Nawigacja

  • REKRUTACJA NA ROK 2020/2021

    27.05.2020

    Drodzy rodzice: Informujemy, że można składać już w sekretariacie Szkoły Podstawowej w Czarni wnioski o przyjecie dziecka na nowy rok szkolny 2020/2021.

    Sekretariat czynny jest codziennie od godz. 9.00 do 12.00.

  • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

    27.05.2020

    HARMONOGRAM EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

    1. Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany na terytorium Polski W szkołach dla dzieci i młodzieży, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym :

    W terminie głównym

    1. język polski – 16 czerwca 2020 r. (wtorek) – godz. 9:00

    2. matematyka – 17 czerwca 2020 r. (środa) – godz. 9:00

    3. język obcy nowożytny – 18 czerwca 2020 r. (czwartek) – godz. 9:00 

     

  • PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

    26.03.2020

    Próbny egzamin ósmoklasisty
    – informacja MEN i CKE

     

     

    Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego). Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić taką próbę od 30 marca do 1 kwietnia br. Propozycja próbnego egzaminu to element wspólnych działań CKE i Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby w czasie zawieszenia zajęć w szkołach, wesprzeć dyrektorów w ich bieżących zadaniach.

     

    - Co roku wiele szkół przeprowadza próbne egzaminy. Obecnie, mając na uwadze wyjątkową sytuację zawieszenia zajęć w szkołach, wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną chcemy wspomóc dyrektorów i nauczycieli również w kwestii organizacji próbnych egzaminów dla ósmoklasistów, aby mogli oni skupić się na realizacji zadań w nowej sytuacji – podkreślił Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

     

    Arkusze do egzaminu próbnego

     

    Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:

    • 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;
    • 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;
    • 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.

     

     

    Zasady oceniania zadań

     

    CKE przygotowała również zasady oceniania rozwiązań zadań. W pierwszej kolejności zostaną one przekazane wyłącznie dyrektorom szkół podstawowych, w których w 2020 r. jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, za pośrednictwem systemu informatycznego SIOEO. Dyrektorzy będą proszeni o udostępnienie tych dokumentów nauczycielom, którzy podejmą decyzję o ocenieniu prac przekazanych przez uczniów. Zasady oceniania zostaną zamieszczone 8 kwietnia br. na stronie internetowej CKE.

     

    Poinformowanie uczniów i rodziców

     

    Zachęcamy do tego, aby szkoły, które zechcą wziąć udział w próbnym egzaminie, przekazały uczniom informację o terminie jego przeprowadzenia. Wskazane jest, aby uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE – rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie, np.

    • w pliku w edytorze tekstów;
    • na wydruku – należy jednak pamiętać, że nie każdy uczeń dysponuje w domu drukarką;
    • korzystając z karty odpowiedzi, która będzie zamieszczona na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie);
    • na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

     

    Kontakt z nauczycielem

     

    Proponujemy również, aby uczniowie przesłali swoje rozwiązania do nauczycieli (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć poszczególnych kartek rozwiązań), którzy – korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań – będą mogli te odpowiedzi sprawdzić i ocenić oraz przekazać uczniom informację zwrotną, np.

    • w postaci krótkiego komentarza w e-mailu;
    • podczas spotkania on-line – indywidualnego albo z grupą;
    • w postaci komentarzy w pliku – w przypadku, jeśli uczeń przesłał odpowiedzi w pliku edytowalnym.

     

    Jeżeli nie będzie to możliwe, można rozważyć przekazanie zbiorczej informacji wszystkim uczniom (np. prowadząc z uczniami „rozmowę” w formie tworzonego wspólnie dokumentu na jednej z dostępnych platform umożliwiających wspólną pracę) już po ogłoszeniu zasad rozwiązań zadań na stronie CKE (8 kwietnia br.).

     

    Egzamin próbny dla wszystkich chętnych uczniów

     

    Dyrektorzy szkół proszeni są o zadbanie o to, aby w próbnym egzaminie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć. Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, należy rozważyć możliwość przekazania mu arkuszy w formie wydruków lub przygotowanie wydruków do odbioru w szkole.

     

    Przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. Centralna Komisja Egzaminacyjna proponuje, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów), choć mam pełną świadomość, że w warunkach domowych może to być trudne do zrealizowania.

