbędne jest:
Priorytety:
ROZDZIAŁ IV
KONCEPCJA PRACY SZKOŁY W POSZCZEGÓLNYCH OBSZARACH
Działania w obszarze dydaktycznym
Proces dydaktyczny w szkole powinien być nakierowany na ucznia z trudnościami edukacyjnymi, ucznia przeciętnego i zdolnego. Każdy uczeń powinien mieć możliwości odnoszenia sukcesu na miarę jego możliwości.
Działania w obszarze wychowawczym, opiekuńczym i profilaktycznym
Działania w obszarze organizacji i kierowania Szkołą
Działania w obszarze współpracy z rodzicami
Działania w obszarze promocji Szkoły
osiągnięcia w konkursach.
Samorządność Uczniowska
ROZDZIAŁ V
MODEL UCZNIA I ABSOLWENTA
„Każdy uczeń jest dla nas jednakowo ważny,
każdemu pomagamy, by osiągnął sukces.”
Szkoła dąży do tego, aby jej wychowanek i absolwent był człowiekiem dojrzałym pod względem moralnym, intelektualnym, emocjonalnym, społecznym i obywatelskim, twórczym, samodzielnym i odpowiedzialnym, prawym i uczciwym, kulturalnym, z rozwiniętą potrzebą samorozwoju osobowości w każdym jej obszarze.
Uczeń Szkoły Podstawowej w Czarni:
Absolwent Szkoły Podstawowej w Czarni:
ROZDZIAŁ VI
EWALUACJA KONCEPCJI PRACY SZKOŁY
Koncepcja Pracy Szkoły Podstawowej w Czarni jest wynikiem ciągłego dążenia do zapewnienia możliwie jak najwyższej jakości kształcenia i wychowania.
Ze względu na stale zmieniające się warunki działania oraz potrzeby uczniów, rodziców i nauczycieli program rozwoju szkoły będzie stale monitorowany i dostosowywany.
Ewaluacja Koncepcji w Szkole Podstawowej w Czarni będzie prowadzona na trzech poziomach:
Sposób upublicznienia koncepcji pracy szkoły: