Nawigacja

Statut Szkoły Program wychowawczo profilaktyczny Kryterium Oceniania dla klas I - VIII w szkole Podstawowej w Czarni Koncepcja pracy Szkoły Podstawowej Procedury bezpieczeństwa w Szkole podstawowej w Czarni - REGULAMINY Wewnątrzszkolny System Oceniania Klauzura RODO Tekstowa podstrona

Dokumenty szkoły

Koncepcja pracy Szkoły Podstawowej

 
KONCEPCJA PRACY SZKOŁY PODSTAWOWEJ W CZARNI 
 
 

Koncepcja

Pracy Szkoły

 

2018 – 2021

 

Szkoła Podstawowa w Czarni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

,,Szkoła nie jest przystankiem, jest drogą, która się otwiera na coraz

nowsze horyzonty do zdobycia”

 Celestin Freinet

 

 

Spis treści:

 

 

1. Podstawa prawna………………………………………………………………….…………3

2. Charakterystyka Szkoły…………………………………………………………………..…4

3. Misja, wizja………………………………………………………………………….………5

4. Koncepcja Pracy Szkoły w poszczególnych obszarach…………………………..………...9

5. Model ucznia i absolwenta…………………………………………………………………11

6. Ewaluacja Koncepcji Pracy Szkoły………………………………………...……………...13

 

 

 

ROZDZIAŁ I

PODSTAWA PRAWNA

 

Koncepcja pracy szkoły to ogólny plan działania społeczności szkolnej, określający jej kierunki pracy i rozwoju. Odgrywa rolę drogowskazu, wytyczając wszystkim członkom społeczności szkolnej ten sam kierunek działania. Uświadamia szeroko pojętemu środowisku skupionemu wokół szkoły, że przy zaangażowaniu wszystkich podmiotów możliwe jest tworzenie wspólnej przyszłości, a właściwe planowanie zmian, ich wdrożenie powinno wyzwolić poczucie sukcesu wśród nauczycieli, uczniów, rodziców i wszystkich pracowników. Koncepcja jest nierozerwalna i spójna z treścią dokumentów wewnątrzszkolnych – statutem, programem wychowawczo-profilaktycznym oraz szkolnym zestawem programów nauczania. W tworzeniu dokumentu uwzględniono rolę szkoły w środowisku lokalnym. Nie ulega bowiem wątpliwości, że sprawne działanie szkoły wymaga stałej i partnerskiej współpracy z organem nadzorującym, innymi szkołami i instytucjami mogącymi wspierać jej działania.

 

Koncepcja pracy szkoły została opracowana w oparciu o:

1. Ustawę z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2016 poz. 1010).

2. Konwencję o prawach dziecka z dnia 20 listopada 1989 r.

3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I. stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. 2017 poz. 356).

4. Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa (priorytety MEN i MKO).

5. Statut Szkoły Podstawowej w Czarni.

6. Program Wychowawczo-Profilaktyczny Szkoły Podstawowej w Czarni.

 

 

 

ROZDZIAŁ II

CHARAKTERYSTYKA SZKOŁY

 

 

a) Dane ogólne Szkoły

Szkoła Podstawowa w Czarni prowadzona jest przez Stowarzyszenie Edukacji „Dobro Dziecka" w Czarni. Funkcjonuje od 1 września 2014 roku, a jej motto brzmi: „Razem możemy więcej". Szkoła została utworzona w miejsce zlikwidowanej Szkoły Podstawowej w Czarni prowadzonej przez gminę Kadzidło, wspólnym wysiłkiem nauczycieli i rodziców, którzy są bardzo zintegrowani. Dyrektorem szkoły jest mgr Jan Milewski.

 

b) Baza Szkoły

Szkoła usytuowana jest w jednopiętrowym budynku, w którym zajmuje parter. Aktualnie w szkole uczy sie 45 uczniów w ośmiu oddziałach i Oddziale Przedszkolnym. Szkoła posiada 7 sal lekcyjnych i zastępczą salę gimnastyczną. W skład wyposażenia szkoły wchodzi sprzęt audiowizualny i kancelaryjny (2 telewizory, 3 kserokopiarki, projektor, tablica multimedialna, 7 magnetofonów) oraz sprzęt sportowy. Teren podwórka szkolnego jest ogrodzony. Na terenie znajduje się bieżnia i tartanowe boisko sportowe.