     

    Próbny egzamin ósmoklasisty powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. danie uczniom kolejnej szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia). Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów.

     

    Dodatkowe informacje i materiały dotyczące egzaminu ósmoklasisty

     

    Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE (www.cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych.

     

    Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:

    • informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów
    • przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów
    • arkusze pierwszego próbnego egzaminu ósmoklasisty
    • arkusze egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2019 r.
    • osiem zestawów zadań, zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych
    • filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.

     

     

    Departament Informacji i Promocji
    Ministerstwo Edukacji Narodowej

  • KOMUNIKAT

    26.03.2020

    Szanowni Rodzice i Opiekunowie! W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży apeluje o wzmożenie nadzoru nad pociechami. W tym trudnym dla wszystkich okresie, szczególnie istotne jest, aby respektować ustanowione zasady, a dzieci i młodzież uczulić na konieczność zaniechania kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikanie miejsc publicznych oraz pozostanie w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia Państwa i Waszych bliskich. Drodzy uczniowie! W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o Wasze bezpieczeństwo apeluje o stosowanie się do zaleceń. Bardzo istotne jest, abyście w tym trudnym dla Wszystkich okresie zaniechali kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikali miejsc publicznych oraz pozostali w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia, nie tylko Was, ale i Waszych bliskich.

  • Zdalne nauczanie

    26.03.2020

    ZDALNE NAUCZANIE

    Przygotowaliśmy poradnik, który zawiera wskazówki oraz inspiracje dotyczące kształcenia na odległość. Dyrektorzy dowiedzą się z niego, jak w praktyceorganizować naukę zdalną. Z kolei nauczyciele znajdą winformatorze wskazówki dotyczące komunikacji z uczniami i odpowiedniego przygotowania materiałów edukacyjnych dla uczniów. Uczniowie i rodzice otrzymają natomiast informacje w zakresie samokształcenia oraz organizacji nauki w domu.

    Dziękuję za dotychczasowy wysiłek i zaangażowanie. Łączę wyrazy szacunku

    Dariusz Piontkowski

    Minister Edukacji Narodowe

     

    DLA RODZICÓW

     

     Drodzy Rodzice! Dyrektorzy oraz nauczyciele ze szkół i placówek do których uczęszczają Państwa dzieci, dokładają wszelkich starań, aby w różnych formach kontynuować nauczanie na odległość. W obecnej sytuacji Państwa rola – rodziców, którzy wspierają swoje dzieci w uczeniu się w domu – nabiera nowego znaczenia.Zachęcamy do podjęcia współpracy i komunikowania się ze szkołą w zakresie organizacji zdalnego nauczania, jeżeli to możliwe również do udzielania pomocy nauczycielom i uczniom szkoły.Przekazujemykilka wskazówek, które mogą być pomocne w kształceniu na odległość. Narzędzia i aplikacje wykorzystywane do kontynuowania nauki na odległość, mogą także wspierać rozwijanie pasji oraz zainteresowań Państwa dzieci i na stałe stać się ważnym elementem ich kształcenia.Rodzicu,1.W obecnej sytuacji nauka w domu jest koniecznością. Trzeba jednak pamiętać, że ten szczególny czas powinien być przeznaczony nie tylko na naukę, ale także na rozwijanie pasji i zainteresowań dziecka oraz na odpoczynek i wzmacnianie relacji rodzinnych. 2.Zaplanuj czas dziecka i podziel go na np. cztery grupy: a. edukacja – będą to np.: indywidualna praca ucznia z materiałami przekazanymi czy wskazanymi przez nauczyciela i według jego wskazówek, zajęcia prowadzone przez nauczyciela on-line(w czasie rzeczywistym)oraz inne formy nauki ucznia (w tym wykonywanie prac domowych, ćwiczeń, lektura),b. sport – w obecnej sytuacji to przede wszystkim wszelkiego rodzaju aktywności ruchowe możliwe do wykonania w warunkach domowych, w tym proste rozgrzewki/rozciągania,c.dom – to obowiązki domowe, w których wypełnianie dziecko powinno być zaangażowane (sprzątanie, pomoc przy posiłkach), obowiązki, czasem

    Strona 17z 52najbardziej żmudne mogą być atrakcyjne, bo jest to czas spędzony wspólnie z rodziną,d. rozrywka – to każda forma zabawy i odpoczynku, która minimalizuje poczucie braku kontaktu z rówieśnikami, okazja do podzielenia się z dziećmi swoimi pasjami, wspólne gry planszowe.3.Nauka w domu, w sposób bardziej samodzielny, staje się rzeczywistością. Zachęcaj swoje dziecko do samodzielnej pracy.4.Pozostań w kontakcie z wychowawcą i nauczycielami. Udostępnij im swój numer telefonu, adres mailowy, korzystaj z dziennika elektronicznego, sprawdzaj stronę internetową szkoły.5.Zgłaszaj szkole na bieżąco swoje spostrzeżenia i wnioski, w szczególności dotyczące przebiegu uczenia na odległość, np. trudności techniczne, zasoby i możliwości sprzętowe dostępne dla Twojego dziecka.6.Pomóż dziecku, szczególnie w przypadku dzieci młodszych, zorganizować warunki do nauki w domu – kącik, pomieszczenie, dostęp do komputera, tablet itd.7.Wspólnie z dzieckiem ustalcie godziny nauki, przeplatane odpoczynkiem (zabawa, sport, rozrywka) lub innymi aktywnościami, np. prace w domu na rzecz rodziny.8.Zachęcaj dziecko do systematycznego uczenia się. Nagradzajza pilność, systematyczność i samodzielną naukę.9.Pomóż dziecku w pobieraniu materiałów, zrozumieniu poleceń. Motywuj do samodzielnego rozwiązania zadań, doradź, w jaki sposób ma przechowywać pobrane materiały i swoje rozwiązania.10.Jeżeli Twoje dziecko zdaje w tym roku egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny lub egzamin zawodowy, zachęć do skorzystania z materiałów publikowanych przez CKE, w tym z próbnych testów.11.Zwróć szczególną uwagę dziecka na bezpieczne korzystanie z internetu. Przydatne informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa w sieci znajdziesz w dalszej części poradnika, jak również na stronie https://ose.gov.pl/pakiety-edukacyjne

    Strona 18z 5212.Nadzoruj działania dziecka w sieci i rozmawiaj z nim o podejmowanych przez nie aktywnościach.13.Sprawdź komunikaty publikowane na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji, dotyczące planowania i realizacji nauki zdalnej:§https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna§https://www.gov.pl/web/edukacja/lekcje-z-internetu§https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nauczycielu-poprowadz-lekcje-online

     

     

    DLA NAUCZYCIELI

     

    Drodzy Nauczyciele!Zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa spowodowało, że konieczne jest prowadzenie procesu nauczania zaplanowanego na ten rok szkolny w zmienionych warunkach organizacyjnych, czyli z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.W obecnych okolicznościach kluczową kwestią jest rozsądna i uwzględniająca aktualną sytuację organizacja przez poszczególnych nauczycieli zdalnego nauczania przedmiotu/przedmiotów. Ważne jest także poprawne metodycznie podejście do udostępnianych uczniom materiałów oraz przekazywanych poleceń i zadań.Istotne znaczenie dla jakości procesu kształcenia prowadzonego na odległość ma wysoki poziom merytoryczny i odpowiednie porcjowanie materiałów edukacyjnych. Ich ilość nie powinna odbiegać od ilości materiału, który można omówić podczas zajęć prowadzonych w szkole. Zbyt duży zakres przekazywanych treści przerośnie możliwości uczniów i może ich skutecznie zniechęcić do pracy.Dla Waszych uczniów istotne jest stworzenie im warunków, które będą sprzyjać właściwej organizacji dnia, by zachować równowagę pomiędzy nauką, rozrywką i wypoczynkiem.Jeśli jesteś nauczycielem doświadczonym w zakresie kształcenia na odległość, pamiętaj o konieczności stałego rozwijania swoich umiejętności w tym zakresie, korzystania z bogatej oferty nowoczesnych technologii dedykowanych tym działaniom.Zachęcamy również do dzielenia się swoim doświadczeniem z innymi nauczycielami. W obecnej sytuacji będzie to dla nich nieoceniona pomoc.Nie wszyscy mogą mieć w pełni swobodny dostęp do internetu. W takiej sytuacji potrzebne będą alternatywne rozwiązania. Do ich poszukiwania warto włączyć rodziców i samych uczniów.Pamiętajcie również, że oprócz przyswojenia materiału i wykonania ćwiczeń,