 

c) Kadra Szkoły

            W roku szkolnym 2018/2019 w Szkole Podstawowej w Czarni pracuje 12 nauczycieli. Nauczyciele posiadają wysokie kwalifikacje, większość do nauczania co najmniej dwóch przedmiotów. Kadra zapewnia wysoki poziom pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz wykonywanych zadań organizacyjnych.

Profesjonalizm nauczycieli, zaangażowanie i sprzyjająca atmosfera przyczyniają się do wielu sukcesów uczniów. W szkole prowadzone są działania wspierające, takie jak: dożywianie i zajęcia pozalekcyjne. Szkoła włącza sie we współpracę z innymi szkołami i gminą, jest organizatorem Gminnego Turnieju Tenisa Stołowego.

 

 

 

 

 

ROZDZIAŁ III

MISJA

 

,,Szkoła nie jest przystankiem, jest drogą, która się otwiera na coraz nowsze

horyzonty do zdobycia”

 (Celestin Freinet)

 

Nasza szkoła stwarza warunki do wszechstronnego rozwoju ucznia. Wyposaża w odpowiednią wiedzę, kształtuje umiejętności i twórcze postawy, rozwija zainteresowania, motywuje do rzetelnej i systematycznej pracy. W swych działaniach szkoła kieruje się dobrem ucznia, jego możliwościami i predyspozycjami.

System wychowawczy szkoły opiera się na ogólnie uznanych normach moralnych wywodzących się z prawa naturalnego. Szkoła ukazuje właściwe wzorce zachowań międzyludzkich, uczy koleżeństwa, przyjaźni i szacunku dla drugiego człowieka. Kształci postawy patriotyczne przejawiające się w poczuciu silnej więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem, jego historią i tradycją. Szkoła pomaga rodzicom w procesie wychowania. Wspiera dziecko w trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej. Troszczy się o jego bezpieczeństwo i zdrowie. Szkoła uwrażliwia na piękno świata, budzi szacunek dla środowiska naturalnego. Podążając za wymogami współczesnej cywilizacji, uczy jak mądrze i odpowiedzialnie czerpać z jej dorobku.

            Pragniemy przygotować ucznia do podejmowania trudnych decyzji, samodzielnego myślenia oraz aktywnego udziału w życiu społecznym. Dbamy o wysoką jakość usług edukacyjnych, profesjonalizm pracy pedagogicznej, tworzymy mechanizmy stałej kontroli jakości prowadzonych zajęć i oceny pracy nauczycieli. Pragniemy, aby nasi uczniowie czerpali radość z pobytu w Szkole, a rodzice satysfakcję z rezultatów naszej współpracy.

Chcemy, aby proponowane przez nas działania zaowocowały nie tylko sukcesem na egzaminie ósmoklasisty, ale aby zainspirowały naszych wychowanków w dalszym ich życiu. W uczniach chcemy zaszczepić postawy współpracy, innowacyjności i przedsiębiorczości, a także otwartości, wrażliwości na potrzeby innych oraz tolerancji. Kierując się zasadami dobra, prawdy i piękna, proponujemy zajęcia prowadzące do rozwoju intelektualnego i duchowego. Zależy nam na tym, aby nasza Szkoła cieszyła się uznaniem środowiska i była oazą dobrego i mądrego świata.

 

WIZJA

 

Szkoła musi być otwarta, dynamicznie rozwijająca się i ukierunkowana na oczekiwania uczniów, rodziców, jak i nauczycieli. Wszechstronny, harmonijny rozwój intelektualny, emocjonalny i fizyczny ucznia jest głównym celem pracy Szkoły i wszystkie działania podejmowane w tej placówce muszą służyć jego realizacji.

Aby cel ten osiągnąć, konieczna jest zgodna i efektywna współpraca wszystkich nauczycieli, wychowawców oraz ludzi i instytucji wspomagających szkołę. Będziemy dążyć do stworzenia szkoły, która wspierając rodziców w wychowaniu, przygotuje uczniów w atmosferze wzajemnego zaufania do dalszej nauki i życia. Pomoże im rozpoznawać swoje potrzeby, dokonywać wyborów oraz nauczy szacunku do historii, tradycji i kultury.