    Strona 10z 52uczniowie muszą pokonać barierę technologiczną. Logowanie, przesyłanie, generowanie postaci elektronicznej to dla nich dodatkowy czas poświęcony na naukę.Nauczycielu, mamy nadzieję, że te wskazówki pozwolą Ci zwiększyć efektywność nauczaniana odległość. Przeczytaj jeuważnie, niezależnie od tego, czy masz doświadczenie w zdalnym nauczaniu, czy jest to dla Ciebie sytuacja nowa.1.Zapoznawaj się z informacjami publikowanymi na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji, przydatnymi do planowania i realizacji nauki zdalnej:§https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna§https://www.gov.pl/web/edukacja/lekcje-z-internetu§https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nauczycielu-poprowadz-lekcje-online2.Sprawdź dostępne pomoce dydaktyczne w formie elektronicznej. Możesz korzystać z:a. e-materiałów dydaktycznych dostępnych na stronach www.epodreczniki.pl, www.gov.pl/zdalnelekcje, www.cke.gov.pl, www.ore.edu.pl(więcej w dalszej części poradnika), programów i materiałów prezentowanych na kanałach telewizji publicznej, w tym kanałach internetowych https://vod.tvp.pl/; b.innych wybranych przez Ciebie elektronicznych zasobów dydaktycznych dostępnych w sieci lub wcześniej zgromadzonych własnych materiałów elektronicznych;c.materiałów wytwarzanych samodzielnie w postaci tekstów, prezentacji, filmów i innych form, z których korzystasz w nauczaniu.3.Staraj się określać aktywności ucznia, które pozwolą Ci stwierdzić, czy zapoznał się ze wskazanym materiałem, a także dadzą podstawę do oceny jego pracy. Takimi aktywnościami mogą być m.in.:a. przesłanie plików z tekstami wypracowań, rozwiązaniami zadań, nagranymi wypowiedziami, prezentacjami;b.wypowiedź ucznia na forum;c.udział w dyskusjach on-line; d. rozwiązanie różnorodnych form quizów i testów.

    Strona 11z 524.Zwróć uwagę na precyzyjne opisywanie poleceń. Powinny one być sformułowane w sposób krótki, a jednocześnie jasny i zrozumiały. Pozwoli to zniwelować trudności wynikające z braku bezpośredniego kontaktu z uczniem.5.Pamiętaj, aby w wyważony sposób dobierać ilość materiału oraz aktywności dla ucznia. Zadania do wykonania nie mogą przerosnąć jego możliwości. Efektywność zajęć będzie lepsza, jeśli postawisz na jakość i atrakcyjność, a nie ilość materiału. Warto, aby każde zajęcia uwzględniały:a. materiał teoretyczny z przykładami – jeden lub dwa krótkie materiały, takie jak np.: spotkanie on-line, prezentacja, tekst, odniesienie do miejsca w sieci, nagrana wypowiedź i inne materiały stworzone na miarę Twoich możliwości i umiejętności;b.aktywność dla ucznia, która potwierdzi, że zapoznał się on z materiałem; c.dodatkowy materiał dla uczniów potrzebujących większej liczby ćwiczeń lub chętnych do poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności. 6.Możesz prowadzić zdalne nauczanie z wykorzystaniem różnorodnych rozwiązań technologicznych, które zapewniają uczniom dostęp do materiałów oraz możliwość wykonania i przedstawienia nauczycielowi aktywności. Pamiętaj, że ten dostęp powinien być zabezpieczony indywidualnym hasłem, aby zapewnić ochronę wizerunku nauczyciela i ucznia oraz prawa autorskie do materiałów. Takimi rozwiązaniami mogą być:a. zintegrowana platforma edukacyjna epodreczniki.pl;b.platformy wspomagające zdalne nauczanie, z których do tej pory korzystała Twoja szkoła lub które szkoła może zainstalować i skonfigurować na potrzeby kształcenia na odległość; c.dzienniki elektroniczne umożliwiające realizację programu nauczania; d. w ograniczonym zakresie również poczta elektroniczna wykorzystywana do wymiany i przekazywania informacji, materiałów i rozwiązań między nauczycielami i uczniami; e. inne rozwiązania, które według Ciebie są odpowiednie do nauczania na odległość. 7.Nie mając doświadczenia w zdalnym nauczaniu, możesz na początku posłużyć się pocztę elektroniczną. Pamiętaj jednak, że nie jest to narzędzie przeznaczone do zdalnego nauczania i możesz je wykorzystać dowymiany i przekazywania

    Strona 12z 52informacji, materiałów i rozwiązań w ograniczonej formie. 8.Korzystaj z różnorodnych form komunikacji elektronicznej, aby zapewnić wymianę bieżących informacji z uczniem i rodzicem lub opiekunem prawnym ucznia. Może to być na przykład komunikacja za pośrednictwem:§dzienników elektronicznych;§poczty elektronicznej, list dyskusyjnych;§forum na platformie elektronicznego wspomagania zajęć;§forum społecznościowego.Pozwoli to zachować stały kontakt, szczególnie w przypadku niedostępnościjednej z form lub innych przeszkód technicznych. Zapisz kontakty do uczniów dla każdej z tych form. Podczas przygotowywania oraz prowadzenia nauczaniapamiętaj o przestrzeganiu praw autorskich do wykorzystywanych materiałów. W prawidłowy sposób opisuj bibliografię i odniesienia do źródeł w internecie.9.Monitoruj aktywność ucznia. Wiele rozwiązań technologicznych daje możliwość obserwowania aktywności uczniów na bieżąco. Staraj się reagować, gdy uczeń nie wykazuje aktywności i dowiedz się, jakie są tego przyczyny. Mogą one tkwić w trudnościach technicznych lub innych przyczynach związanych z obecną sytuacją, które trzeba szybko rozwiązać we współpracy z rodzicami i dyrektorem szkoły.10.Organizując pracę zdalną uczniów, uwzględniaj zasady bezpiecznego i ergonomicznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną. Pamiętaj, że dzienny rozkład zajęć uczniów oraz dobór narzędzi pracy zdalnej powinny uwzględniać zalecenia medyczne dotyczące czasu korzystania z urządzeń umożliwiających pracę zdalną (komputer, telewizor, telefon) oraz wiek uczniów i etap kształcenia. Ważna jest także gwarancja ochrony danych wrażliwych i wizerunku uczniów. 11.Poinformuj dyrektora szkoły o ewentualnych problemach technicznych, w tym dotyczących prędkości łącza internetowego.

     

    DLA UCZNIÓW

    Drogi Uczniu!Szkoła, do której uczęszczasz, dostosowując się do sytuacji związanej z ogłoszonym stanem epidemii, wprowadza nauczanie na odległość, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii do zdalnego prowadzenia zajęć. Dyrektor szkoły organizuje cały proces nauczania na odległość, a nauczyciele przygotowują dla Ciebie materiały i aktywności. To jest czas, gdy umiejętności, które nabyłeś samodzielnie, korzystając np. z serwisów społecznościowych na smartfonie, tablecie, komputerze lub w szkole podczas lekcji informatyki, mogą wprowadzić Cię na wyższy poziom wykorzystania nowoczesnych technologii. Jeśli masz jakiekolwiek trudności, np. z dostępem do sygnału internetu, skontaktuj się ze szkołą (np. telefonicznie) – poinformuj ją o swoich problemach. Pamiętaj, że jesteś członkiem społeczności klasowej i to, że musisz przebywać w domu nie oznacza, że jesteś poza swoją klasą szkolną.Przeczytaj nasze porady.Pomogą Ci one efektywnie uczyć się i rozwijać swoje zainteresowania:1.Samodzielnie lub z pomocą rodziców zorganizuj swoje miejsce i ustal czas pracy: a. zapoznaj się z informacjami przesłanymi przez dyrektora szkoły/wychowawcę/nauczycieli poszczególnych przedmiotów na temat sposobów i narzędzi, które będą wykorzystywane do prowadzenia nauczania,b.jeśli masz rodzeństwo w wieku szkolnym, a w domu nie ma odpowiedniego sprzętu dla każdego z Was, Twoi rodzice powinni skontaktować się z szkołą (Waszymi wychowawcami) oraz ustalić z nimi plan i sposób Waszej pracy,c.zapoznaj się z instrukcjami przekazanymi przez wychowawcę/nauczycieli, jak pobrać materiały do nauki,