Chcemy, aby szkoła także przygotowała uczniów do życia w społeczeństwie obywatelskim, w którym będą potrafili odpowiednio wartościować zjawiska społeczne, wyrażać własne poglądy i opinie, szukać rozwiązań oraz być aktywni.

Szkoła to organizacja rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, którzy współpracują ze sobą w sposób uporządkowany oraz skoordynowany, aby osiągnąć pewien zestaw celów.

Do funkcjonowania placówki niezbędne jest:

  • ukierunkowanie sprawy na wspólny cel,
  • jasne, precyzyjne określenie celów do osiągnięcia,
  • pozytywne motywowanie do realizacji podstawowych celów,
  • umożliwianie, zachęcanie oraz mobilizowanie do wszechstronnego działania,
  • preferowanie przez środowisko szkolne takich wartości jak: szacunek, godność, patriotyzm, prawdomówność, tolerancja i akceptacja,
  • inspirowanie nauczycieli i uczniów do twórczego działania, samodzielnego konstruowania indywidualnych planów rozwoju,
  • kształcenie u uczniów umiejętności podejmowania decyzji rozwiązywania problemów społecznych oraz osobistych,
  • integrowanie szeroko rozumianego środowiska szkoły i mobilizowanie go do wspólnej pracy.
 

 

Priorytety:

 

  • Organizować procesy edukacyjne umożliwiające uczniom powiązanie różnych dziedzin wiedzy i jej wykorzystanie.
  • Dążyć do kształtowania umiejętności uczenia się od siebie oraz dzielenia posiadaną wiedzą.
  • Pobudzać chęć poszerzania horyzontów myślowych.
  • Zapewniać wysoki standard usług edukacyjnych.
 

 

ROZDZIAŁ IV

KONCEPCJA PRACY SZKOŁY W POSZCZEGÓLNYCH OBSZARACH

 

 

Działania w obszarze dydaktycznym

  • Stwarzać środowisko przyjazne wszystkim uczniom.
  • Tworzyć właściwy klimat pedagogiczny oparty na wzajemnym zaufaniu i poszanowaniu.
  • Utrzymywać wysoki poziom nauczania.
  • Promować uczniów osiągających sukcesy w różnych dziedzinach.
  • Wdrażać innowacje programowe w Szkole Podstawowej w Czarni.
  • Organizować konkursy wyzwalające w uczniach chęć współzawodnictwa, inicjatywę, przedsiębiorczość.
  • Uczestniczyć w konkursach organizowanych przez inne instytucje w celu umożliwienia uczniom odnoszenia sukcesów oraz zaprezentowania umiejętności i wiedzy swoich wychowanków.
  • Zapewnić wszechstronny rozwój wychowanka na miarę jego maksymalnych możliwości intelektualnych i psychofizycznych.
  • Stosować aktywne metody pracy zarówno z uczniem zdolnym, jak i mającym trudności w nauce.
  • Wyrównywać braki w wiadomościach poprzez prowadzenie zajęć rewalidacyjnych i wyrównawczych.
  • Dokonywać semestralnej analizy wyników pracy dydaktyczno-wychowawczej.
  • Dokonywać analizy wyników egzaminów zewnętrznych.

 

Proces dydaktyczny w szkole powinien być nakierowany na ucznia z trudnościami edukacyjnymi, ucznia przeciętnego i zdolnego. Każdy uczeń powinien mieć możliwości odnoszenia sukcesu na miarę jego możliwości.

 

Działania w obszarze wychowawczym, opiekuńczym i profilaktycznym

  • Kształtować współodpowiedzialność za funkcjonowanie w grupie rówieśniczej.
  • Wspierać ucznia w budowaniu poczucia własnej wartości.
  • Diagnoza sytuacji wychowawczej nowych uczniów, pedagogizacja rodziców w związku z problemami współczesnej młodzieży, ścisły monitoring wypełniania obowiązku szkolnego.
  • Organizować pomoc i opiekę dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
  • Prowadzić stały monitoring zagrożeń patologiami społecznymi wśród uczniów.
  • Zachęcać uczniów do udziału w projektach, spotkaniach, konferencjach na rzecz poprawy bezpieczeństwa i świadomości różnorodnych zagrożeń.
  • Kultywować tradycję szkolną oraz postawy patriotyczne.
  • Propagować zdrowy stylu życia, kulturę fizyczną i działania proekologiczne.
  • Rozbudzać w uczniach poczucie więzi i współodpowiedzialności za Szkołę.
  • Wdrażać uczniów do samorządności.
  • Zapraszać do udziału w imprezach szkolnych absolwentów.
  • Dokonywać systematycznej i wnikliwej analizy frekwencji.