    Strona 14z 52d. pamiętaj, że w razie potrzeby możesz napisać sam lub z pomocą rodziców maila do nauczyciela z prośbą o przedłużenie terminu wykonania danego zadania/aktywności,e. przyda Ci się komputer, tablet lub smartfon z kamerą internetową, słuchawkami i mikrofonem – sprawdź działanie tych urządzeń na przykładowym połączeniu ze swoimi rówieśnikami lub innymi osobami; przygotuj również swoje zeszyty i podręczniki, gdyby potrzebna była dodatkowa notatka poza materiałami elektronicznymi,f.jeśli zajęcia są prowadzone on-line, czyli w czasie rzeczywistym, pamiętaj, aby kilka minut wcześniej zalogować się w odpowiednim miejscu.2.Uczestnicz aktywnie w zdalnym nauczaniu. Początkowo taka forma nauki może budzić Twoją obawę, szybko jednak przekonasz się, że jest ona bardzo przystępna i atrakcyjna:a. zapoznaj się ze wszystkimi materiałami przygotowanymi i przekazanymi Ci przez nauczyciela, a także z terminami wykonania zadań oraz sposobami przekazania rozw iązań,b.sprawdź, w jaki sposób możesz zadawać nauczycielowi pytania lub uczestniczyć w dyskusji,c.uważnie czytaj polecenia – jeśli masz wątpliwości, wykorzystaj dostępne formy komunikacji, by wyjaśnić je z nauczycielem,d. odważnie udzielaj odpowiedzi i zadawajpytania przez sieć, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej formy grzecznościowej przy ich formułowaniu,e. staraj się maksymalnie wykorzystać czas naukii nie przedłużaj niepotrzebnie czasu spędzonego przy komputerze. 3.W miarę możliwości systematycznie odrabiaj zadania domowe i wykonuj wymagane przez nauczyciela aktywności:a. sprawdź termin wyznaczony przez nauczyciela na wykonanie zadania,b.jeśli Twoje rozwiązanie wymaga przygotowania pliku, zapisz go w wymaganym formacie, sprawdź objętość pliku – jeśli jest on zbyt duży zastosuj metody kompresji poznane na lekcjach informatyki lub poproś o pomoc rodzica, nauczyciela, prześlij rozwiązanie w wyznaczonym terminie i upewnij się, czy plik dotarł do nauczyciela,

    Strona 15z 52c.wykonaj inne wymagane przez nauczyciela aktywności, przestrzegając ustalonych terminów, a w przypadku niemożności wykonania zadania poproś go o pomoc w rozwiązaniu napotkanego problemu.4.Staraj się rozszerzać swoje wiadomości, wyszukując dodatkowe informacje w internecie na zadany temat. Pamiętaj, aby nie kopiować gotowych rozwiązań i tekstów. Przekazuj nauczycielowi tylko Twoje autorskie rozwiązania i materiały.5.W zorganizowany sposób przechowuj pliki z rozwiązaniami zadań z poszczególnych przedmiotów. W przypadku trudności poproś o pomoc nauczyciela, rodziców lub kolegów.6.Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa w intrenecie i higieny pracy z komputerem/innymi urządzeniami. Informuj rodziców (opiekunów) o wszystkich sytuacjach, które wzbudziły Twój niepokój.7.Pomagaj swoim kolegom i nauczycielom, jeśli mają trudności techniczne.8.Jeżeli zdajesz w tym roku egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny lub egzamin zawodowy, skorzystaj z materiałów publikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, w tym z próbnych testów. Pomogą Ci one lepiej przygotować się do egzaminu.

  • INFORMACJA

    22.03.2020

    Drodzy Rodzice, wiemy już, że zdalne nauczanie będzie odbywać się do 10 kwietnia 2020r.Przesyłam wam ustalenia Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Czarni, dotyczące zdalnego nauczania.Nauczyciele skontaktowali się ze wszystkimi uczniami naszej szkoły już rozpoczęli zdalne nauczanie, które będzie kontynuowane.Bardzo proszę was o zaangażowanie się w ten proces, zwłaszcza rodziców klas młodszych. Proszę was o kontrolę dzieci aby wykonywały zadawane prace. Przypominam, że to nie czas ferii ale nauki w inny sposób. Rozumiem że to co nowe to nas przerasta, nas nauczycieli również, ale nie mamy wyboru w tej trudnej sytuacji, musimy wspólnie razem stawić czoło nowym wymaganiom edukacji.W razie pytań lub uwag proszę się kontaktować z nauczycielami lub ze mną przez media społecznościowe.

    OTO NASZE USTALENIA.

    1.Nauczyciele będą realizować podstawę programową zgodnie z planami wynikowymi dla danej klasy i danego przedmiotu z uwzględnieniem możliwości realizacji treści w sposób zdalny.2.Zdalna realizacja programów nauczania odbywać się będzie głównie z wykorzystaniem poczty elektronicznej i mediów społecznościowych. Ponadto nauczyciele mają możliwość wykorzystania platform edukacyjnych.3..Nauczyciele będą dostosowywać ilość wysyłanych materiałów do pracy w domu proporcjonalnie do ilości godzin w tygodniowym rozkładzie zajęć z uwzględnieniem higieny pracy uczniów.5.Nauczyciele będą monitorować postępy uczniów i realizację podstawy programowej.

    Serafin Bogumiła

  • INFORMACJA

    11.03.2020

    Od jutra 12 marca do 25 marca zawiesza się w szkole zajęcia dydaktyczno- wychowawcze.

  • BAL KARNAWAŁOWY

    07.02.2020
  • Żywa lekcja historii

    31.01.2020

         Nauka historii nie wszystkim przychodzi łatwo, ale w połączeniu z zabawą może zaciekawić niejednego znudzonego ucznia.                                                                                                                                                       W piątek 31 stycznia grupa artystyczna Rekonstrukto przeprowadziłą pokaz historyczny Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka, w którym uczestniczyli uczniowie z klas O - VIII.                                                            Najwiekszym zainteresowaniem cieszyła się kolekcji broni i rekwizytów, z którymi można było się osobiście zapoznać, a także dawne narzędzia tortur.                                                                                                                         Krótka lekcja szermierki spodobała się wszystkim, nawet dziewczeta próbowały swych sił. Zajęcia z pewnością przyczyniły się nie tylko do poszerzenia wiedzy, ale też wzbudzenia zainteresowania dziejami ojczystymi.                                                                      

  • Dzień Babci i Dziadka

    24.01.2020
  • JASEŁKA 2019

    20.12.2019

    Wigilia w naszej Szkole odbyła się w dniu 20 grudnia 2019 i wzorem lat ubiegłych uczniowie klas I - VIII przygotowali Jasełka pod kierunkiem pani Beaty Dawid. O piękną scenografię zadbała pani Wioletta Śniadach. Klasy starsze śpiewały kolędy i pastorałki przy akompaniamencie gitarowym pana Sławomira Dymarczyka .             Po przedstawieniu Ks. proboszcz Artur Ryszewski odczytał fragment ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa, a następnie wszyscy zgromadzeni uczniowie, rodzice, zarząd stowarzyszenia podzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia. W radosnej świątecznej atmosferze kończącej się nauki przed feriami świątecznymi nauczyciele oraz panie z zarządu skosztowali przygotowanych przez siebie tradycyjnych wigilijnych potraw, spędzając przedświąteczny czas na miłej rozmowie.

                                                                                                                                     Do siego roku!!! :-)

  • Koncert Majki Jeżowskiej

    10.12.2019

    10 grudnia 2019r dzieci ze Szkoły Podstawowej w Czarni bawiły się na koncercie mikołajkowym w Ostrołęce, którego gościem specjalnym była Majka Jeżowska. Zabawa była super. Dziękujemy nauczycielom za opiekę nad dziećmi pani Mariannie Zalewskiej i Magdalenie Kubel.

  • Mikołajki

    06.12.2019

    Imieniny Świętego Mikołaja w naszej szkole miały skromny i tradycyjny charakter. Po przerwie obiadowej w sali nr.2 zjawił się oczekiwany od rana gość. Wszystkie grzeczne dzieci otrzymały podarunki, nastęnie śpiewały kolędy. Na zakonczenie wszyscy obejrzeli film "Opowięść wigilijna".