 

Działania w obszarze organizacji i kierowania Szkołą

  • Opierać zgodną i efektywną współpracę wszystkich nauczycieli na dialogu i otwartości.
  • Wzajemnie pomagać sobie, dzielić się wiedzą oraz doświadczeniem.
  • Dbać o systematyczne podnoszenie kwalifikacji nauczycieli przez zdobywanie kolejnych stopni awansu zawodowego, udział w wewnętrznych i zewnętrznych formach doskonalenia zawodowego.
  • Rozwijać współpracę placówki z innymi szkołami.
  • Kontynuować współpracę placówki z organizacjami pozaszkolnymi
  • Doskonalić przepływ informacji pomiędzy wszystkimi pracownikami szkoły, uczniami i rodzicami.
  • Pozyskiwać dodatkowe fundusze od sponsorów i darczyńców.
  • Organizować uroczystości, spotkania dla uczniów i rodziców.
  • Kontrolować systematycznie stan bezpieczeństwa placówki.
  • Promować Szkołę w środowisku lokalnym.
  • Troska o zdrowie, higienę, bezpieczeństwo pracy młodzieży i pracowników oświaty poprzez szkolenia BHP, szkolenie pierwszej pomocy, dyżury nauczycieli, regulaminy pracowni komputerowej.
  • Prowadzenie ewaluacji wewnętrznej – ma być narzędziem wspierającym proces podejmowania decyzji, racjonalnego zarządzania, rozwiązywania problemów.
  • Wspieranie i przygotowanie uczniów do świadomego wyboru dalszego kierunku kształcenia poprzez prowadzenie preorientacji zawodowej przez doradcę zawodowego i wychowawców klas.

 

Działania w obszarze współpracy z rodzicami

  • Wspierać rodziców w wychowaniu.
  • Budować atmosferę wzajemnego zaufania.
  • Zachęcać rodziców do czynnego udziału w życiu Szkoły.
  • Usprawnienie komunikacji rodzic-nauczyciel w działaniach wychowawczych i kulturalnych.

 

Działania w obszarze promocji Szkoły

  • Promować i prezentować w środowisku pozytywne postawy uczniów, ich

osiągnięcia w konkursach.

  • Dbać o wizerunek strony internetowej, tak by była bieżącym źródłem informacji i kontaktów dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
  • Organizować „dni otwarte” dla kandydatów do Oddziału Przedszkolnego.
  • Propagować działalność Szkoły w środowisku, np. poprzez udział w imprezach gminnych.

 

Samorządność Uczniowska

  • Wspierać dzieci i młodzież w realizacji pomysłów.
  • Wdrażać uczniów do samorządności poprzez przedsięwzięcia Samorządu Uczniowskiego.
  • Organizować imprezy kulturalne, szkolne i charytatywne.

 

 

 

ROZDZIAŁ V

MODEL UCZNIA I ABSOLWENTA

 

„Każdy uczeń jest dla nas jednakowo ważny,

każdemu pomagamy, by osiągnął sukces.”

 

Szkoła dąży do tego, aby jej wychowanek i absolwent był człowiekiem dojrzałym pod względem moralnym, intelektualnym, emocjonalnym, społecznym i obywatelskim, twórczym, samodzielnym i odpowiedzialnym, prawym i uczciwym, kulturalnym, z rozwiniętą potrzebą samorozwoju osobowości w każdym jej obszarze.