  • Andrzejki 2019

    29.11.2019

    Samorząd Szkolny pod kierunkiem p. Beaty Tomaszewskiej przygotował spotkanie andrzejkowe, które tradycyjnie składało się z wróżb mających formę dobrej zabawy i odrobiny humoru, a taskże konkursów i zabaw z muzyką. Na pochwałę zasłużył niewątpliwie przewodniczący Samorządu Krzyś Kozłowski, z pomocą kolegów i koleżanek przygotował wiele wesołych i ciekawych konkursów. Wszyscy uczniowie bawili się zgodnie i radośnie przez prawie dwie godziny.

  • Święto Niepodległości Narodowej

    12.11.2019

    Z okazji ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI nasza społeczność szkolna znowu razem.                                                     W dniu dzisiejszym, wspólnym odśpiewaniem pieśni patriotycznych oraz przypomnieniem faktów historycznych, dochodzenia naszego kraju do wolności w 1918 roku, uczciliśmy 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

  • Akcja "Szkoła do hymnu"

    08.11.2019

    Dla uczczenia 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polsę uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Czarni dołączyli do ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu państwowego.                                       Punktualnie o godz. 11.11, w piątek 8 listopada cała społeczność szkolna ze skupieniem i poczuciem dumy z wolnej Ojczyzny, odśpiewała głośno i radośnie cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego", przygotowując się do uroczystości szkolnych planowanych na dzień 12 listopada. 

  • Ślubowanie Kl. I oraz Dzień Edukacji Narodowej

    Ślubowanie Kl. I oraz Dzień Edukacji Narodowej
    18.10.2019

    18 października w Szkole Podstawowej w Czarni, społeczność szkolna uczestniczyła w Ślubowaniu Klasy Pierwszej. Tego dnia obchodziliśmy również Święto Edukacji Narodowej. Z tej okazji nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali od rodziców i uczniów kwiaty oraz serdeczne słowa uznania dla naszej pracy. Głos zabrał ks. Artur Ryszewski proboszcz tutejszej parafii oraz nasz gość Wójt Gminy Kadzidło.

     

  • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia przypadł w tym roku 04.10.2019r.                                                              Aby uczcić ten dzień w naszej szkole w kl. IV - VIII przeprowadzony został egzamin. Siedząc w kole uczniowie z poszczególnych klas losowali kartoniki z przykładami mzozenia i dzielenia. Odpowiedzi udzielono ustnie. Dla uczniów, którzy odpowiedzieli prawidłowo rozdano plakietki "Ekspert Tabliczki Mnożenia" oraz nagrody (sponsorem nagród był zakład JBB w Łysych). Tym którym się nie udało rozdano cukierki. Oprócz tego uczniowie, którzy zostali Ekspertami Tabliczki Mnożenia ruszyli do nauczycieli i obsługi z hasłem "Młodsi sprawdzają na ile starsi tabliczkę mnożenia znają". Oczywiście wszyscy sobie świetnie poradzili, za co otrzymali plakietki i nagrody.  

     

  • Europejski Dzień Języków Obcych

    26 września to Europejski Dzień Języków Obcych. Tego dnia w naszej szkole było wiele śmiechu, zabawy i nauki. Wielką frajdę sprawiło przygotowanie projektów. Uczniowie klas IV – VIII wykonali plakaty zachęcające do nauki języków obcych. Wszyscy poczuli się zmotywowani do dalszego rozwijania umiejętności językowych.

  • Narodowe czytanie

    09.09.2019

    9 września Szkoła Podstawowa w Czarni przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji pod nazwą NARODOWE CZYTANIE. W tym roku czytamy nowele polskie. W naszej szkole czytaliśmy " Katarynkę " lekturę klasy VI. Czytanie rozpoczęła pani Beata Dawid nauczycielka języka polskiego a następnie czytali uczniowie i inni nauczyciele. Dziękujemy wszystkim za udział. 👌

     

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Czarni
    07-420 Kadzidło
    Czarnia 67
  • (+48) 536-516-716

Galeria zdjęć