 

Uczeń Szkoły Podstawowej w Czarni:

  • Sumiennie i rzetelnie wypełnia obowiązki szkolne.
  • Rozwija swoje zainteresowania, stara się poszerzać wiedzę i umiejętności.
  • Stoi na straży chlubnych tradycji narodu polskiego. Szanuje tradycję i kulturę własnego narodu, a także innych kultur.
  • Strzeże honoru Szkoły.
  • Stawia dobro innych ponad własne.
  • Rozwija i stosuje zasady dobrych obyczajów.
  • Preferuje zdrowy styl życia, wolny od nałogów.
  • Cechuje go wysoka kultura osobista.
  • Jest społecznie aktywny, wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka.
  • Przestrzega zasad moralnych i etycznych.

 

Absolwent Szkoły Podstawowej w Czarni:

  • Wierzy w siebie, potrafi się uczyć – zna swoje mocne i słabe strony, potrafi pracować nad sobą; zna i stosuje nawyki skutecznego działania; potrafi dokonać świadomego wyboru dalszej drogi kształcenia, zgodnie z własnymi możliwościami i zainteresowaniami.
  • Jest samodzielny i kreatywny – orientuje się w otaczającym go świecie; potrafi stawiać sobie cele i realizować je; swobodnie korzysta z różnych źródeł wiedzy; w razie potrzeby potrafi zaprojektować złożone działania, dobierając odpowiednie metody postępowania.
  • Jest odpowiedzialny i zdyscyplinowany – zdaje sobie sprawę z możliwych następstw różnych działań; gotów jest ponieść konsekwencje za swoje postępowanie i swoje decyzje; potrafi przyznać się do błędu.
  • Jest tolerancyjny – rozumie, że różnice między ludźmi są czymś normalnym i pożądanym.
  • Szanuje prawo, jest uczciwy – stosuje się do ogólnie przyjętych norm i przepisów w szkole i poza nią; rozróżnia dobre i złe uczynki w oparciu o ogólnie obowiązujący system wartości; umie stopniować oceny moralne i dokonywać wyboru w sytuacjach trudnych i niejednoznacznych.
  • Przejawia wysoką kulturę osobistą – potrafi odpowiednio ubrać się i zachować w każdej sytuacji; pięknie mówi po polsku, nie używa wulgaryzmów.
  • Potrafi pracować w zespole – pełni różne role, aktywnie uczestniczy w planowaniu, organizacji, realizacji i podsumowaniu działań.
  • Szanuje ojczyznę – zachowuje odpowiedzialną postawę wobec symboli, obrzędów i tradycji narodowych.
  • Docenia piękno przyrody – dba o stan środowiska naturalnego.
  • Jest wrażliwy - niesie pomoc potrzebującym.
 

 

ROZDZIAŁ VI

EWALUACJA KONCEPCJI PRACY SZKOŁY

 

Koncepcja Pracy Szkoły Podstawowej w Czarni jest wynikiem ciągłego dążenia do zapewnienia możliwie jak najwyższej jakości kształcenia i wychowania.

Ze względu na stale zmieniające się warunki działania oraz potrzeby uczniów, rodziców i nauczycieli program rozwoju szkoły będzie stale monitorowany i dostosowywany.

Ewaluacja Koncepcji w Szkole Podstawowej w Czarni będzie prowadzona na trzech poziomach:

  • Autoewaluacja – obowiązuje każdego nauczyciela.
  • Ewaluacja wewnętrzna w wybranych obszarach – prowadzona w każdym roku szkolnym. Ocena efektów podjętych działań, wprowadzenie ewentualnych zmian w następnym roku szkolnym.
  • Ewaluacja końcowa – przeprowadzona na zakończenie realizacji koncepcji rozwoju szkoły, podsumowująca osiągnięte wyniki. Wnioski z tej ewaluacji powinny być wykorzystane przy tworzeniu i realizacji kolejnej koncepcji rozwoju szkoły.

 

Sposób upublicznienia koncepcji pracy szkoły:

  • zamieszczenie na stronie internetowej,
  • udostępnienie w pokoju nauczycielskim,
  • zapoznanie z koncepcją Samorządu Uczniowskiego,
  • zapoznanie z koncepcją uczniów podczas godzin wychowawczych,
  • zapoznanie z koncepcją rodziców podczas zebrań.

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Czarni
    07-420 Kadzidło
    Czarnia 67
  • (+48) 536-516-716

Galeria zdjęć